Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie dzięki TOBIE!
Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i zarażać pasją.
Po raz pierwszy w historii Puchar Świata MTB XCO rozpocznie się w Brazylii, a do Ameryki Południowej wraca po raz pierwszy od 2006 roku, kiedy to jedna z rund odbyła się na Wyspach Karaibskich. Wszystko dzieje się za sprawą Henrique Avancini, jednego z najlepszych kolarzy górskich, który urodził, wychował się i cały czas mieszka w Petropolis. Za jego sprawą jeden z wyścigów Pucharu Świata MTB XCO odbędzie się właśnie w tej miejscówce przy imponującym dopingu nawet 35 tys. kibiców!
Tegoroczny Puchar Świata w kolarstwie górskim w olimpijskiej formule cross country będzie liczył aż dziewięć wyścigów. We wszystkich lokalizacjach rozegrane zostaną zarówno piątkowe wyścigi short track, jak i niedzielne cross country. Na mapie, chronologicznie, mamy Petropolis (Brazylia), Albstadt (Niemcy), Nove Mesto na Morave (Czechy), Leogang (Austria), Lenzerheide (Szwajcaria), Vallnord (Andora), Snowshoe (USA), Mont-Sainte-Anne (Kanada) oraz Val di Sole (Włochy).
Tydzień przed ostatnim wyścigiem Pucharu Świata we Włoszech odbędą się Mistrzostwa Świata, które w tym roku odbędą się we francuskim Les Gets.
Puchar Świata MTB XCC
Tegoroczną największą nowością jest podniesienie stawki, jeśli chodzi o wyścigi short track (XCC). Od 2018 roku, kiedy ta formuła została wprowadzona były to wyścigi, które rozstrzygały o rozstawieniu trzech pierwszych rzędów na niedzielnym cross country oraz dodatkowe punkty do rankingu. Od tego sezonu short track zachowuje wszystkie w/w funkcjonalności, ale dodatkowo, a może przede wszystkim będzie prowadzona odrębna klasyfikacja w której stawką będzie wygrana Pucharu Świata MTB XCC.
Puchar Świata MTB XCO
Główne, bądź co bądź, wyścigi Pucharu Świata czyli olimpijska formuła cross country nie ulegają zmianie. W przypadku elity mówimy o rywalizacji, która będzie trwała między 80 a 100 minutami.
Petropolis
Bez wątpienia położone w Brazylii Petropolis to nie jest miejscówka, do której może udać się każda ekipa. Biorąc pod uwagę lot transatlantycki jest to spore wyzwanie logistyczne, tym bardziej że nie chodzi tylko o transport zawodnika i roweru, ale całkiem sporego zaplecza. Dlatego też pewnie na starcie zobaczymy przede wszystkim zawodników ekip o statusie Elite, które mają obowiązek wystawić chociaż jednego zawodnika ze składu. Dlatego też na liście mamy sporo nazwisk z krajów Ameryki Południowej, ale także USA czy Kanady. Kto wie, może któryś z lokalnych zawodników sprawi tu niespodziankę?
Polskę reprezentować będzie Bartłomiej Wawak, który weźmie udział zarówno w piątkowym short tracku, jak i niedzielnym wyścigu cross country.
Listy startowe, wyniki na żywo oraz analizy techniczne dostępne są w specialnie przygotowanym przez UCI „hubie” na stronie uci.org/race-hub/
Program zawodów i transmisja
Dzięki temu, że wyścigi odbywają się na innym kontynencie zarówno piątkowa, jak i niedzielna rywalizacja będzie do obejrzenia w dużo bardziej przystępnych porach – wieczorem albo późnym popołudniem. Transmisja piątkowego short tracka rozpocznie się o 20:50 naszego czasu i będzie to jeden blok w ramach którego pokazane zostaną oba wyścigi – kobiet o 21:00 oraz mężczyzn o 21:45.
W sobotę w Petropolis przed południem odbędą się wyścigi kategorii Junior w ramach serii UCI Junior Series, a popołudniu zaliczane już do Pucharu Świata wyścigi kategorii U23 kobiety oraz U23 mężczyźni.
Na niedzielę zaplanowane są wyścigi elity – o 16:00 naszego czasu rozpocznie się transmisja z wyścigu elity kobiet, a o 19:15 z elity mężczyzn. Same wyścigi rozpoczną się 20 minut później względem samej transmisji.
Wszystkie wymienione wyścigi oglądać będzie można na stronie redbull.com lub w aplikacji Red Bull TV na smartfony, smart TV czy konsole.
COMMENTS