Sezon sukcesów Cykloklasy Merida [PR]

HomeINFORMACJE PRASOWE

Sezon sukcesów Cykloklasy Merida [PR]

Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie dzięki TOBIE!
Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i zarażać pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– W sezonie 2015 wystartowaliśmy w 44 wyścigach szosowych, MTB oraz crossowych. W większości zawodów dziewczęta zajmowały wszystkie stopnie podium – mówi Dariusz Skupień, wychowawca i trener zawodniczek Cykloklasy Merida, pierwszych klas kolarskich dla dziewczyn na poziomie szkół podstawowych w Polsce. Jak podkreśla, od sukcesów sportowych ważniejszy jest jednak ciągły rozwój młodych adeptek kolarstwa z Rydułtów.

 – 33 dziewczynki i jeden trener to, krótko mówiąc, kolorowy zawrót głowy – uśmiecha się Dariusz Skupień, wychowawca zawodniczek Cykloklasy Merida, pierwszych klas kolarskich dla dziewczyn na poziomie szkół podstawowych w Polsce. Zainaugurowany w marcu br. w Rydułtowach projekt to spore wyzwanie, ale wypełniony nie tylko sportowymi sukcesami sezon wystawia organizatorom pionierskiego przedsięwzięcia jak najlepsze świadectwo. Do wyobraźni wielu pasjonatów kolarstwa najmocniej mogą przemówić liczby przedstawiające miarę dobrych startów i włożony w nie wysiłek. – W sezonie 2015 wystartowaliśmy w 44 wyścigach szosowych, MTB oraz crossowych. W większości zawodów dziewczęta zajmowały wszystkie stopnie podium – przyznaje Skupień. – Cieszy srebrny i brązowy medal Mistrzostw Polski Szkółek Kolarskich, liczne medale Mistrzostw Śląska, zwycięstwa w zawodach z cyklu Merida Cup, Bike Atelier MTB Maraton czy zawodach z kalendarza Śląskiego Związku Kolarskiego. Jednak największymi sukcesami są starty w Nutella Mini Tour de Pologne – podkreśla. Dziewczyny z Cykloklasy Merida wzięły udział w wyścigach z tego cyklu w Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Nowym Sączu, Zakopanem i Krakowie, w każdym z nich osiągając świetne wyniki. – Najmilej wspominamy start w Nowym Sączu, gdzie 8 naszych zawodniczek zameldowało się w pierwszej „10” klasyfikacji dziewcząt w wieku 11-12 lat – mówi Skupień.  Dziewczyny z Rydułtów zajęły wówczas całe podium (1. Emilia Ryszka, 2. Martyna Papierok, 3. Agnieszka Bolenda), podobnie jak w Zakopanem (1. Bolenda, 2. Ryszka, 3. Papierok). Podczas finału Nutella Mini Tour de Pologne w Krakowie zawodniczki Cykloklasy Merida finiszowały na dwóch pierwszych pozycjach (1. Ryszka, 2. Papierok). – Najbardziej cieszy mnie fakt, że duża grupa naszych dziewczyn potrafi zameldować się na mecie zawodów w ścisłej czołówce krajowej – nie kryje zadowolenia ich trener.


Cykla klasa Merida zdjęcie grupowe


Wyścigi to nie wszystko

Choć lista tegorocznych sukcesów Cykloklasy Merida jest imponująca, dla pomysłodawców innowacyjnych klas zwycięstwa w wyścigach nie są celem samym w sobie. – Uzupełnieniem 6 godzin zajęć szkolenia sportowego tygodniowo są obozy kondycyjne w okresie wakacji letnich oraz starty w zawodach. Wszystkie te działania pozwalają na ciągły rozwój dziewcząt, które poprzez zabawę są wprowadzane stopniowo w kolarski świat – tłumaczy wychowawca zawodniczek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rydułtowach. Stara się on rozwijać w dzieciach rowerową pasję, która będzie im towarzyszyła przez całe życie. – Gdy rower stanie się ich przyjacielem, rozwinie ich nie tylko pod względem motorycznym, ale stanie się też drogą do realizacji marzeń, będzie ich wzmacniał w sferze psychicznej. Nauczy ich, że praca włożona w przygotowania zaprocentuje sukcesami, sprawi satysfakcję i zmotywuje do dalszych działań – wylicza Skupień, którego bardzo cieszą ciągłe postępy swoich podopiecznych. – W ostatnim roku w pełni zrealizowaliśmy założone cele. Dziewczęta odpowiedzialnie podchodzą do treningów, uczestniczą w rywalizacji oraz organizacji zawodów. Potrafią zwyciężać, ale, co ważniejsze, potrafią też doceniać sukcesy innych. Rywalizują w duchu fair play oraz podpatrują z uwagą gwiazdy sportu w osobach patronów Cykloklasy Merida – podkreśla. Dziewczyny z Rydułtów odwiedziła już Eugenia Bujak, mistrzyni Polski na szosie i Europy na torze, której pierwszym trenerem był Dariusz Skupień. Wkrótce to samo zrobi drugi z patronów honorowych projektu, Przemysław Niemiec z Lampre-Merida, jeden z czołowych polskich kolarzy szosowych. Prowadzone są także rozmowy, aby w przyszłym roku zawodniczki Cykloklasy Merida spotkały się ze swoją kolejną patronką, Gunn-Ritą Dahle Flesją z Multivan Merida Biking Teamu, najbardziej utytułowaną kobietą w historii kolarstwa górskiego.

Nowy nabór po dobrej reklamie

Dotychczas w dwóch klasach o profilu kolarskim w Rydułtowach uczyły się i trenowały 22 dziewczyny. W nowym roku szkolnym dołączyło do nich 11 młodszych koleżanek, które z dumą rozpoczęły naukę w 4. klasie. – Projekt Cykloklasy Merida jest dumą Szkoły Podstawowej nr 1 w Rydułtowach. Zainteresowanie nową klasą sportową było bardzo duże – przyznaje Dariusz Skupień. Jego zdaniem znacznie zwiększył je udział Meridy w przedsięwzięciu i wiele materiałów, które ukazały się w mediach po oficjalnej prezentacji projektu. – Dzięki temu wielu rodziców zwróciło uwagę na aspekt rozwoju swoich dzieci poprzez jazdę na rowerze w złotym wieku rozwoju motorycznego – tłumaczy Skupień. Dobrą reklamę zrobiły Cykloklasie Merida także imponujące wyniki jej zawodniczek w Nutella Mini Tour de Pologne. – Dyrektorzy innych szkół oraz trenerzy byli zainteresowani sprawami organizacyjnymi, a rodzice uczestnictwem dzieci w programie nauczania. Jednak ze względu na to, że prowadzimy szkolenie małych dziewcząt (od klasy 4.) oraz ze względu na braku internatu ograniczyliśmy w tym roku nabór do dziewcząt z powiatu wodzisławskiego. Oprócz kandydatek z Rydułtów w naborze do klas uczestniczyły dziewczyny z Pszowa oraz Wodzisławia Śląskiego – mówi wychowawca młodych adeptek kolarstwa.

Kryteria oceny kandydatek na przyszłe mistrzynie obejmowały wiele aspektów. – Podczas egzaminu dziewczęta były oceniane pod względem wytrzymałości oraz szybkości w testach biegowych, oceniano wstępną umiejętność jazdy na rowerze, komisja brała także pod uwagę poziom edukacyjny i zachowanie w opisie dokonanym przez wychowawczynie klas trzecich – tłumaczy Skupień. – Oprócz szkolenia sportowego duży nacisk kładziemy również na wysoki poziom nauczania z wielu przedmiotów oraz dobre zachowanie. Warto podkreślić, że w klasach starszych większość dziewcząt z Cykloklasy Merida otrzymało oceny wzorowe z zachowania, a najniższe były oceny bardzo dobre – przyznaje z zadowoleniem ich wychowawca i trener. Zdaniem dyrektorki SP nr 1 w Rydułtowach konieczność łączenia nauki z treningami i wyjazdami na zawody sprzyja szeroko pojętemu rozwojowi młodych zawodniczek. – Dziewczyny nauczyły się, że dzięki chęci i ciężkiej pracy można osiągnąć swój cel – uważa Ilona Lemiesz.



Gospodynie Merida Cup

Dariusz Skupień nie kryje wdzięczności dla sponsora tytularnego projektu klas kolarskich, który przekazał dziewczynom z Rydułtów rowery szosowe i MTB. – Rowery Merida zdały egzamin na celujący. Przez cały sezon nigdy nas nie zawiodły – mówi. Merida Polska była także w minionym sezonie sponsorem tytularnym cyklu 9 wyścigów szosowych i MTB dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. Od maja do września współorganizował je wychowawca Cykloklasy Merida. – Zawody z cyklu Merida Cup były zaliczane do Śląskiej Ligi Rowerowej i zorganizowane na terenie trzech powiatów: wodzisławskiego, rybnickiego i żorskiego. Gościliśmy na nich dzieci z województwa śląskiego, małopolskiego i łódzkiego. Trasy zawodów były dobierane tak, aby zapewnić ich uczestnikom jak najlepsze warunki rywalizacji, a co za tym idzie bezpieczeństwo – mówi Dariusz Skupień.  Dodaje, że startujący w zawodach i ich opiekunowie wysoko oceniają organizację wyścigów. – Są one sędziowane przez sędziów Śląskiego Związku Kolarskiego, trasy są dobrze przygotowane, zabezpieczone przez policję i straż miejską oraz służby medyczne – podkreśla.

Start w Merida Cup był bezpłatny, a wiele nagród rzeczowych stanowiło dodatkową zachętę do rywalizacji. – Cieszy mnie fakt, że oprócz dzieci stowarzyszonych w klubach i szkółkach kolarskich w rywalizacji uczestniczyły dzieci, dla których były to pierwsze w życiu starty w zawodach – mówi Skupień. Jest on także zadowolony z poziomu sportowego zawodów i sukcesywnych postępów ich uczestników. W osobno klasyfikowanych wyścigach szosowych (ze startu wspólnego i jazda na czas) wystartowało 155 osób, a w wyścigach MTB/crossowych 245 osób. Nie zabrakło wśród nich zawodniczek Cykloklasy Merida, które nie miały sobie równych w poszczególnych wyścigach i klasyfikacji generalnej cyklu. Ich udział w Merida Cup nie ograniczał się jednak do sportowej rywalizacji. – Dziewczyny czują się gospodyniami tych zawodów. Pomagają w przygotowaniu trasy i z radością uczestniczą w ceremonii dekoracji. Dbają, by wszyscy goście zawodów czuli się dobrze. Kibicują innym, a podczas swoich startów rywalizują w duchu fair play – mówi Dariusz Skupień. – To ważna część szkolenia sportowego, aby oprócz rywalizacji na trasie potrafić pogratulować innym, docenić ich trud i pocieszyć tych, którzy dotarli na metę na dalszych miejscach – dodaje.

Radość z jazdy to podstawa

Po zakończeniu sezonu Cykloklasa Merida koncentruje się na ćwiczeniach ogólnorozwojowych. – Zajęcia na świeżym powietrzu w rydułtowskim parku sensorycznym i fikołkowni przeplatamy z grami i zabawami na hali sportowej. Pod koniec listopada rozpoczniemy przygotowania do sezonu od zajęć w terenie na rowerach MTB oraz marszobiegów. W przypadku złej pogody dysponujemy specjalistyczną salką z rowerami elektormagnetycznymi oraz rolkami do jazdy na rowerze – mówi wychowawca Cykloklasy Merida. Inaugurację nowego sezonu zawodniczek z SP nr 1 w Rydułtowach zaplanowano na marzec 2016 r. Pytany o główne zadanie, które stawia przed dziewczynami na okres przygotowawczy, Dariusz Skupień bez wahania odpowiada: radość z jazdy na rowerze!



***

Najważniejsze wyniki zawodniczek Cykloklasy Merida w sezonie 2015


Nutella Mini Tour de Pologne


Nowy Sącz 5.08.2015


Dziewczyny 11-12 lat

  1. Emilia Ryszka
  2. Martyna Papierok
  3. Agnieszka Bolenda
  4. Nikol Kajzerek
  5. Magdalena Cop
  6. Paulina Landsfoit
  7. Marta Matys
  8. Łucja Szramowska

Zakopane 6.08.2015


Dziewczyny 11-12 lat

  1. Agnieszka Bolenda
  2. Emilia Ryszka
  3. Martyna Papierok
  4. Nikol Kajzerek
  5. Magdalena Cop
  6. Marta Matys

Dziewczyny 8-10 lat

  1. Emilia Staniek

Kraków 8.08.2015


Dziewczyny 11-12 lat

  1. Emilia Ryszka
  2. Martyna Papierok
  3. Agnieszka Bolenda
  4. Nikol Kajzerek

Dziewczyny 8-10 lat

  1. Emilia Staniek

Katowice 4.08.2015


Dziewczyny 11-12 lat

  1. Emilia Ryszka
  2. Agnieszka Bolenda
  3. Martyna Papierok

Dziewczyny 8-10 lat

  1. Angelika Sobik

Dąbrowa Górnicza 3.08.2015


Dziewczyny 11-12 lat

  1. Emilia Ryszka
  2. Martyna Papierok
  3. Agnieszka Bolenda

Mistrzostwa Polski Szkółek kolarskich Raszków


Jazda indywidualna na czas 27.06.2015

Dziewczyny klasy IV

  1. Martyna Papierok
  2. Magdalena Cop
  3. Paulina Landsfoit
  4. Natalia Macha

Dziewczyny klasy V

  1. Emilia Ryszka
  2. Agnieszka Bolenda
  3. Dominika Stęchły

Wyścig ze startu wspólnego 28.06.2015

Dziewczyny klasy IV

  1. Martyna Papierok
  2. Łucja Szramowska
  3. Paulina Landsfoit
  4. Natalia Macha

Dziewczyny klasy V

  1. Agnieszka Bolenda
  2. Emilia Ryszka

Mistrzostwa Śląska w przełajach Orzesze 28.02.2015


Kategoria żaczka

  1. Agnieszka Bolenda
  2. Weronika Mazurek
  3. Dominika Stęchły
  4. Martyna Papierok
  5. Natalia Macha
  6. Emilia Ryszka
  7. Nikol Kajzerek
  8. Łucja Szramowska

Mistrzostwa Śląska ze startu wspólnego Pińczyce 14.06.2015


Kategoria żaczka

  1. Agnieszka Bolenda
  2. Emilia Ryszka
  3. Martyna Papierok
  4. Paulina Landsfoit
  5. Natalia Macha
  6. Magdalena Cop

Mistrzostwa Śląska MTB Cięcina 28.08.2015


  1. Emilia Ryszka
  2. Agnieszka Bolenda
  3. Martyna Papierok
  4. Nikol Kajzerek
  5. Łucja Szramowska
  6. Magdalena Cop
  7. Paulina Landsfoit
  8. Roksana Milczarek

Klasyfikacja generalna Merida Cup – szosa


Kategoria żaczka

  1. Emilia Ryszka
  2. Agnieszka Bolenda
  3. Nikol Kajzerek
  4. Martyna Papierok
  5. Łucja Szramowska
  6. Paulina Landsfoit
  7. Magdalena Cop
  8. Helena Szurek
  9. Agata Wolny
  10. Dominika Stęchły

Kategoria dziewczyny z rocznika 2004 i młodsze, rowery MTB

  1. Emilia Staniek
  2. Alicja Koczy
  3. Martyna Papierok
  4. Zuzanna Augustyniak
  5. Łucja Szramowska
  6. Paulina Landsfoit
  7. Emilia Stolarek
  8. Natalia Macha
  9. Marta Chwoła

Klasyfikacja generalna Merida Cup – MTB/cross


Kategoria dziewczyny z rocznika 2003

  1. Emilia Ryszka
  2. Agnieszka Bolenda
  3. Nikol Kajzerek
  4. Dominika Stęchły
  5. Agata Wolny
  6. Karolina Burda
  7. Wiktoria Zaliwska
  8. Agata Kotulska

Kategoria dziewczyny z rocznika 2004

  1. Martyna Papierok
  2. Łucja Szramowska
  3. Magdalena Cop
  4. Marta Matys
  5. Paulina Landsfoit
  6. Natalia Macha
  7. Martyna Kawalec
  8. Roksana Milczarek
  9. Agata Postawka
  10. Marlena Maksik

Kategoria dziewczyny z rocznika 2005 i młodsze

  1. Weronika Mazurek
  2. Alicja Koczy
  3. Emilia Staniek
  4. Zuzanna Augustyniak
  5. Oliwia Karpowska
  6. Angelika Sobik
  7. Julia Marcinek

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0