Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie dzięki TOBIE!
Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i zarażać pasją.
Akademickie Mistrzostwa Polski rozgrywane są w ponad 40 dyscyplinach sportowych, w tym kolarstwie górskim. Od wielu lat rywalizacja o tytuł najlepszej studentki oraz studenta jest jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce. W dniach 13-14 czerwca 2024 na Błoniach pod Kozią Górką w Bielsku Białej blisko 200 studentek i studentów z 48 uczelni z całej Polski rywalizować będzie w kolarstwie górskim – jeździe indywidualnej na czas oraz olimpijskim cross country.
W zasadzie od zawsze powtarzam, że sport akademicki powinien być głównym filarem rozwoju sportowego zawodników, którzy weszli do U23 i Elity, tak jak z powodzeniem funkcjonuje to w Stanach Zjednoczonych. W Polsce funkcjonuje to trochę inaczej, ale aktywność AZS zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnie, przy poszczególnych uczelniach, powoduje że co roku AMPy rozgrywane są w kilkudziesięciu dyscyplinach sportowych, a najlepsi z najlepszych reprezentują Polskę na Akademickich Mistrzostwach Świata. Z tych ostatnich w kolarstwie górskim Piotr Kryński wrócił z brązowym medale w eliminatorze (XCE), a Matylda Szczecińska ze srebrem w olimpijskim cross country (XCO). Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to jak działa AZS jest póki co niedoścignionym wzorem do naśladowania dla Polskiego Związku Kolarskiego.
W 2023 roku Akademickie Mistrzostwa Polski rozegrane zostały w Lasku Wolskim w Krakowie, a organizatorem był AGH. Zarówno jazdę indywidualną na czas, jak i wyścig ze startu wspólnego (XCO) wygrali Tosia Białek (Uniwersytet Warszawski) oraz Karol Ostaszewski (AWF Warszawa).
O ile Tosia Białek stanie do obrony wywalczonych rok temu tytułów, o tyle na starcie zabraknie Karola Ostaszewskiego, co pozwala myśleć o rywalizacji mężczyzn jak o czystej kartce, więc może będziemy mieć tu jakieś niespodzianki.
W rywalizacji kobiet główną faworytką będzie broniąca złotych medali z ubiegłego roku – Tosia Białek. Jej główne rywalki Matylda Szczecińska oraz Gabriela Wojtyła w tym samym czasie startują w Pucharze Świata w Val di Sole. W tej sytuacji do walki o medale włączą się na pewno Milena Drelak oraz Kinga Żur. Kto wie w jakiej dyspozycji będą Garbiela Hudyka, Wiktoria Klawitter czy Julita Fira. W sumie zgłoszonych jest blisko 50 zawodniczek.
W rywalizacji mężczyzn trudno wskazać jednoznacznego faworyta, ale warto wymienić takie osoby jak Kamil Lach, Mateusz Szyszko, Stanisław Nowak, Michał Pomorski, Piotr Kryński, Paweł Ścierski czy Dominik Górak. Jeśli chodzi o mężczyzn to zgłoszonych mamy ponad 130 zawodników.
Wyznaczona runda, na której rywalizować będą zawodniczki i zawodnicy ma około 3 kilometrów długości i 140 metrów przewyższenia. Fragmentami poprowadzona jest trasami Enduro Trails.
O ile od kilku lat Mistrzostwa Polski MTB XCO rozgrywane są w sztafetach, short tracku i cross country, o tyle AMPy w programie mają dwa wyścigi – jazdę indywidualną na czas, która determinuje ustawienie w rozgrywanym drugiego dnia wyścigu ze startu wspólnego, czyli typowym cross country.
Harmonogram startów:
Piątek, 14 czerwca 2024:
- 10:00 – 11:30 – trening na trasie (z zabezpieczeniem),
- 11: 30 – ceremonia otwarcia Mistrzostw,
- 12:00 – start wyścigu indywidualnego na czas kobiet,
- 13:10 – dekoracja kwiatowa kobiet,
- 13:30 – start wyścigu indywidualnego na czas mężczyzn,
- 15:00 – dekoracja kwiatowa mężczyzn,
Sobota, 15 czerwca 2024:
- 10:00 – start wyścigu B mężczyzn,
- 12:00 – start wyścigu kobiet,
- 14:00 – start wyścig A mężczyzn,
- 16:00 – dekoracja zwycięzców.
Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego i Uniwersytet Bielsko-Bialski. Partnerami wydarzenia są Urząd Miasta Bielsko-Biała, Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym AZS jest Grupa PZU.
COMMENTS