HomeINFORMACJE PRASOWE

[PR] Sejny – transgraniczny etap Maratonów Kresowych

Maraton Kresowy „Pogranicze z Gaładusią” w Sejnach był naprawdę wyjątkowy. Ciekawa i urozmaicona trasa przebiegała częściowo przez terytorium Litwy, zaś wyścig odbywał się międzynarodowej obsadzie. W wyścigu udział wzięli wielokrotni mistrzowie świata w jeździe MTB na orientację Ksenia Chernykh i Viktor Korchagin z Moskwy reprezentujący drużynę Giant – Russia.

Wyścig uzyskał najwyższe oceny wśród zawodników. Jak zawsze na Maratonach Kresowych panowała znakomita atmosfera. Podkreślano perfekcyjną organizację, świetne oznakowanie trasy, która prowadziła wokół granicznego jeziora Gaładuś. Współorganizatorem wyścigu było Starostwo Powiatowe w Sejnach, ale pomogły także władze litewskich Lazdijai (polska nazwa Łoździeje). W zabezpieczeniu trasy brały udział nie tylko polskie służby, ale także litewska policja i Służba Ochrony Granic Litwy.

Na przyjemnie pofałdowanej trasie nie zabrakło zjawiskowych krajobrazów. W Krasnogrudzie maratończycy przejeżdżali obok dworku związanego z rodziną noblisty Czesława Miłosza. Na mecie na zawodników czekały przepyszne, gorące kartacze. Można było także skosztować w „Karczmie Litewskiej” innych dań regionalnych, takich jak soczewiaki.

Na uwagę zasługuje wyjątkowo duża ilość kibiców na starcie, który był umiejscowiony w centrum Sejn. Mieszkańcy Sejneńszczyzny z biało-czerwonymi flagami dopingowali gorąco zawodników w wielu miejscach na trasie. Meta była zlokalizowana w bardzo malowniczym ośrodku ze stawami rybnymi nad rzeką Marycha.

Od strony czysto sportowej poziom zawodów był wysoki. Na starcie zameldowali się czołowi zawodnicy najlepszych drużyn północno-wschodniej Polski, Litwy, Białorusi i Rosji . Na dystansie Maraton, który liczył 77km zwyciężył najlepszy obecnie maratończyk Litwy Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team). Drugi był także Litwin Einaras Salskas, zaś najniższe miejsce na podium zajął Białorusin Andrej Murygin (Mistral).

Wśród kobiet najszybsza była Izabela Kłosowska (BLU Cersanit Team Refleks). Na drugim miejscu podium stanęła Rosjanka Ksenia Chernykh (Giant – Russia), która ma w swoim dorobku cztery tytuły mistrzyni świata w jeździe MTB na orientację i wiele innych medali! Ta niezwykle doświadczona zawodniczka mówiła na mecie, że na długo zapamięta wyścig w Sejnach, również z powodu bliskiego spotkania z łosiem… Trzecie miejsce w Maratonie wśród kobiet zajęła Agnieszka Nowiczkow (BLU Cersanit Team Refleks)

W Półmaratonie, który liczył 42km, zwyciężyli byli Katarzyna Citko (FARMPASZ-GSzR) i zawodnik z Grodna Viktar Murygin (Sprint SBR Bank Team). Na dystansie Mini (10km) najszybsi byli Hanna Papiernik (UKS Wygoda Białystok) oraz Litwin Andzulis Snajunas.

Nie tylko obsada wyścigu była międzynarodowa. Najlepszych maratończyków dekorowali Starosta Sejneński Andrzej Szturgalewski, sekretarz powiatu Aneta Kimaszal oraz reprezentujący stronę litewską Virgilijus Raugale.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się już w sobotę 6 września w Serpelicach nad Bugiem w gminie Sarnaki. Trasa będzie prowadziła przez malownicze tereny Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Więcej informacji na stronie www.maratonykresowe.pl

COMMENTS

DISQUS: 0