Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!
REKLAMA
Jest zima, więc musi być zimno, a i warunki do jazdy na rowerze mniej sprzyjające. Jeżeli planujesz, by Twój jednoślad zapadł w sen zimowy, stwórz mu do tego dobre warunki – czy to w mieszkaniu czy poza nim.
Rower pod dachem będzie żył dłużej
Jeżeli tylko mamy taką możliwość, chrońmy swój rower przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.
– Deszcz, śnieg, mróz, zmiany temperatur sprawiają nie tylko, że z czasem rower pokrywa korozja. Gdy na sprzęt pada deszcz, woda dostaje się do napędu, łożyska lub między szczeliny łańcucha, a zamarznięcie tych kropelek może spowodować niszczenie niektórych elementów. Metalowe fragmenty z pewnością będą narażone na korozję i zardzewienie, staną się bardziej kruche i podatne na uszkodzenia w późniejszym czasie. Poza tym jeżeli chcemy oszczędzić sobie czasu i wydatków na przygotowanie go wiosną do jazdy, zadbajmy o suche miejsce – czy to w mieszkaniu, domu, garażu czy komórce lokatorskiej. To przedłuży życie naszego jednośladu. Nawet wyższy balkon bez zabudowy nie gwarantuje, że sprzęt pozostanie suchy Z drugiej strony – unikajmy klatek schodowych czy niskich balkonów – są to miejsca najbardziej narażone na kradzieże – radzi Bogdan Czarnota, trener i zawodnik Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, aktualny mistrz Polski w kolarstwie górskim kategorii masters.
Przed zimą warto też odpowiednio zadbać o sprzęt: nasmarować i zabezpieczyć łańcuch, wkład suportu, stery, łożyska w kołach i w przypadku bardziej profesjonalnych rowerów, o zawieszenie i amortyzatory z damperem.
Przechowalnia? Tylko gdy zimą nie jeździmy
W większych miastach to coraz bardziej popularne rozwiązania. Ceny za użyczenie przestrzeni w specjalnych przechowalniach to najczęściej ok. 20-30 zł za miesiąc. To cena niewygórowana, ale warunki atmosferyczne w grudniu czy styczniu potrafią na tyle zaskoczyć, że pojawi się możliwość wyjścia na szybki trening. Wówczas zamiast sięgnąć po sprzęt trzeba udać się do przechowalni. O ile akurat o tej porze będzie otwarta.
Rower w garażu, czyli sytuacja idealna
Wielkim udogodnieniem dla jeżdżących na rowerze jest garaż lub piwnica – kto ma, ten wie. Szczególnie kiedy brakuje czasu, szybkie wstawienie obłoconego czy mokrego po jeździe roweru nie stanowi problemu, a co więcej nie brudzimy mieszkania.
– Warto mimo wszystko zadbać o wydzieloną przestrzeń, w której znajdzie się nasz jednoślad, by przykładowo nie przeciskać się, próbując przejść do samochodu. Wykorzystanie garażu do przechowywania powinno podnieść nasz komfort, a nie sprawić, że rower stanie się przesuwanym co rusz meblem – dodaje Bogdan Czarnota. Coraz większą popularnością cieszą się też garaże ogrodowe, które pomieszczą nie tylko sam rower, lecz też wszelkie wyposażenie lub nawet sprzęty ogrodowe typu: grabie, szpadel, kosiarka. Jeśli mamy obawy czy w danym miejscu pojawi się wilgoć, specjalny pokrowiec będzie przydatny.
Mniejsza przestrzeń to większa kreatywność
W mieszkaniu lub kawalerce swobody mamy mniej. Poza tym idealnie czysty rower tak wygląda tylko na zdjęciach. Aby zachować porządek w mieszkaniu kluczowe będzie pomalowanie ścian ścieralną farbą – oparcie czy dotknięcie rowerem nie spowoduje nieestetycznych plam. Z roweru może ściekać błoto lub woda, więc zabezpieczmy też podłogę np. rozkładając stary ręcznik.
Wykorzystanie odpowiednich akcesoriów pozwoli zaoszczędzić dodatkowe miejsce:
⦁ Haki umożliwiają zawieszenie roweru w pozycji pionowej, co może być dużym udogodnieniem. Wkręcając haki zadbajmy o odpowiednią ilość miejsca. Z kolei stojak lepiej sprawdzi się garażu, a dodatkowo będzie przydatny przy konserwacji lub naprawie roweru;
⦁ Meble rowerowe, np. zamykana szafa to doskonałe rozwiązanie, które sprawi, że oddzielimy jednoślad od pozostałej części mieszkania i uchroni przed roznoszeniem błota. Tego typu meble pozwalają także pomieścić pozostałe akcesoria, jak kaski, bidony, buty rowerowe czy odzież. Każdy, kto wraca z treningu chciałby w jedno sprawdzone miejsce odkładać drobiazgi, jak telefon, klucze, słuchawki – meble rowerowe zazwyczaj rozwiązują ten problem.
Czy podwieszony lub ustawiony w salonie rower może być elementem wystroju wnętrza? To ciekawe rozwiązanie, ale bardzo niepraktyczne. Ceny takich produktów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, ale pamiętajmy, by dobrać odpowiednie wieszaki, haki pod wagę posiadanego roweru.
COMMENTS