Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!
REKLAMA
Po wybuchu afery w PZKol Minister Witold Bańka ogłosił, że wstrzymuje finansowanie kolarstwa ze środków publicznych za pośrednictwem krajowej federacji. Jednocześnie też podana została informacja, że zostaną zapewnione środki na szkolenie centralne – zostały przekierowane za pośrednictwem Polskiego Związku Olimpijskiego. Było to tymczasowe i doraźne rozwiązanie, które pozwoliło na wysłanie Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym podobnie jak torowej Kadry Narodowej na Puchar Świata oraz Mistrzostwa Świata.
W międzyczasie, pod koniec stycznia, ogłoszony został program „MTB, Szosa i Tor” (link), który ma na celu zapewnić „finansowanie działań z obszaru wspierania kolarstwa” – oczywiście mówimy tu tylko o dyscyplinach olimpijskich. Na tym etapie przeznaczona została kwota 4 milionów złotych.
Podstawowym kryterium przyznania środków były wyniki zawodników będących członkami kadry narodowej:
- medaliści Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016
- medaliści Mistrzostw Europy lub Świata w latach 2017-18 (kategorie – junior, U23, elita)
- miejsca punktowane (4-8) na Igrzyskach Olimpijskich w Rio do Janeiro, Mistrzostwach Europy lub Świata w latach 2017-18 w kategoriach junior, U23, elita
Jak wszyscy wiemy powyższe kryteria spełnia tylko kilku zawodników, dlatego też w ogłoszeniu pojawił się zapis, że „w ramach podnoszenia poziomu sportowego kolarstwa w Polsce, dopuszcza się również szkolenie zawodników niespełniających w/w kryteriów”, jednak pod warunkiem posiadania w składzie chociaż jednego zawodnika spełniającego w/w kryteria.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone 28 marca.
Największym beneficjentem programu „MTB, Szosa i Tor” jest KK Kross Racing Team, który uzyskał dotację w wysokości 800 tys złotych. Na liście podmiotów, które uzyskały dotacje jest 13 klubów. Drugim związanym z kolarstwem górskim jest KS Srebrnogórska Grupa Rowerowa, która uzyskała 165 tys złotych. Według nieoficjalnych informacji kwota ta ma być podzielona między kluby SGR Specialized oraz Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, ponieważ ten drugi nie spełniał kryteriów formalnych do złożenia wniosku do MSiT.
Łącznie kluby związane z kolarstwem górskim uzyskały 965 tys złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że rozdysponowano „tylko” 3 290 tys mówimy do MTB trafia prawie 1/3 wszystkich środków rozdysponowanych w ramach programu (link).
Finansowanie jest, czekamy na wyniki!
COMMENTS