HomeINFORMACJE PRASOWE

[PR] Maratony Kresowe na Krasnych Pagórach

Maratony Kresowe w ostatni weekend zdobywały Krasne Pagóry. Tak zostały nazwane dwudniowe zmagania na Lubelszczyźnie. W sobotę kolarze rywalizowali w Siennicy Różanej, zaś w niedzielę w Chełmie. Oba wyścigi należały do najtrudniejszych w całym cyklu Maratonów Kresowych. Na głównym dystansie Maraton bezkonkurencyjni okazali się Aleksandra Wnuczek (Baran Cycling Team) i Litwin Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team). Wygrali rywalizację na obu etapach i oczywiście klasyfikację łączną Krasnych Pagórów.

Maraton w Siennicy Różanej w znacznym stopniu prowadził po trasie ubiegłorocznego wyścigu ze startem w Kraśniczynie, który obrósł w legendy ze względu na niezwykłość terenów w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym. Trasa na jakiej przyszło się ścigać zawodnikom była wymagająca, ale zarazem bardzo widowiskowa. Po wjeździe do lasu przed oczami zawodników ukazywał się bajkowy świat pełen dolin, głębokich wąwozów, wąskich, krętych ścieżek wijących się wśród starych jesionów i buków.

Organizatorzy uzyskali zgodę na przejazd przez rezerwat „Głęboka Dolina” w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym. Na trasach nie zabrakło niczego co kochają kolarze górscy. Nawet dzieci na dystansie Mini miały do pokonania długie podjazdy po kamieniach, błocie i piachu oraz szybkie techniczne zjazdy.

Wyścig został włączony w cykl imprez „Lubelskie Lato – II Targi Turystyki Wiejskiej i Kulturowej”, których współorganizatorem jest Lokalna Grupa Działania Krasnystaw. Zarówno przed startem jak i po ukończeniu wyścigu zawodnicy będą mogli uczestniczyć wielu pokazach, wystawach i zawodach.

W niedzielę maratończycy kresowi przenieśli się do Chełma. Start i meta zostały ulokowane kameralnie na strzelnicy myśliwskiej w Kumowej Dolinie, ale nie tylko z tego powodu było wystrzałowo. Trudność trasy, która ponownie zaoferowała solidną porcję podjazdów i innych atrakcji, podniósł trzydziestostopniowy upał.

Zawodnicy walczyli w Chełmie o wyjątkowego Ducha Bielucha wypalonego z gliny, na podstawach z naturalnego piaskowca. Oczywiście powielonego w około 100 egzemplarzach, bo tylu zawodników jest nagradzanych na każdym Maratonie Kresowym. Duch był dziełem pani Edyty Śnieg i jej podopiecznych z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dorohusku. W zamian za pomoc w przygotowaniu statuetek, organizatorzy Maratonu Kresowego w Chełmie przekażą dla dzieci z SOSW w Dorohusku rowery.

Wszystko to dzięki staraniom Wiesława Wójtowicza, który jest siłą napędową drużyny Obst Chełm, a prywatnie prowadzi znany sklep rowerowy. Dlatego maratonowy Duch Bieluch zmagał się z łańcuchem rowerowym. Patronem dwudniowej rywalizacji w Siennicy Różanej i Chełmie było Nadleśnictwo Chełm. To właśnie dzięki Lasom Państwowym najlepsi zawodnicy Krasnych Pagórów otrzymali okazałe trofea z ceramiki.

Od strony sportowej Krasne Pagóry były sporym wyzwaniem dla zawodników ze względu na trudność tras. Jednak tym większa była satysfakcji z ukończenia rywalizacji. Zawodnicy zgodnie podkreślali, że już mają ogromną ochotę wrócić na trasy wśród najpiękniejszych zakątków Lubelszczyzny.

Najlepsi zawodnicy „Krasnych Pagórów” na dystansie Maraton:
1. Wnuczek Aleksandra (Kraśnik – Baran Cycling Team)
2. Kłosowska Izabela (Ogrodniczki – BLU Cersanit Team Refleks)
3. Nowiczkow Agnieszka (Białystok – BLU Cersanit Team Refleks)

1. Pacevicius Sarunas (Kowno – Sprint SBR Bank Team)
2. Milewski Łukasz (Turośl- BLU Cersanit Team Refleks)
3. Jackiewicz Artur (Białystok – BLU Cersanit Team Refleks)

Najlepsi zawodnicy „Krasnych Pagórów” na dystansie Półmaraton:
1. Citko Katarzyna (Białystok – FARMPASZ-GSzR)
2. Paszkowska Barbara (Suwałki – MTB SUWAŁKI)
3. Piwowar Iwona (Firlej – Neptun Lublin)

1. Tecław Radosław (Bydgoszcz – ROWERTOUR.COM – Sklep Rowerowy)
2. Różalski Kamil (Lublin – SKLEP ROWEROWY BIKE BOYS)
3. Świątkowski Rafał (Lublin – SKLEP ROWEROWY BIKE BOYS)

Więcej informacji www.maratonykresowe.pl

COMMENTS

DISQUS: 0