Błażej Maresz: WKK zaczyna obejmować coraz szersze obszary

HomeWynikiWarszawski Klub Kolarski

Błażej Maresz: WKK zaczyna obejmować coraz szersze obszary

WKK_2

Warszawski Klub Kolarski od wielu lat znany jest przede wszystkim ze szkolenia młodzieży. Ostatnio także z Otwartych treningów, które organizowałeś razem z Polska na Rowery i BGŻ. Zdaje się, że inicjatywa przyjęła się i trwa mimo zakończenia projektu?

WKK_logoOtwarte treningi zaczęliśmy prowadzić w 2010 roku, rok później dzięki BGŻtowi akcja nabrała zasięgu ogólnopolskiego, treningi odbywały się w 9 miastach, a patronem medialnym był portal polskanarowery.pl. W 2012 roku sponsor się wycofał, mimo to w kilku miejscach, w tym w Warszawie na Kabatach, nadal prowadzone były i są treningi. Inicjatywa otwartych treningów przyciągnęła w 2011 roku ponad 1500 uczestników, ludzi, którzy często mocno się angażowali, zmieniając swój tryb życia, zaczynali dbać o systematyczny ruch i zdrowe odżywianie. Na treningach zawiązywały się znajomości, które owocowały później m.in. wspólnymi wyjazdami i startami w maratonach, wypadami w góry. Mam wrażenie, że ta inicjatywa ma nadal duży, niewykorzystany potencjał.

Właśnie podałeś na FB, że w 2013 otwieracie się na Mastersów. Skąd taki pomysł?

Trochę jest to efekt właśnie otwartych treningów. Uczestnicy tego przedsięwzięcia często mnie podpytywali o możliwości dołączenia do klubu, a ja długo odpowiadałem, że WKK to klub nastawiony na szkolenie młodzieży i wyczyn. W końcu zmieniłem zdanie, a to głównie za sprawą mastersów z KS Wilanów, których to klub zakończył działalność, a WKK przejęło po nim siedzibę usytuowaną u podnóża parku w Powsinie. Swoją rolę odegrali też rodzice naszych zawodników, którzy startują w różnego typu maratonach i chcieli podobnie jak ich dzieci startować w barwach WKK.
Poza tym wydaje mi się, że to naturalna kolej rzeczy w dobrze prosperującej organizacji, że zaczyna obejmować coraz szersze obszary. 

Prowadzisz młodzież WKK, zajmujesz się także sportem w Mazowiecko-Warszawskim Związku Kolarskim. Znajdziesz czas na prowadzenie Mastersów?

Nigdy klub by się tak nie rozwinął gdyby wszystkim zajmowała się jedna osoba. Po pierwsze w klubie staramy się szkolić przyszłych instruktorów kolarstwa (to osoby, które prowadziły otwarte treningi MTB i zbierały bardzo pozytywne opinie), którzy mogą służyć radą mastersom. Po drugie chcemy organizować w tygodniu jeden trening MTB (tak jak do tej pory otwarte treningi) a w weekendy, opierając się na dotychczasowej tradycji KS Wilanów treningi szosowe. Po trzecie mastersi to dorośli ludzie i sami wiedzą najlepiej czego chcą, a razem możemy zapewne więcej. Sporo zapewne się wyjaśni na spotkaniu 8 marca o 19.00 w nowej siedzibie klubu przy ul. Potułkały 10 w Wilanowie, na które zapraszam wszystkich zainteresowanych przynależnością do WKK.

Ostatnio podałeś też informację o Pucharu Mazowsza MTB XC, który będzie miał aż 7 edycji. Organizujecie wszystko sami czy we współpracy z innymi klubami?

Wstępnie planujemy zorganizować samodzielnie dwa wyścigi na Ursynowie (7 kwietnia lub tydzień później i 15 września mistrzostwa Warszawy MTB XC na kultowej Kopie Cwila), z pomocą klubu z Mińska Mazowieckiego (VMax Jacka Tomkiewicza) zorganizujemy dwie edycje: 18 sierpnia w Okuniewie i 1 września w Cegłowie, 12 maja we współpracy z Cyklon Sport Serwis Marcina Lirskiego zorganizujemy edycję w Wesołej, 1 czerwca mistrzostwa Mazowsza na bardzo ciekawej i wymagającej trasie zorganizuje Prolog Jabłonna Wojtka Marcjoniaka a 7 września na trasie, która została najwyżej oceniona przez internautów w sezonie 2012 odbędą się międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików MTB zorganizowane przez SK Bank Team Darka Biernackiego. Siedem edycji Pucharu Mazowsza MTB XC planujemy połączyć z dwoma wyścigami organizowanymi przez Przemka Gierczaka z LKK LUKS Sławno tworząc w ten sposób Puchar Centralnej Polski XC. Sukces tego przedsięwzięcia pozwoliłby zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy klubom z centralnej Polski, które w 2012 roku co weekend musiały jeździć po kilkaset kilometrów, aby moc ścigać się w xc.

WKK_1

Kilka dni temu odbyła się konferencja prasowa na temat Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim, które odbędą się w Żerkowie. Twoi zawodnicy w zeszłym roku startowali w tej lokalizacji w ramach Puchar Polski. Jak oceniasz tą trasę? Czy jest wystarczająco selektywna?

Niestety nie byłem w 2012 w Żerkowie, słyszałem różne opinie, ale żadnych negatywnych. Przede wszystkim uważam, że należą się wielkie słowa uznania ludziom z MTB Energy Team, którzy starają się zrobić coś dobrego dla polskiego XC. Wierzę, że trasa będzie godna mistrzostw Polski.

Przy okazji chciałbym zapytać Cię jeszcze o zbliżający się sezon. Na czym się koncentrujecie – cross country, czy maratony, które coraz bardziej zyskują na popularności? Będzie startować tylko w kraju?

W klubie jest w tej chwili ponad siedemdziesięciu zawodników, w różnym wieku, na różnym poziomie sportowym i z różnymi planami na najbliższy sezon. Na pewno nie zabraknie nas na zawodach rangi mistrzowskiej, na pucharach Polski MTB i na szosie (juniorów i juniorów młodszych). W zawodach poza granicami kraju zapewne wystartuje kilkukrotnie Maciej Jeziorski, poza tym nie planujemy aż tak dalekich wojaży. Ponadto braki w zawodach XC i na szosie będziemy zapewne uzupełniać wszechobecnymi maratonami. O naszych przedsięwzięciach na bieżąco informujemy na naszym profilu facebook.com/WarszawskiKlubKolarski.

Dziękuję za rozmowę.

Paweł Kuflikowski

COMMENTS

DISQUS: 0