Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie dzięki TOBIE!
Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i zarażać pasją.
Tradycyjnie początkiem lutego Międzynarodowa Unia Kolarska opublikowała listę drużyn i zawodników specjalizujących się w kolarstwie górskim (XCO, XCM, DHI i EDR), którzy będą z licencjami UCI rywalizować na arenie międzynarodowej, przede wszystkim w Pucharze Świata. Profesjonalne kolarstwo górskie jest, jeśli nie w momencie zwrotny, to na pewno na zakręcie, co spowodowane jest dużym kryzysem w branży rowerowej oraz – nie boję się tego nazwać po imieniu – skokiem na kasę ze strony UCI oraz Warner Bros Discovery, które próbują z Pucharu Świata MTB (UCI Mountainbike World Series) wyciągnąć jak najwięcej od każdego – drużyn, zawodników i kibiców. Może dlatego na sezon 2025 zarejestrowanych jest o 38% mniej drużyn względem minionego sezonu.
Najgorzej od kilkunastu lat
Kolarstwo górskie zaliczyło ostatni dołek w 2019 roku, kiedy to zarejestrowanych było 109 drużyn i 506 zawodników. W kolejnych latach te liczby mocno rosły, sięgając w 2023 roku odpowiednio 184 drużyn i 871 zawodników. Miniony, 2024 rok, był minimalnie gorszy. Dane za 2025 są podobne do tych z 2019 roku, jak i lat 2009-2010.
Jedyną polską drużyną zgłoszoną jest JBG-2 Team w składzie:
Elita:
- Krzysztof Łukasik
- Karol Ostaszewski
U23:
- Brajan Świder
- Maciej Jarosławski
Na liście UCI jeszcze dwa polskie nazwiska:
- Natalia Grzegorzewska w barwach Trek Future Racing (XCO)
- Sławek Łukasik w barwach Yeti Fox Factory Race Team (EDR)
Puchar Świata tylko dla wybranych
Zgodnie z nowymi przepisami do startu w Pucharze Świata dopuszczonych będzie tylko 15 najwyższej sklasyfikowanych drużyn, które trochę wzorem szosy, uzyskają status „pierwszej dywizji”. Dotyczy to zarówno drużyn grawitacyjnych (DHI, EDR), jak i „endurance” (XCO, XCM).
Kolejne pięć drużyn w każdej z kategorii otrzyma dzikie karty, o które można wnioskować do 7 lutego. Z tego co wiem, nasza jedyna polska drużyna UCI – JBG-2 Team, taki wniosek planował złożyć. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Polacy startować będą mogli tylko i wyłącznie poprzez zgłoszenia federacji, które też zostały ograniczone do 4 zawodników na kategorię.
Dodatkową furtką do startu w Pucharze Świata MTB w 2025 roku jest pozycja w rankingu, jeśli ktoś notowany jest w pierwsze setce (dla U23 – top200). W tej chwili w tej komfortowej sytuacji są:
- Krzysztof Łukasik – miejsce 54
- Paula Gorycka – miejsce 41
- Gabriela Wojtyła – miejsce 68
- Aleksandra Podgórska – miejsce 90
- Matylda Szczecińska – miejsce 91
Puchar Kontynentalny przepustką do Pucharu Świata
Powołany po raz pierwszy w 2025 roku Puchar Kontynentalny, rozgrywany na każdy z kontynentów osobno, jest kolejną furtką do tego, by móc wystartować w Pucharze Świata. Wystarczy zameldować się w Top5 któregoś z wyścigów.
W Europie Continental Series 2025 obejmuje:
- 22-23 lutego 2025: Banyoles (ESP) XC
- 23 marca 2025: Rivera (SUI) XC
- 5-6 kwietnia 2025: Santiago De Besteiros (POR) DH
- 10-11 maja 2025: Haiming (AUT) XC
- 28 czerwca 2025: Cheile Gradistei (ROU) XC
- 22-24 sierpnia 2025: Les Menuires – La Croisette (FRA) XC & DH
Powyższe tłumaczy dlaczego tak mocną obsadę będzie miał jeden z pierwszych wyścigów XCO w Europie, a konkretnie w hiszpańskim Banyoles.
Tom Pidcock i Mathieu van der Poel wystartują w XCO w 2025 roku?
Obaj zawodnicy zgłoszeni są przez swoje drużyny do składów XCO, więc można to chyba potraktować jako pewien znak, sugerujący, że zarówno Brytyjczyk, złoty medalista z IO w Paryżu, jak i Holender, siedmiokrotny Mistrz Świata w kolarstwie przełajowym, Mistrz Świata na szosie, Mistrz Świata w kolarstwie gravelowym, który deklarował na jesieni, że do pełni szczęścia, do kolekcji, brakuje mu tęczowej koszulki Mistrza Świata w kolarstwie górskim.
Materiał napisałem korzystając z raportów przygotowanych przez pinkbike.com (źródło).
COMMENTS