Na koniec wakacji Kellys Cyklokarpaty zapraszają do Myślenic

Na koniec wakacji Kellys Cyklokarpaty zapraszają do Myślenic

Zakończyła się dziesiąta edycja zawodów Kellys Cyklokarpaty w Dukli
Ewa Ruszała (R.A.S. Superior sowasport.pl) – Cyklokarpaty – Komańcza
Zakończył się siódmy etap Kellys Cyklokarpaty w Pruchniku
Sławomir Dziwisz – Kellys Cyklokarpaty, Dukla
Plan na weekend 16/2017

W przedostatni weekend tegorocznych wakacji, 25 sierpnia 2018 r., jedenasty etap Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty zagości w Myślenicach. Czas na pure MTB!

Nazwa miasta Myślenice znana jest przede wszystkim kierowcom podróżującym do Zakopanego, a to z racji położenia przy Drodze Krajowej nr 7, zwanej popularnie „zakopianką”. Warto jednak przy okazji zawodów odkryć uroki tej pięknej miejscowości, malowniczo położonej nad rzeką Rabą pośród wzniesień Pogórza Wielickiego.

Końcówka sierpnia to zwykle gwarancja dobrej kolarskiej pogody. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem – tym bardziej, że na myślenickich trasach czeka mnóstwo dobrej zabawy – ale też będzie się gdzie zmęczyć ? Przy planowanym stopniu trudności 4/5 można oczekiwać, że maraton będzie bardzo wymagający kondycyjnie, ale tylko umiarkowanie trudny pod względem technicznym. Dystans Hobby w Myślenicach wyniesie 25 km i 880 m przewyższeń, Mega to 43 km i 1904 m przewyższeń, zaś wyścig Giga rozegrany zostanie na trasie o długości 71 km i 3270 m różnicy wzniesień. Tradycyjnie już start Mega i Giga zaplanowano na godzinę 11:00, Hobby na 11:30, a Kids Race dla najmłodszych – w samo południe, na terenie miasteczka zawodów. Podczas maratonu rozegrane zostaną również Mistrzostwa Polski Pracowników Oświaty.

Zawodnicy ruszą na trasy maratonu z dzielnicy Zarabie, nieopodal dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Górę Chełm. Jest to znakomity punkt wypadowy zarówno na zwiedzanie miasta, jak i uczestniczenie w różnego rodzaju rekreacji. W pierwszej kolejności można przejść się na wschód wzdłuż rzeki Raby, gdzie znajduje się „Zamczysko” – ruiny wieży strażniczej z XII wieku, zbudowanej z łamanego piaskowca. Następnie warto skierować się kierunku ulicy Daszyńskiego. Po lewej stronie usytuowana jest Studzienka – późnobarokowa Kapliczka Matki Boskiej Śnieżnej. Wodzie z bijącego tu źródła już od wieków przypisywano uzdrawiające właściwości. Kawałek dalej po prawej stronie znajduje się Kościółek na Stradomiu z pierwszej połowy XV wieku. Zachował się w nim między innymi gotycki, ostrołukowy portal oraz sporo barokowego wyposażenia. Na myślenickim rynku watro zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice. Najstarsza z nich – Rynek 27 – pochodzi z 1748 roku, kolejne datowane są na XIX i początek XX wieku.

Z tego późniejszego okresu pochodzi też budynek Ratusza. Nieopodal rynku wznosi się Kościół Parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jego prezbiterium i nawa wybudowane została w stylu gotyckim, natomiast wielokondygnacyjna wieża z łamanego kamienia pochodzi z XVI wieku. Sto lat później zbudowano przy kościele kaplicę Matki Bożej, w której warto zwrócić uwagę na obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Spragnionym wodnej rekreacji można polecić pływalnię Aquarius przy ulicy Ogrodowej. Jest to ciekawa propozycja na wakacyjne popołudnie, szczególnie w ramach obowiązkowej regeneracji po zawodach kolarskich. Nie jest to jednak jedyna możliwość kąpieli: jeśli pogoda, a zwłaszcza temperatura dopisze, można wybrać się wzdłuż rzeki Raby do Dolnego Jazu. Jest to wspaniały teren rekreacyjny na progach rzecznych, z czystą wodą i zielonym brzegiem, na którym znajdują się boiska do koszykówki i siatkówki, a dla najmłodszych – plac zabaw i piaskownica.

Maraton Kellys Cyklokarpaty startować będzie tuż przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego, będącego częścią infrastruktury stacji narciarskiej Sport Arena Myślenice. Oprócz oczywistych walorów zimowych, miejsce to jest również bardzo atrakcyjne w sezonie letnim. Na górę Chełm, będącej masywem Beskidu Wyspowego, można się dostać całoroczną, 1-osobową koleją krzesełkową. Wjazd zajmuje około 20 minut, a wyciąg prowadzi ponad malowniczym terenem Rezerwatu Bluszcz. Tuż przy górnej stacji kolei znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękny widok na Myślenice oraz bliższe i dalsze pasma górskie, w tym nawet Gorce czy Tatry.

Natomiast wielbicieli aktywnego wypoczynku powinny zainteresować w szczególności liczne trasy spacerowe, a także rowerowe, zgrupowane w ramach Cyklocentrum na Chełmie. Łącznie wyznaczono tu ponad 30 km tras o różnym stopniu trudności, w tym słynną downhillową, wykorzystywaną podczas zawodów w ramach Pucharu Polski. Oczywiście kolej krzesełkowa jest przystosowana do wywożenia rowerów. Ma też inne ciekawe udogodnienie – posiada poszerzane krzesełka, którymi małe dzieci do 7 lat mogą jechać wraz z rodzicami.

Partnerem wydarzenia jest Miasto i Gmina Myślenice
Zgłoszenia na Kellys Cyklokarpaty Myślenice: https://system.timedo.pl/panelCK/pl/
Sponsorem Tytularnym Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty w sezonie 2018 jest producent rowerów i akcesoriów rowerowych – Kellys Bicycles.
Sponsor Główny: SISU Sport
Sponsorzy: Jurajska, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, Trezado, CST Tires, Domicela, Fenwicks, Zdrowy Projekt
Partnerzy medialni: Polskie Radio Rzeszów, #MTBXCPL, bikeBoard, bikeworld.pl
Maratony Rowerowe Kellys Cyklokarpaty:
https://cyklokarpaty.pl/
https://www.facebook.com/cyklokarpaty/

COMMENTS

DISQUS: 0