Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie dzięki TOBIE!
Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i zarażać pasją.
Najważniejsze kolarskie święto, najlepsi z najlepszych, tym razem areną zmagań będzie francuskie Les Gets, które gościć będzie kolarzy górskich specjalizujących się zarówno w cross country, jak i w zjeździe. Poniżej uzupełniany na bieżąco wpis ze wszystkimi informacjami na temat tegorocznych Mistrzostw Świata…
Umarł król, niech żyje król….
Mistrzostwa Świata to dla większości zawodników rozstanie z tęczowymi koszulkami. Czasem powrót do nich. Niewątpliwie królem tęczy jest Nino Schurter, który na przez pięć lat nie rozstawał się z tą koszulką. Ostatnio, dwa lata temu, odbił ją Francuz Jordan Sarrou, ale rok temu znowu wróciła do Szwajcara. Tęczową koszulkę w elicie kobiet jeszcze przez kilka dni nosić będzie Brytyjka, Evie Richards.
Faworyci
We Francji pokazać będą się na pewno chcieli… Francuzi. Mieliśmy już przedsmak tego obserwując w Monachium na Mistrzostwach Europy zacięty pojedynek prawie międzypokoleniowy – między Pauline Ferrand Prevot i Loaną Lecomte. Wśród mężczyzn na pewno doskonałą dyspozycję zaprezentuje Victor Koretzky, ale także Titouan Carod czy Jordan Sarrou.
W Les Gets odbywają się jednak Mistrzostwa Świata, a nie tylko Francji, więc chętnych do wygranej nie będzie brakować. Wśród mężczyzn to przede wszystkim broniący tytułu Nino Schurter, ale także Tom Pidcock, Vlad Dascalu, cała rzesza Szwajcarów – Filippo Colombo, Lars Forster, Mathias Fluckiger czy Thomas Litscher. Nie można też zapominać o zawodnikach zza oceanów – chociażby Henrique Avancini, Christopher Blevins, Alana Hatherly, Antona Coopera czy Samuel Gaze. Z Europejczyków na pewno wymienić trzeba też Hiszpana Davida Valero Serrano, Czecha Ondreja Cinka czy Niemca Luca Schwarzbauera.
W elicie kobiet oprócz zawodniczek z Francji mamy przede wszystkim broniącą tytułu Evie Richards, choć problemy zdrowotne z którymi musi się w tym sezonie mierzyć nie napawają optymizmem. Oprócz w/w Francuzek na pewno mocno powalczą Szwajcarki z Jolandą Neff, Alessandrą Keller i Siną Frei na czele. Wysoką dyspozycję trzyma Anne Terpstra czy Caroline Bohe. Nie można zapominać o Rebecce McConnell. Pewnym precedensem jest start Mony Mitterwallner, która jest drugroczną zawodniczką kategorii U23, ale uzyskała zgodę na start w elice. Co prawda nie zagrało to na ME w Monachium, ale jak sama pisała – kilka dni wcześniej dopadł ją covid.
Reprezentacja Polski
Próżno szukać gdzieś oficjalnych komunikatów odnośnie składu Reprezentacji Polski, selekcjonerzy kadr narodowych także niechętni do współpracy. Z pomocą przychodzą social media, członkowie grupy #mtbxcpl oraz sami zawodnicy.
- Juniorki: Natalia Grzegorzewska, Kinga Żur
- Juniorzy: Brajan Świder, Mateusz Szyszko
- U23 kobiety: Milena Drelak, Matylda Szczecińska
- U23 mężczyźni: Krzysztof Klimek, Piotr Kryński,
- Elita kobiety: Klaudia Czabok, Paula Gorycka, Aleksandra Podgórska, Gabriela Wojtyła
- Elita mężczyźni: Filip Helta, Krzysztof Łukasik, Karol Ostaszewski, Bartłomiej Wawak
Z w/w grona do wyścigów short track (XCC) zgłoszeni zostali Paula Gorycka, Aleksandra Podgórska i Gabriela Wojtyła oraz Filip Helta i Bartłomiej Wawak.
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będziemy mieć swoją sztafetę!
Z dwóch niezależnych źródeł udało mi się potwierdzić skład, więc chyba tak będzie: Krzysztof Łukasik, Piotr Kryński, Natalia Grzegorzewska, Mateusz Szyszko, Matylda Szczecińska.
W zjeździe (DHI) Polskę reprezentować będzie Sławomir Łukasik.
Polskie nadzieje…
Na pewno po brązowym medalu Mistrzostw Europy zdobytym przez Natalię Grzegorzewską w Portugalii jest apetyt na co najmniej powtórzenie tego wyniku. Można też pewnie liczyć na dobry wynik Matyldy Szczecińskiej. Dyspozycja Bartka Wawaka jak pokazał początek wyścigu na ME w Monachium pozwala na jazdę w czołówce. Będzie miał okazję wykazać się dwukrotnie – podczas short tracka (XCC), jak i wyścigu cross country (XCO). Podobnie Filip Helta, który pojechał w Monachium naprawdę niezły wyścig. Na pewno na solidny wynik liczy także Paula Gorycka.
Nie wymieniam tu z premedytacją pozostałych zawodników, dla części z nich to debiut w imprezie tej rangi, niepotrzebna jest im dodatkowa presja. Wiadomo, że każdy pojedzie na 120%!!!
Trasa
Les Gets po przerwie wróciło najpierw na mapę Pucharu Świata, by w tym roku zostać gospodarzem Mistrzostw Świata. Trasa znana i lubiana, kompletna, stosunkowo krótka, bo licząca tylko 3,39 km z dwoma dłuższymi podjazdami.
Program Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim
Środa, 24 sierpnia 2022:
- 12:30 – sztafeta drużynowa (XCR)
Czwartek, 25 sierpnia 2022:
- 15:00 – wyścig cross country (XCO) – Juniorki
- 17:00 – wyścig cross country (XCO) – Juniorzy
Piątek, 26 sierpnia 2022:
- 10:00 – wyścig e-MTB – kobiety
- 11:30 – wyścig e-EMTB – mężczyźni
- 17:00 – wyścig short track (XCC) – Elita kobiety
- 17:45 – wyścig short track (XCC) – Elita mężczyźni
Sobota, 27 sierpnia 2022:
- 9:30 – zjazd (DHI) – Juniorki
- 10:30 – zjazd (DHI) – Juniorzy
- 13:15 – zjazd (DHI) – Elita kobiety
- 14:35 – zjazd (DHI) – Elita mężczyźni
Niedziela, 28 sierpnia 2022:
- 9:00 – wyścig cross country (XCO) – U23 kobiety
- 10:45 – wyścig cross country (XCO) – U23 mężczyźni
- 13:00 – wyścig cross country (XCO) – Elita kobiety
- 15:15 – wyścig cross country (XCO) – Elita mężczyźni
Transmisja
Imprezy rangi Mistrzostw Świata transmitowane są przez TVP oraz Eurosport, ale dotyczy to tylko wyścigów kategorii elita. Wyścigi zjazdu (DHI), short track (XCC) a także niedzielne wyścigi cross country (XCO) kategorii U23 będą dostępne w Eurosport Playerze. Wyścigi elity kobiet i elity mężczyzn jest w programie Eurosport 2.
Póki co na stronie TVP Sport znalazłem linki do niedzielnych wyścigów cross country – kobiety | mężczyźni.
Wszystkie aktualne informacje dostępne na stronie UCI (uci.ch)oraz na stronie Mistrzostw Świata (lesgets2022.com).
COMMENTS