Unior Tools Team 2014 – więcej, lepiej, mocniej

HomeDrużyny

Unior Tools Team 2014 – więcej, lepiej, mocniej

Każdy, kto śledził zeszły sezon w kolarstwie górskim nie mógł nie zauważyć świetnego debiutu Tanji Zakelj w barwach Unior Tools Team. Warto przypomnieć, że w sezonie 2013 wygrała Puchar Świata stając na podium praktycznie każdej edycji, zdobyła także tytuł Mistrzyni Europy. Jeśli chodzi o Mistrzostwa Świata, to trochę zabrakło. Dlatego cele na 2014 to powtórka sukcesów z minionego sezonu, ale przede wszystkim walka o tęczową koszulkę. Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę takiego długofalowego sukcesu Tanji Zakelj, ale warto pamiętać, że jest ona jedyną zawodniczką cross country w ekipie Unior Tools Team. Ekipie, której trzonem są zawodnicy grawitacyjni – nieocenione wsparcie jeśli chodzi o trening techniki zjazdu. A przecież dzisiejsze trasy Pucharu Świata mają coraz więcej wspólnego z kolarstwem zajazdowym.

tanja-zakelj-2

Tanja Zakelj:

Po ostatnim sezonie mam jeszcze większą pewność siebie, zamierzam skupić swoją uwagę na każdych zawodach z osobna i zrobić wszystko co w mojej mocy by osiągnąć jak najlepszy wynik. Oczywiście najważniejsze zawody dla mnie to Puchar Świata oraz Mistrzostwa Europy i Świata. W sezonie 2014 chcę także spróbować swoich sił w Bundeslidze, której poziom sportowy jest bardzo wysoki. Trenuję zgodnie z rozkładem, mam pełne zaufanie do mojego trenera i drużyny. W tym roku dołożyłam do treningu elementy akrobatyki. To nie jedyna nowość w moim planie treningowym, ale póki co więcej nie zdradzę.

mio-suemasaW zbliżającym się sezonie Tanja nie będzie jedyną zawodniczką startującą w cross country. Skład drużyny zostanie poszerzony o Japonkę Mio Sueamasa, której miłośnikom kolarstwa zjazdowego nie trzeba przedstawiać. W tym roku zadebiutuje jednak na rowerze do XC! Równolegle będzie startować w obu dyscyplinach – jednym z celów jest obrona krajowego czempionatu w DH. Nie mniej jednak po dziesięciu latach w grawitacji uznała, że przyszedł czas na zmiany.

Mio Sueamasa:

Trasy zjazdowe zmieniły się bardzo na przestrzeni ostatnich lat. Poziom trudności idzie w górę, skoki są coraz dłuższe, trudno jest dotrzymać wszystkim kroku. W zeszłym roku po raz pierwszy wystartowałam w XC w Japonii. Pojechałam tam na trening, a ostatecznie zdecydowałam się wystartować. To było świetne doświadczenie. W tym roku chcę startować w XC jeszcze częściej.

W sezonie 2014 będzie startować głównie w Azji, w barwach Dirt Freak Japan (dystrybutor Unior Bike Tools) oraz w wybranych Pucharach Świata w barwach Unior Tools Team, ale na specjalnych prawach.

W 2014 roku niebieską koszulkę zobaczymy także w XCE, gdzie startować będzie młody Słoweniec – Kevin Berginc.

ziga-pandur-2

Unior Tools Team to jednak przede wszystkim drużyna grawitacyjna, która po sukcesach w roku 2013 awansowała do ścisłego grona „Elite UCI MTB gravity teams” oraz „Enduro World Series”. W dyscyplinach zjazdowych niebiescy będą reprezentowani przez Ziga Pandur, Ruaridh Cunnigham, a także brązowy medalista ME, junior Jure Zabjek i debiutant Nal Otonicar. Wszyscy oni będą startować w Pucharze Świata oraz iXS. Trzecia część składu to Nejc Rutar oraz Anze ZAbjek, którzy reprezentować będą drużynę w enduro, które jest bardzo popularne w Słowenii. Zawodnicy wystartują w czterech rundach Enduro World Series oraz innych zawodach w Słowenii oraz Europie.

utt-jersey2014-xc

UCI MTB Elite gravity team

Pięć lat zajęło zawodnikom i szefostwu drużyny wspięcie się na szczyt. Jak mówi Tine Mahkovec ten awans to korzyści dla samej drużyny i sponsorów:

Zyskujemy więcej miejsca w wiosce Pucharu Świata, większą widoczność, lepszy wizerunek. Status „elite” pozwoli nam jeszcze lepiej promować naszą markę Unior oraz rowerowe narzędzia. Rejestracja w EWS była naturalnym krokiem. Tym bardziej, że te zawody rozgrywane są w bardzo ciekawych lokalizacjach, często są częścią większych festiwali rowerowych co daje nam jeszcze większe możliwości promocji.

Zawodnicy podczas wszystkich zawodów mogą liczyć na pełne wsparcie i bogate zaplecze. To przede wszystkim mechanicy Rok Jurca oraz Jure Bozic trener Miha Jakpic, osobisty trener Tanji – Samo Rauter, manager Tine Mahkovec, PR manager Grega Stopar oraz fotograf Klemen Humar.

Także w sezonie 2014 zawodnicy będą startować na rowerach marki Trek. W downhillu na Session 9.9, w cross country na Superfly SL oraz na modelu Slash w enduro.

COMMENTS

DISQUS: 0