HomeINFORMACJE PRASOWE

[PR] Kresowy desant na Jesionową Górę

Dziesiąta edycja Maratonów Kresowych została rozegrana na niezwykle malowniczej Suwalszczyźnie. Wyścig miał rangę Otwartych Mistrzostw Województwa Podlaskiego w maratonie MTB. Rywalizację w ośrodku narciarskim Szelment zdominowali zawodnicy z Litwy. Na głównym dystansie Maraton wygrali Silvija Latozaite (Foczno d ASOLO-ASTUTE) i Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team), obydwoje z Kowna. Gościem honorowym wyścigu był jeden z najlepszych polskich kolarzy w historii Zenon Jaskuła.

Wyścig został rozegrany na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, który został nominowany przez National Geographic w konkursie „7 Nowych Cudów Polski”. Gdyby była taka kategoria, to Maraton Kresowy w Szelmencie mógłby z powodzeniem rywalizować o miano najpiękniejszej trasy. Ze wzgórz Suwalszczyzny rozpościerają się przepiękne panoramy. Zielone łaki kontrastują ze szmaragdowymi taflami jezior. Duże otwarte przestrzenie doskonale odsłaniają niezwykle bogatą rzeźbę terenu. Na stosunkowo niewielkim obszarze lodowiec pozostawił tutaj: kemy, ozy, moreny czołowe, doliny rzeczne, głazowiska, jeziora rynnowe i wytopiskowe. Dzięki temu Suwalszczyzna ma tak bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu i przepiękne widoki. Na przykład z punktu widokowego w Smolnikach można zobaczyć jednocześnie aż siedem jezior.

Bez przesady można powiedzieć, że Suwalski Park Krajobrazowy oferuje doznania jak niższe partie gór. To nie tylko raj dla geologów, ale także rowerzystów. Dzięki temu Maraton Kresowy w Szelmencie był także niezwykle atrakcyjny także pod względem sportowym. Zawodnikom przyszło się zmierzyć z bardzo wymagającą trasą.

Już na pierwszym kilometrze po starcie zawodnicy wspinali się po stoku narciarskim. Jednak prawdziwym wyzwaniem był niezwykle stromy podjazd do mety zlokalizowanej na szczycie Jesionowej Góry. Jego nachylenie chwilami osiąga niemal 30%. Trudność wyścigu została spotęgowana przez pogodę, gdyż upał dochodził do 35 stopni w cieniu. Organizatorzy zadbali jednak o zwiększone siły na bufetach, a nawet zapewnili ochłodę na trasie przez kurtynę wodną.

Wśród Pań na dystansie Maraton wygrała Silvija Latozaite (Foczno d ASOLO-ASTUTE). Za jej plecami finiszowały aktualna wicemistrzyni Polski juniorek w XCO Klaudia Radziszewska (UKS Wygoda Białystok) oraz Agnieszka Nowiczkow (BLU Cersanit Team Refleks ). Wśród panów dwa pierwsze miejsca zajęli Litwini Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team) i Donatas Šertvytis (Velomanija-Niskama). Najlepszy z Polaków Adam Więcko (PELETON – APG TEAM) był trzeci. W Półmaratonie triumfowali Katarzyna Citko (FARMPASZ-GSzR) i Łukasz Milewski (BLU Cersanit Team Refleks), zaś na dystansie Mini Hanna Papiernik (UKS Wygoda Białystok) i zawodnik z Białorusi Maksim Zimnickij (VeloSlonim Club). Pełne wyniki na stronie www.maratonykresowe.pl.

Zawodników podjeżdżających pod Jesionową Górę dopingował, a potem uświetnił dekoracje najlepszych zawodników wicemistrz olimpijski, wicemistrz świata, trzeci kolarz Tour de France, wielokrotny mistrz Polski Zenon Jaskuła. Możliwość spotkania i rozmowy z legendą polskiego kolarstwa sprawiła, że atmosfera podczas imprezy była wyjątkowa. Mistrz zapowiedział, że za rok wystartuje w Maratonie Kresowym na Suwalszczyźnie i będzie walczył o podium w swojej kategorii wiekowej.

Kolejny Maraton Kresowy odbędzie się już za dwa tygodnie w Narewce. Trasa będzie prowadziła po Puszczy Białowieskiej. Wśród wszystkich uczestników zostanie rozlosowana skóra żubra!

COMMENTS

DISQUS: 0