Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie dzięki TOBIE!
Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i zarażać pasją.
Ponoć prawo nie działa wstecz, ale jak się okazuje nie w Polskim Związku Kolarskim. Władze rzeczonego Uchwałą z dnia 26 października przyznali prawa do organizacji Pucharu Polski w kolarstwie przełajowym wstecznie m.in. klubowi Białobłocki Ełk Team, gdzie zawody rozegrane zostały w weekend 21-22 października. Z Uchwały jednak wyłania się dużo bardziej niepokojący obraz kondycji cyclocrossu w Polsce. Liczba zawodów niepokojąco się kurczy.
Jeszcze w ubiegłym sezonie (2022/23) w kalendarzu PZKol były 22 zawody, a na Puchar Polski składało się osiem (pierwotnie dziesięć) wydarzeń. Z przyjętej właśnie Uchwały dowiadujemy się, że pierwotnie Puchar Polski w kolarstwie przełajowy miał się składać z ośmiu rund (tyle ile ostatecznie rok temu), ale już wiemy, że wyścigi w Koziegłowach i Szczekocinach zostały odwołane (w zeszłym roku odbyły się poza Pucharem Polski). Nie odbędzie się także wyścigu w Kędzierzynie Koźlu 2 grudnia.
EDIT: Wszystko wskazuje na to, że wyścigi w Koziegłowach i Szczekocinach odbędą się, będą liczone do Challange PZKol, natomiast nie ma jeszcze decyzji o tym, czy będą liczone do Pucharu Polski, co bezpośrednio wynika z faktu budżetu jakim dysponować będą organizatorzy, który będzie mógł być przeznaczony na nagrody finansowe na podium.
Kuriozalną rzeczą, na którą zwróciłem uwagę dopiero w zeszłym sezonie to fakt, że mimo rozgrywania Pucharu Polski nie są wskazywani, nawet wirtualnie, triumfatorzy klasyfikacji generalnej. Dopytywałem w temacie i okazuje się, że zawsze tak było. Więc po co w zasadzie ten Puchar Polski i klasyfikacja generalna?
Ale żeby trochę rozwiać te ciemne chmury , to trochę dobrego też się dzieje w polskich przełajach, bo oto chyba po raz pierwszy w historii mamy w kalendarzu aż trzy wyścigi wpisane do kalendarza UCI – Owocowy Przełaj 18 listopada, Bryksy Cross 3 grudnia i Lubuskie Warte Zachodu w Zielonej Górze 10 grudnia!
Równolegle do tego co dzieje się pod skrzydłami PZKol rozwija się przełajowa scena amatorska – cykl ProTOUR Cyclocross Cup w północno-zachodniej Polsce w tym roku to aż 10 wyścigów! Do tego mamy inne lokalne inicjatyw jak VeloGD w Trójmieście, Syrenka CX w Warszawie. Słyszałem, że coś się zaczyna dziać w Krakowie i Wrocławiu.
Uchwała PZKol z dnia 26 października w sprawie przyznania praw do organizacji Pucharu Polski w kolarstwie przełajowym w sezonie 2023/24:
COMMENTS