Szymon Pomian wygrywa Maraton Kresowy w Mielniku | RELACJA

HomeSportWyniki

Maratony Kresowe wróciły do Mielnika po trzech latach przerwy. Zwycięzcą jedenastej edycji został Szymon Pomian, który niedawno zdobył w Kostaryce medal Akademickich Mistrzostw Świata. Wśród kobiet najszybsza była Magdalena Sokół z drużyny Milsport.

Mielnik jest położony niezwykle malowniczo nad Bugiem i ma niezwykle bogatą historię. Prawa miejskie miejscowość uzyskała już w 1440 roku. Tutejszy zamek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. W 1501 Aleksander Jagiellończyk zatwierdził w Mielniku unię mielnicką, która była aktem zjednoczenia Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego w jeden organizm państwowy. Pożar zamku w drugiej połowie XVI wieku oraz zniszczenia w czasie Potopu szwedzkiego spowodowały, że miasto straciło dawne znaczenie. Obecnie na Górze Zamkowej można odnaleźć tylko fragmenty murów oraz ruiny kościoła. Ze wzgórza rozpościera się niepowtarzalny widok na dolinę Bugu.

Kolarze startowali z Uroczyska Topolina, niezwykle malowniczo położonego na nadbużańskich błoniach. Tuż po starcie na kolarzy czekał kilometrowy, brukowany podjazd ulicą Białą, wśród księżycowego krajobrazu, obok kopalni kredy i Rezerwatu Góra Uszeście. Nazwa ulicy nie jest przypadkowa, gdyż wszystko tutaj jest pokryte grubą warstwą pyłu kredowego. W drugiej części trasy kolarzy czekały odcinki w majestatycznej Puszczy Mielnickiej, ze sporą dawką interwałowych podjazdów i zjazdów oraz wiele pięknych widoków na dolinę Bugu.

Dystans Maraton miał do pokonania trzy rundy po 17km, co dawało łączny dystans 51 km i blisko 1000 metrów przewyższeń. Zdecydowane zwycięstwo odniósł Szymon Pomian, który zaatakował na ostatniej rundzie. Na mecie osiągnął 45 sekund przewagi nad Piotrem Krysiewiczem. Trzecie miejsce zajął Marcin Zawadzki, który zdołał utrzymać miejsce na podium mimo defektu.

Główny wyścig kobiet został rozegrany na dystansie Półmaraton, który w Mielniku liczył 34km, przy przewyższeniach około 650 metrów. Po serii drugich miejsc, pierwszy raz wygrała Magdalena Sokół (Milsport Team). Na mecie osiągnęła trzy minuty przewagi nad Barbarą Torebko (M2 MTB WASILKÓW). Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Ludynia (GKK Peleton Okszów). Wśród mężczyzn w Półmaratonie nie było niespodzianki. Szóste zwycięstwo w sezonie odniósł Dawid Bojarczak (AGR Podlasie). Drugie miejsce zajął junior z Prostek Sebastian Szumski, zaś trzeci finiszował Adam Rękas (GKK Peleton Okszów).

Maratony Kresowe są imprezami dla całych rodzin. Pierwsi na starcie stanęli zawodnicy w wieku przedszkolnym. Wszyscy uczestnicy wyścigu HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo otrzymują nagrody i medale, bez względu na zajętą lokatę. Wyścig Mini przeznaczony dla rowerzystów w wieku 7 – 12 lat liczył w Mielniku 6 kilometrów. Nie wydaje się to dużo, ale na tym dystansie było 115 metrów przewyższeń, w tym kilometrowy podjazd ulicą Biała. Podobnie jak tydzień wcześniej najszybszy był Jan Ostaszewski (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach). Wśród dziewczynek bezkonkurencyjna okazała się Marcelina Sawicka (UKS JUVENIA ISWIM Białystok).

Młodzicy i początkujący zawodnicy ścigają się w wyścigu FIT, którego trasa liczyła 17 kilometrów i ponad 300 metrów przewyższeń. Najszybszy był zawodnik Triathlon Siedlce Club – Alan Skorupka, startujący w kategorii Młodzik (13-14 lat). Wśród kobiet wygrała Oliwia Brylińska reprezentująca drużynę MTB Suwałki.

Współorganizatorami wyścigu był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku oraz Urząd Gminy Mielnik. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe zostanie rozegrany w Narewce z trasą w Puszczy Białowieskiej w niedzielę 4 sierpnia. Więcej informacji i pełne wyniki: www.maratonykresowe.pl