Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie dzięki TOBIE!
Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i zarażać pasją.
Miniony weekend to była w zasadzie ostatnia okazja dla zawodników do przepalenia nogi przed zbliżającymi się mistrzostwami krajowymi. Dla wielu z nich to impreza docelowa, dla wąskiego grona to wyścig brany „z biegu”, przystanek w drodze, której ukoronowaniem są Mistrzostwa Świata (Hoogerheide, 4-5 lutego 2023). W kraju odbyły się trzy wyścigi przełajowe, ostatni sprawdzian – w Tychach, Sławnie oraz Pogorzelicy (Gmina Rewal).
De Kuil jak zwykle „dostarczył”
Przełajowy Puchar Świata w Zonhoven mimo tego, że kalendarz obejmuje aż 14 rund to edycja wokół krateru De Kuil była jedną z pięciu takich pełnoprawnych rund, w których programie obok rywalizacji elity były także osobne wyścigi Juniorów, Juniorek oraz Orlików. Warto na wyniki tych wyścigów zwrócić uwagę także ze względu na fakt iż – dodając jeszcze wyścig Orliczek – w takiej właśnie konfiguracji odbywać się będą za niespełna miesiąc Mistrzostwa Świata. Co ważne dwa ostatnie zawody z kalendarza Pucharu Świata (Benidorm – 22.01 oraz Besancon 29.01) także odbędą się z podziałem na pięć wyścigów w pięciu różnych kategoriach.
Junior:
- Leo Bisiaux – Francja
- Yordi Corsus – Belgia
- Guus van den Eijnden – Holandia
Ksawery Adaszak (Akademia Bonecki) – miejsce 51. (+7:33)
Juniorka:
- Lauren Molengraaf – Holandia
- Celia Gery – Francja
- Isabella Holmgren – Kanada
U23 Mężczyźni (Orlik):
- Thibau Nys – Baloise Trek Lions
- Witse Meussen – Pauwels Sauzen Bingoal
- Tibor del Gross – Holandia
Rywalizacja w wyścigu kobiet przebiegła pod dyktando orliczek, które wzięły całe podium. Zaczęło się od upadku Fem van Empel, która nie poradziła sobie z najtrudniejszym zjazdem, co kosztowało ją spadek o wiele pozycji. W pierwszej części wyścigu prowadziła Puck Pieterse, ale także i ona zaliczyła na kopnym piachu lot przez kierownicę. To dodaje pewności Shirin van Anrooij, która wychodzi na prowadzenie, które z okrążenia na okrążenie tylko powiększa, by z przewagą prawie 40 sekund wygrać trzeci w tym sezonie wyścig zaliczany do Pucharu Świata.
- Shirin van Anrooij – Baloise Trek Lions
- Puck Pieterse – Alpecin Deceuninck
- Fem van Empel – Jumbo Visma
Niemniej ciekawy był wyścig elity mężczyzn, który zgodnie z oczekiwaniami zdominowany został ponownie przez Wouta van Aerta. Początkowo po starcie zawiązała się ośmioosobowa grupka, ale jedno mocniejsze szarpnięcie i Wout van Aert oraz Mathieu van der Poel jadą tylko we dwóch. Za ich plecami m.in. Michael Vanthourenhout, Laurens Sweeck, Kevin Kuhn i Lars van der Haar.
Holender nie wystrzega się błędów, zalicza upadek, potem kolejny, później na mecie dowiadujemy się, że nie bez wpływu na jego dyspozycję w dalszej części wyścigu był powracający ból pleców. Belg z okrążenia na okrążenie powiększa przewagę, która na mecie wynosi blisko półtorej minuty. To kolejny wręcz perfekcyjny wyścig w wykonaniu zawodnika Jumbo Visma.
Za jego placami idzie walka o drugie miejsce. Bardzo długo MVDP trzyma się razem ze Sweeckiem i Vanthourenhoutem, jednak na ostatnim okrążeniu urywa się tej dwójce. Później widzimy też, że Sweeck postanowił zabezpieczyć przewagę dającą mu trzecie miejsce.
Tuż za podium, ze stratą ponad 2 minut do zwycięzcy wjeżdżają Michael Vanthourenhout, Quinten Hermans i Lars van der Haar.
- Wout van Aert – Jumbo Visma
- Mathieu van der Poel – Alpecing Deceuninck
- Laurens Sweeck – Crelan Fristads
I Przełajowy Wyścig Kolarski – Tychy
Tychy zadebiutowały na przełajowej mapie Polski i mam nadzieję, że będzie to w kolejnych latach stały punkt w kalendarzu. Frekwencja poszczególnych wyścigów nie była imponująca, ale międzynarodowa stawka głównie za sprawą zawodników z Czech.
Najbardziej rzuca się w oczy wygrana Marka Konwy, który zdaje się pojechał „na solo” tak samo jak Wout van Aert w Zonhoven. Nie mogli mu zagrozić nawet mocni Czesi jak Jan Zatloukal i Onderj Zeleny, którzy stanęli także na podium.
W wyścigu kobiet do samego końca o zwycięstwo walczą Zuzanna Krzystała i Nikola Bajgerova. Czeszka okazuje się o 3 sekundy szybsza, a podium uzupełnia Aleksandra Andrzejewska.
Warto jeszcze odnotować co najmniej podium Juniorów, gdzie mieliśmy bardzo ciekawe rozstrzygnięcie. Wygrywa Czech Ondrej Novotny, a ze sporą stratą podium uzupełniają Ksawier Garnek i Brajan Świder.
Dodatkowo w kategorii Masters II tym razem Marcin Mróz okazuje się szybszy od Bogdana Czarnoty.
Cylocross Sławno – Mistrzostwa Województwa Łódzkiego
Na trasie w Sławnie, gdzie w 2017 odbyły się Mistrzostwa Polski rozegrane zostały Mistrzostwa Województwa Łódzkiego, a że do MP CX tylko tydzień, to nie zabrakło też zawodników spoza województwa. Rywalizację w elicie wygrywają Tosia Białek i Szymon Pomian.
W Masters I Jarosław Wolcendorf wjeżdża na metę przed Przemkiem Baranowskim i Danielem Packim, a w Masters II Andrzej Michniak przed Kubą Wolcendorfem i Piotrem Żebrowskim.
Stevens Cyclocross Cup – Pogorzelica (Gmina Rewal)
Rywalizacja w Stevens Cyclocross Cup odbywa się z podziałem na kategorie zgodne z UCI/PZKol, jednak w wielu wyścigach dopuszczone są także rowery górskie. Jeśli chodzi o kategorie dorosłe to mamy wyścig open z podziałem na kategorie od Cyklosportu aż po najstarszych Mastersów. Okazyjnie startują też zawodnicy VIP, którzy nie chcą „mieszać” w generalce osobom startującym tam regularnie.
Wyniki Open wyglądały następująco:
- Mariusz Gil – VIP
- Kacper Szczepaniak – Masters I
- Aleksander Krukowski – VIP
- Jakub Dec – Masters I
- Andrzej Felisiak – Masters I
- Marta Balcerzak
- Karolina Karpińska
- Milena Burzych
Rywalizowali także Juniorzy, Juniorzy Młodsi oraz młodsze kategorie jak Młodzik czy Żak – wyniki.
COMMENTS