Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie dzięki TOBIE!
Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i zarażać pasją.
Przełom listopada i grudnia to ten moment, kiedy wiele osób zaczyna przygotowania do kolejnego sezonu. Ja powtarzam za Szymonem, że „żeby jeździć, trzeba jeździć”, swoje zdanie na ten temat ma Przemek, który rozwija myśl do „żeby mocno jeździć, trzeba mocno jeździć”. Prawda pewnie jest po środku. W każdym razie, nie każdy lubi jeździć na zewnątrz, kiedy słupek rtęci pokazuje jednocyfrowe wartości, a tym bardziej te poniżej zera. Do tego dochodzi także fakt, że rano jest ciemno i popołudniu też jest ciemno. Z punktu widzenia większości amatorów zostaje tylko trenażer albo rolki.
Godziny spędzone na trenażerach mają ułatwiać wszelkiego rodzaju technologie „smart”, z rywalizacją online na czele. W tej kwestii króluje ZWIFT, którego zasady działania dość dokładnie opisał Maciej Hop – można poczytać tu. Aktualnie koszt ZWIFT to 45 dolarów za trzy miesiące lub 180 dolarów za rok.
Poniżej lista prawdopodobnie wszystkich dostępnych w Polsce rolek oraz trenażerów. Jeśli chodzi o te pierwsze, to w zasadzie mamy trzy marki Elite, Force oraz Tacx. Prostsze modele to rozwiązania typowo rozgrzewkowe, bez oporów, a wyższe jak Elite Arion Mag oferują opór magnetyczny czy Tacx Galaxia system Swing pozwalający realizować treningi interwałowe czy sprinty.
Rolki
- Force – 719 PLN – link
- Tacx Antares – 799 PLN – link
- Elite Arion – 809 PLN – link
- Tacx Galaxia – 1 099 PLN – link
- Elite Arion Mag – 1 299 PLN – link
Trenażer do 500 złotych
W kwocie do 500 złotych możemy kupić używany kilkuletni trenażer albo nową konstrukcję B’TWIN IN’RIDE 100, która oferuje siedmiostopniowy opór magnetyczny z regulacją w manetce oraz cichą elastomerową rolkę. Maksymalny opór jaki można wygenerować to 550 W.
- B’TWIN IN’RIDE 100 – 399,99 PLN – link
Trenażer do 1000 złotych
Zwiększając budżet mamy dużo większy wybór rozwiązań ze stopniowanym oporem – w zależności od modelu od sześciu (Force) do aż dziesięciu poziomów (Tacx). Maksymalny opór z kolei oferuje model B’TWIN wynoszący 1500 W. Zarówno trenażer Elite oraz B’TWIN po zakupie pasującego akcesorium można zamienić w wersję „smart”.
- Force Basic – 539 PLN – link
- Tacx Blue Twist – 579 PLN – link
- Tacx Blue Matic – 699 PLN – link
- Force Magnetic – 725 PLN – link
- Elite Novo Force – 729 PLN – link
- B’TWIN IN’RIDE 500 – 799,99 PLN – link
Trenażer do 1500 złotych
W kwocie powyżej półtora tysiąca złotych wkraczamy już mocno w wirtualną rywalizację. Model Elite Rampa czy Tacx Satori to urządzenia w pełni „smart” oferujące łączność bezprzewodową zarówno w technologii Bluetooth, jak i ANT+. Do tego mamy ciche elastomerowe rolki i automatyczną regulację oporu do 1050 W. Oprócz tego na uwagę zasługuje model Elite Qubo, który co prawda wirtualny nie jest, ale ma automatyczny system oporu w oparciu o ciecz – w praktyce oznacza to, że opór rośnie proporcjonalnie do prędkości, a szeroka elastomerowa rolka pracuje ciszej.
- Tacx Booster – 1 099 PLN – link
- Elite Qubo Power Mag B+ – link
- Elite Qubo Fluid – 1 189 PLN – link
- Tacx Satori Smart – 1 349 PLN – link
- Elite Rampa – 1 899 PLN – link
Trenażer do 2000 złotych
Za niecałe dwa tysiące mamy kolejne rozwiązania smart albo hybrydy, jak w przypadku modelu Vortex, który w trybie offline działa jak trenażer fluidowy. Na tym poziomie cenowym trzeba się także liczyć z koniecznością wykupienia abonamentu usług online. W przypadku Bkool to 10 euro miesięcznie albo 100 euro rocznie. Maksymalne opory generowane przez te urządzenia to 800 W przypadku Bkool oraz 900W przypadku Tacx.
Trenażer do 3000 złotych
W tej cenie jeszcze nie poczujemy się na Stelvio, ale na przykład Bkool potrafi symulować podjazdy z nachyleniem do 20%, dając opór do 1200 W. Tacx Bushido to 1400W. Z kolei modele Elite wpinamy bezpośrednio, więc albo zdejmujemy kasetę z koła albo musimy dokupić – kompatybilność Campagnolo / Shimano / SRAM od 9 do 11 rzędów. W przypadku modelu Turno moc maksymalna 1580 W. Wszystkie modele „smart”. Model Bkool zawiera roczną subskrypcję usług online, a model Elite Kura dożywotnią.
- Bkool Smart Pro 2 + Simulator – 574 EUR – link
- Elite Turno Misuro B+ – 2 399 PLN – link
- Elite Kura – 2 699 PLN – link
- Tacx Bushido Smart – 2 999 PLN – link
Trenażer do 4000 złotych
W modele Genius oraz IRONMAN wpinamy koło. Modele FLUX tylko z kasetą. Opory maksymalne 1500 W. IRONMAN oraz Genius wymagają przyłącza elektrycznego. Wersja IRONMAN zawiera płytę DVD z trasą MŚ na Hawajach. Model
- Tacx Genius Smart – 3 399 PLN – link
- Tacx FLUX Smart – 3 599 PLN – link
- Tacx IRONMAN – 3 899 PLN – link
Trenażer za 5000 złotych i więcej
Powyżej 5 tysięcy dostajemy nie tylko doskonałe urządzenia treningowe, ale także świetnie zaprojektowane z punktu widzenia wzornictwa. Model Drivo to 2000 W oporu już przy 35 kmh. Do tego dokładny pomiar mocy. Z kolei futurystyczny kształt Tacx NEO Smart to symulacja podjazdu do 25%, zjazdu do -5% oraz maksymalny opór 2200 W. Do tego dochodzi symulacja nawierzchni dostępna w programach Tacx Trainer Software oraz Zwift.
COMMENTS