Wyniki – 23 – 24 sierpnia 2014

HomeSportWyniki

Puchar Świata – Meribel (FRA)

Miniony weekend w międzynarodowym ściganiu rozpoczął się bardzo przykrym wypadkiem, którego podczas przejazdów eliminacyjnych do XCE doznała holenderska zawodniczka Annefleur Kalvenhaar. Obrażenia były na tyle poważne, że doprowadziły do śmierci zawodniczki. Organizatorzy nie przerwali rywalizacji, a zawodnicy postanowili uczcić pamięć o niej przyklejając do numerów startowych kwiaty.

Rywalizacja w Meribel była ostatnią w cyklu Pucharu Świata – było to więc podwójne rozstrzygnięcie, a najlepsi na podium stawali dwukrotnie. Z racji lokalizacji w zawodach wzięła rekordowa liczba Polaków. Niestety o udanym starcie mogą powiedzieć tylko Panie, ale i to nie wszystkie. Tradycyjnie już bardzo dobry wyścig pojechała Maja Włoszczowska (Liv Pro XC Team), Katarzyna Solus Miśkowicz (Kross Racing Team) oraz Anna Szafraniec (Kross Racing Team). W elicie kobiet sklasyfikowana została także Agata Tamulewicz. Paula Gorycka wyścigu nie ukończyła, a wyścig wygrała Jolanda Neff (Liv Pro XC).

Wyścig elity mężczyzn to walka przede wszystkim między Nino Schurterem (Scott Odlo) oraz Julienem Absalonem (BMC Racing), która rozstrzygnięta została na korzyść Szwajcara. Trzecie miejsce zajął Manuel Fumic (Cannondale). Polacy? Nie było ich widać, a rywalizację zakończyli z dublami. Marek Konwa z dwoma, a Marcin Kawalec, Piotr Kurczab oraz Kornel Osicki z trzema.

Wyścigi elity poprzedzone były rywalizacją zawodników U23. Wśród kobiet najszybsza była Niemka Helen Grobert. Najszybszą Polką była Aleksandra Podgórska (Sante BSA Whistle), która zajęła 27 miejsce odnotowując ponad 13 minut straty. Marta Turoboś (Integral Collections) zaliczyła dubla, a Monika Żur (4F Racing Team) podobnie jak jej koleżanka z drużyny wyścigu nie ukończyła.

W rywalizacji orlików najszybszy był Francuz Jordan Sarrou. Najszybszym Polakiem był Bartłomiej Wawak (JBG-2), który zajął 15 miejsce ze stratą niespełna 5 minut. Piotr Konwa (4F Racing Team) został sklasyfikowany na miejscu 50 ze stratą 10 minut. Trzecim Polakiem był Patryk Adamkiewicz (Sante BSA Whistle), który dostał dubla.

W klasyfikacji generalnej wygrali Julien Absalon oraz Jolanda Neff. Maja Włoszczowska zajęła piąte miejsce. Jeszcze kilka dni i będzie czas na ściganie się o tęczową koszulkę!

Jeśli chodzi o zagraniczne starty, to część ekipy JBG-2 zdominowała maraton na Słowacji, gdzie całe podium zagarnęli dla siebie:

IOM

W chińskim Nankin rozegrane zostały Igrzyska Olimpijskie Młodzieży. Warto odnotować, bo byli tam też nasi, ale w cross country nie zabłysnęli. Damian Sławek dostał potrójnego dubla i został sklasyfikowany na miejscu 24, natomiast Natalia Nowotarska dostała jednego dubla i została zapisana na miejscu 22. Naprawdę nie można było wysłać naszych mocnych juniorów od MTB? Tak wiem, pytanie retoryczne…

k

m

A nad Wisłą…

…ściganie było raczej pod znakiem cross country. W sobotę odbyły się trzy wyścigi – Kowala, Pińczów oraz Biała, natomiast w niedzielę rywalizacja przeniosła się do Orawki (Puchar Szlaku Solnego).

Jeśli chodzi o długi dystans, to ściganie było w Sanoku (Cyklokarpaty), Wałczu (Bike Cross Maraton) oraz Kraśniku (Urodzeni by walczyć – Kraśnik MTB).