Kto pojedzie na Igrzyska w Rio?

HomeSportJBG-2

Kto pojedzie na Igrzyska w Rio?

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Dziś zaczyna się w Brazylii Mundial czyli święto piłki nożnej. Warto skorzystać z okazji i przypomnieć, że już za dwa lata w tej samej Brazylii, a dokładniej w Rio de Janeiro rozegrane zostaną Igrzyska Olimpijskie. Na marginesie – mówi się, że ktoś nie pomyślał dając dość ubogiej Brazylii prawa do dwóch tak dużych imprez. Oby po Mundialu kraj ten nie zbankrutował i IO jednak się odbyły.

Drugi pretekst do poniższego tekstu, to wywiad z Mają Włoszczowską opublikowany na łamach Przeglądu Sportowego, która potwierdza, że jedzie do Rio po złoto. Aim high!!!

Trzeci pretekst to informacja, która pojawiła się na fp 4F Racing Team: 4f racing team rio

Kryteria

Wracając do meritum. Jakoś w kwietniu czy maju UCI podało kryteria przyznania miejsc na Igrzyska w Rio. Chwilę później zostały opublikowane na stronie PZKol. Każdy może przejrzeć je sobie tu. Jeśli trzech najlepszych zawodników w rankingu UCI zbierze tyle punktów, żeby nasz kraj był w Top 5 to wtedy wysyłamy 3 zawodników (Top 13 – dwóch), a w przypadku kobiet Top 8 oznacza dwie zawodniczki.

Mężczyźni

Wielokrotnie ubolewałem, że jeśli chodzi o męską elitę, to jesteśmy w ciemnej d… I to mimo, że w Polsce od lat kwitnie sport indywidualny (Małysz, Kowalczyk, Kubica itp) to jednak nie jesteśmy w stanie jako 40 milionowy kraj ukształtować sportowca na światowym poziomie, który mógłby stanąć w szranki ze światową elitą, często wywodzącą się z dużo mniejszych krajów. Na dzień dzisiejszy punktują dla nas trzej najwyżej ulokowani zawodnicy – Marek Konwa (42/512), Bartłomiej Wawak (78/332) oraz Piotr Brzózka (118/204). I raczej ta sytuacja nie zmieni się ponieważ czwarty Kornel Osicki (157/167) ma sporą stratę, a w związku z problemami zdrowotnymi aktualnie nie startuje. Polska jest na miejscu 18 i do Top 13 brakuje nam w tej chwili około 300 punktów. Dużo i mało. Raczej wyślemy jednego zawodnika, choć może determinacja w łapaniu punktów przez JBG2 doprowadzi do tego, że wbijemy się do Top 13 i wtedy pojedzie znów Piotr Brzózka, a może Barłomiej Wawak.

Kobiety

Polskie XCO kobietami stoi. Przez lata CCC było jedną z najmocniejszych ekip w Europie. Dziś już nie ma tej legendy, ale zawodniczki żyją i mają się dobrze. Dodatkowo w galaktyce pojawiła się jeszcze jedna gwiazda – Kasia Solus Miśkowicz. Z przyjemnością patrzy się na wyniki ME, gdzie w Top 15 mamy trzy nasze zawodniczki. Jeśli chodzi o kwalifikacje do Rio, to podobnie jak w przypadku mężczyzn sumują się punkty trzech najwyżej notowanych zawodniczek. Sytuacja w rankingu wygląda na dzień dzisiejszy następująco:

  • Maja Włoszczowska – 5 miejsce – 1624 punkty
  • Katarzyna Solus Miśkowicz – 32 miejsce – 671 punktów
  • Anna Szafraniec – 43 miejsce – 479 punktów
  • Paula Gorycka – 64 miejsce – 331 punktów
  • Ola Dawidowicz – 117 miejsce – 186 punktów

Podane powyżej punkty naliczone są za okres 365 dni. Punkty do kwalifikacji olimpijskich naliczane są od dnia 25 maja, co biorąc pod uwagę wyniki w/w zawodniczek od tej daty (PŚ Nove Mesto, PŚ Albstadt oraz ME) nie zmienia niczego w kolejności. Jeśli będą jeździć na podobnym poziomie jak przez ostatni rok, to ilość punktów będzie także na tym samym poziomie. Jasno wynika z tego, że trzy najmocniejsze zawodniczki to Maja Włoszczowska (120+85+120=325), Katarzyna Solus Miśkowicz (64+72+75=211) oraz Anna Szafraniec (44+45=89) . Paula Gorycka (11+24+23=58) oraz Ola Dawidowicz (18) na dzień dzisiejszy mają na tyle dużą stratę do Top 3, że trudno im będzie do niego wejść.

W rankingu krajów jesteśmy aktualnie na 5 miejscu co oznacza, że gdyby Igrzyska były tego lata to bez problemu mamy dwa bilety do Rio, ponieważ dwa miejsca gwarantują miejsca w Top 8. Także na chwilę obecną sytuacja wygląda stabilnie i raczej nie ma obaw, że coś się zmieni.

Trzymamy kciuki za naszych zawodników i zawodniczki, by forma i szczęście ich nie opuszczały co najmniej do jesieni 2016 ;)

Więcej o rankingu – kliknij.

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 9