Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie dzięki TOBIE!
Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i zarażać pasją.
Właśnie rozpoczyna się Twój trzeci rok na stanowisku trenera Kadry MTB. Nie masz łatwo, bo przede wszystkim musisz borykać się z brakami w kasie. Jak podsumowujesz ten czas?
Faktycznie, pieniędzy jest znacznie mniej niż jeszcze 3-4 lata temu. Sprawia to, że często trudno sprostać wielu potrzebom. Na szczęście większość zawodników potrafiła się znakomicie odnaleźć w nowej rzeczywistości.
Gdybyś miał wskazać największy dotychczasowy sukces oraz największą porażkę?
Największym sukcesem są ludzie, czyli bardzo dobry zespół obsługujący Kadrę MTB. Zespół składał się z dwóch fizjoterapeutów (Magda Zamolska i Paweł Zimoń), dwóch mechaników (Piotr Karmelita i Maciej Wojtowicz). Pod koniec 2014 r dołączył do nas lekarz Piotrek Kosielski. W tym roku mamy plany współpracy z trenerem przygotowania technicznego oraz dietetykiem.
Porażką był upadek programu juniorskiego, realizowanego w 2013r. W ważnym momencie popełniłem wówczas błędy. Nie znałem w pełni warunków, w jakich miałem pracować. Zwłaszcza środki, w postaci zgrupowania wysokogórskiego, dobrałem błędnie. Nie był to sposób pozwalający na optymalny rozwój młodych zawodników.
Nie przepadam za rozliczeniami. Pomówmy o przyszłości – jaki masz główny cel na sezon 2015?
Walka o punkty w kwalifikacjach olimpijskich oraz odbudowa grupy juniorskiej. Celem grupy juniorskiej mają być Mistrzostwa Świata w Novym Mescie, które będą rozegrane w 2016r. Zawody odbędą się blisko Polski, dlatego nawet w przypadku małych środków finansowych będzie w nich mogła uczestniczyć duża grupa polskich zawodników.
Skoro jest cel, to w jakim składzie i z jakim wsparciem będziecie podążać w jego kierunku?
Skład zawodników w tym momencie to pięcioro juniorów i dwoje juniorów młodszych. Są też zawodnicy, którzy dobrze wypadali w pojedynczych wyścigach w sezonie 2015 i będą obserwowani. Jeśli uzyskają dobre wyniki w pierwszej połowie 2016r będę chciał z nimi nawiązać współpracę. Aby to umożliwić cały czas szukamy wsparcia. Liczę, że uda nam się nawiązać współpracę z firmą dystrybuującą jedną z marek rowerów. Liczę także na wsparcie ze strony ośrodków hotelowych.
Można powiedzieć, że w końcu kadra MTB to nie tylko kilku zawodników elity, ale także obiecujący narybek. Czyli obok mocnego składu elity (Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec Rutkiewicz i Marek Konwa) jest plan poszukiwania następców?
Tak, w tym celu powstał projekt badań wydolnościowych na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Zgromadziliśmy tutaj grupę 28 młodych kolarzy, którzy regularnie będą uczestniczyć w dwudniowych badaniach. Otrzymują oni informację o poziomie wydolności organizmów, sugestie dotyczące treningu. Poprzez kolejne badania zawodnicy i ich trenerzy będą mogli śledzić zmiany wydolności uzyskiwane poprzez trening. Dlatego projekt ma też wartość dydaktyczną dla osób uczestniczących w nim.
Plany na najbliższy czas?
W kwietniu planuję 12-to dniowe zgrupowanie zakończone startem w UCI junior series w Heubach. W maju odbędzie się kolejna seria badań wydolnościowych.
Powodzenia!!!
COMMENTS