Mistrzostwa Europy w maratonie MTB – zapowiedź cz.1

HomeZapowiedziEuro Bike Kaczmarek Team

Mistrzostwa Europy w maratonie MTB – zapowiedź cz.1

Christoph Sauser_close_Schaan_by GollerJuż za tydzień Mistrzostwa Europy w maratonie MTB, które odbędą się w niemieckim Singen (Rothaus Hegau Bike-Marathon). Dla wielu zawodników będzie to jedna z docelowych imprez, dla innych kolejny sprawdzian przed rozpoczynającym się tydzień później Pucharem Świata. 

Tegoroczna rywalizacja zapowiada się na bardzo gorącą. Na starcie zamelduje się wielu zawodników ze światowej czołówki – zarówno cross country, jak i maratonów. Po pierwsze Christoph Sauser, prawdopodobnie najlepszy kolarz górski w historii – dwukrotny Mistrz Świata na długim dystansie (2007 i 2011), wice Mistrz Świata (2008) oraz brązowy medalista MŚ (2009). No i nie sposób wspomnieć, że czterokrotnie triumfował w najbardziej kultowym etapowym wyścigu Cape Epic w Afryce Południowej – cztery zwycięstwa, z trzema różnymi partnerami. Ostatnio z Jaroslavem Kulhavym.

Tym samym czyni to Christopha Sausera największym faworytem większości imprez w których startuje, z tegoroczną rywalizacją o tytuł najlepszego kolarza górskiego na starym kontynencie. Sam mówi:

W tej chwili trenuję ciężko do Mistrzostw, tak jak mam to w zwyczaju. Ale na trasie dam z siebie 110 procent. 

Ostatnio Sauser wziął udział w Sea Otter Classic w Kaliforni – imprezie ważnej dla jego sponsora, marki Specialized:

Może nie był to najlepszy trening, ale każdy start się liczy.

Christoph Sauser zdobył także złoty medal w Mistrzostwach Świata w maratonie w 2007 w niemieckim St. Wendel.

Ilias_tree_flashed

Rywale Sausera nie są niewiadomymi – po pierwsze Periklis Ilias, którego zwycięstwo w Mistrzostwach Świata w 2012 roku było poniekąd sensacją. Trudno odmówić mu ambicji i chęci zdobycia także tytułu na starym kontynencie. Grek potwierdził swoją świetną formę i determinację pod koniec zeszłego sezonu, kiedy zwyciężył w Ornans oraz Marathon World Series w Roc Laissagais, gdzie przez większość trasy jechał samotnie. Nie dość, że musiał bez niczyjej pomocy zmierzyć się z 94 km trasą to jeszcze, co typowe dla tego regionu, przeszkadzał mu silny wiatr.

Alban Lakata to z kolei poprzednik Sausera z Mistrzostw Świata w 2010 roku. Także jeden z faworytów, który liczy się praktycznie w każdej poważnej imprezie.

Broniącym tytułu będzie Czech, Kristian Hynek, który podczas Mistrzostw Świata w Ornans zajął trzecie miejsce. Tutejsza trasa może nie do końca mu odpowiadać – będzie mocno interwałowo, a on jest specjalistą od długich podjazdów. 

Niemcy będą reprezentowani przez dwóch znakomitych zawodników – Tima Böhme oraz jego kolegę z drużyny, Karla Platta, który razem z Ursem Huberem walczył na trasach Cape Epic. Ten ostatni także wystartuje, ale w barwach Szwajcarii.

Polacy będą reprezentowani (według naszej wiedzy) przez trzy ekipy: JBG-2, Kross Racing Team oraz Sante BSA Pro Tour. Do startu zostało jeszcze trochę, więc wkrótce więcej szczegółowych informacji na ten temat.

[srp]

COMMENTS

DISQUS: 0