Anna Szafraniec i Hołda Race – zestaw idealny

HomeZapowiedziKross Racing Team

Anna Szafraniec i Hołda Race – zestaw idealny

holda race

Powoli się rozkręcamy i obejmujemy patronatem kolejne imprezy. Mimo, że jesteśmy wciąż na początku drogi, to staramy się wybierać te, które mają jak najwyższy poziom sportowy. Takie prawie zawsze są wyścigi cross country. Dlatego też długo nie zastanawialiśmy się nad propozycję ekipy Gomola Trans Airco, która w tym roku w Chorzowie i Bytomiu organizuje mini cykl „Hołda Race”. Wisienką na torcie jest fakt, że honorwy patronat nad imprezę objęła Anna Szafraniec. 

skandia maraton kraków 2013 magda sadłecka anna szafraniec monika zur czeslaw langDlatego też zapowiedź zawodów zaczynam mini wywiadem z zawodniczką Kross Racing Team:

Tegoroczny sezon, w nowych barwach, bardzo pechowo Ci się zaczął – m.in. nieukończone zawody w Chorwacji, nieobecność na ME XCM. Wystarczy tego pecha?

W Chorwacji faktycznie miałam strasznego pecha, jadąc dwukrotnie na drugiej pozycji, tuż za plecami pierwszej złapałam gumę i niestety nie dojechałam do mety. Byłam tak sfrustrowana tym faktem, że miałam chwilowo dość roweru. Na szczęście szybko mi ta złość minęła. Przed ME w maratonie dopadła mnie infekcja, która strasznie osłabiła mój organizm. Musiałam nie tylko kilka dni pauzować od treningów, ale także zrezygnować z tego ważnego startu. Teraz wszystko pomału wraca na właściwe tory czego przykładem może być chociażby moje sobotnie zwycięstwo w pierwszym etapie Pucharu Polski w maratonie, w Krakowie.  

W międzyczasie dwukrotnie triumfowałaś na maratonach Skandii – w Warszawie, i ostatnio w Krakowie. Na początku maja wygrałaś w Pińczowie. Co jest dla Ciebie priorytetem w tym sezonie? Koncentrujesz się na maratonach czy cross country? A może jakaś etapówka? :)

Specjalizuję się od wielu lat w cross country i w tym sezonie także miałma koncentrować się na wyścigach XC. Nie mniej jednak nowa ekipa to także nowe wyzwania i zobowiązania, dlatego będę startować także w kilku maratonach – m.in. Skandii czyli Pucharze Polski w maratonie. Jeśli chodzi o etapówki to w tym sezonie nie mam żadnej w planie.

Jesteś jedną z najlepszych zawodniczek w XC w Polsce. W roku, w ramach wspierania tej odmiany MTB patronujesz Hołda Race. Jak doszło do tej współpracy?

W lutym zostałam poproszona przez jednego z organizatorów Pana Jacka, którego bardzo lubię o zostanie patronem tej imprezy więc długo się nie zastanawiając zgodziłam się – trzeba się wspierać ;) 

26. maja jest bardzo obłożonym terminem nie tylko w polskim, ale i światowym mtb – PŚ w Czechach, w Polsce kolejny etap PP XCM, do tego MTB Marathon, Świętokrzyska, Cyklokarpaty i szereg innych. Gdzie będzie Ciebie można spotkać? Znajdziesz czas na Chorzów?

Bardzo chciałam przyjechać do Chorzowa, ale mam w planach start na Pucharze Świata w Czechach.

Powodzenia!!!

holda race chorzow trasa

A teraz garść informacji na temat pierwszego etapu Hołda Race, który 26. maja Chorzowie.

Trasa w całości znajduję się w Parku Śląskim, znanym wcześniej jako Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW). Park powstał na terenach zdegradowanych ekologicznie. Teren, na którym powstał w 75% pokryty był hałdami, odpadami pogórnicznymi, zapadliskami, bagnami, wysypiskami i biedaszybami. Resztę pokrywały pola i pojedyncze karłowate drzewa. Dzisiaj Park Śląski, to „oaza zieleni” zlokalizowana pośrodku kilkumilionowej aglomeracji górnośląskiej, miejsce wypoczynku i rekreacji dla wielu Ślązaków.  Park znajduje się na pograniczu 3 miast – Chorzowa, Katowic i Siemianowic, a dobrze rozwinięta komunikacja drogowa (autostrada A4 i Drogowa Trasa Średnicowa) sprzyja częstym wizytom.

Trasa przeprowadzona w Parku Śląsku zawiera zarówno elementy naturalne, jak i sztuczne. Znajdziemy na niej strome podjazdy i bardzo szybkie zjazdy, ciekawe single, zakręty z bandami. Dodatkowo wykorzystamy tor dirtowo/zjazdowy, który znajduje się bezpośrednio przy biurze zawodów. Staraliśmy się wykorzystać maksymalnie teren Parku, w którym 7 lat temu zrodziła się nasza grupa kolarska.
Na wyścig już jest zapisanych blisko 200 samych dorosłych, o dzieciach nie wspominając. O obsadę nie ma co się martwić. Jak wcześniej napisałem Anna Szafraniec, podobnie jak większość czołowych zawodników pojedzie na Puchar Świata do Czech, są jednak duże szanse, że pojawi się na edycji w Bytomiu. Z szeroko pojętej czołówki swój start wstępnie zapowiedzieli zawodnicy z kadry Politechniki Śląskiej (Mariusz Kozak, Michał Cąpała – RMF FM – ROCKSTAR Energy Drink oraz Tomasz Dygacz – JBG2-Diagnostix).
Dystans poszczególnych wyścigów może wydawać się krótki, jednak przygotowane przez nas wręcz dzikie i kręte odcinki trasy zadziwią nie jednego znawcę parku. Pętla ma 4,75 km i 110 metrów przewyższeń. Mamy nadzieję, że pętla pozostanie w pamięci uczestników, a emocje będą im towarzyszyć długo po zakończeniu wyścigu.
Dokładna informacja o wyścigach dla dzieci pojawi się lada dzień, organizator dopina ostatnie guziki. Będą się one odbywać w osobnej strefie dziecięcej, gdzie poza wyścigiem rowerowym, animatorzy zagwarantują dzieciom dużo radości i uśmiechu. Ciekawostką będzie na pewno wykład zabawnego „Doktora Bike’a”, który poprzez gry i zabawy propagować będzie bezpieczeństwo w czasie jazdy na rowerze. W miasteczku trwać będą także warsztaty plastyczne, podczas których tworzona będzie biżuteria z części rowerowych.
Dekoracja odbędzie się zbiorczo na koniec zawodów ponieważ organizator chce, by zawodnicy jak najdłużej przebywali w rejonie miasteczka sportowego. Magnesem mają być atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych uczestników zawodów. Nikt nie powinien się nudzić. Dodatkowo będzie możliwość skorzystania z wielu atrakcji Parku Śląskiego, takich jak Wesołe Miasteczko, Ogród Zoologiczny czy Planetarium.
Jeśli chodzi o nagrody to rozpiskę nagród najlepsi zawodnicy nie będą zawiedzeni ich wartością – ponoć mają być owiane tajemnicą aż do momentu ich wręczenia. A Ci którym nie uda się wywalczyć miejsca na podium, będą mieli szansę zdobyć wartościowe rzeczy w losowaniu tzw. Tomboli.

Więcej informacji na http://holdarace.pl

[srp]

COMMENTS

DISQUS: 0