Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!
REKLAMA
Tęczowa koszulka, która jest stawką w Mistrzostwach Świata, to nadrzędny cel każdego kolarza. I choć w roku olimpijskim ta rywalizacja jest trochę w cieniu medali z Paryża, to jednak cały czas mówimy o największym święcie kolarstwa górskiego, które w tym sezonie w znanej z Pucharu Świata Andorze zbiera w jednym miejscu specjalistów od zjazdu (DHI), jak i olimpijskiego cross country (XCO). W Pal Arinsal po raz ostatni na rowerze górskim wystartuje Pauline Ferrand Prevot, która podobnie jak Tom Pidcock, będzie bronić mistrzowskiego tytułu sprzed roku.
AKTUALIZACJA 31.08.2024
W związku z zapowiadanymi na niedzielę w Andorze intensywnymi opadami deszczu oraz burzami przedstawiciele UCI wraz z organizatorami zdecydowali o zmianie harmonogramu oraz skróceniu wszystkich wyścigów. Zamiast czterech, będą trzy bloki startowe, a całość rywalizacji powinna się zakończyć do około 13:30. Tak, tak wcześnie!
Program niedzielnych wyścigów XCO wygląda w tej chwili następująco:
- 8:30 – XCO – U23 mężczyźni – liczba okrążeń zmniejszona do 5 (brak transmisji)
- 10:15 – XCO – Elita kobiety + U23 kobiety – liczba okrążeń zmniejszona do 5 okrążeń. Wyścig odbędzie OPEN, z podziałem na kategorie, co oznacza na starcie ponad 100 zawodniczek!
- 12:00 – XCO – Elita mężczyźni – liczba okrążeń zmniejszona do 6
Automatycznie też zmianie ulegają zaplanowane transmisje, w przypadku TVP Sport transmisja na żywo będzie tylko w aplikacji oraz na sport.tvp.pl (kobiety / mężczyźni). W przypadku Eurosport może być podobna sytuacja, bo póki co jest w programie Eurosport 2, ale raczej nie da się tak szybko zmienić ramówki. Dlatego zostaje Eurosport Extra w Playerze (kobiety / mężczyźni) oraz Max.
Pełna treść komunikatu na stronie UCI
Rywalizacja w ramach Mistrzostw Świata MTB rozpoczęła się w środę od wyścigów na rowerach górskich ze wspomaganiem, a także rywalizacji sztafet narodowych, gdzie wystartowało 15 sześcioosobowych zespołów, w tym także z Polski. Niestety nie pamiętam kiedy ostatnio Polska wystawiła swoją sztafetę w tzw. pierwszym składzie. Raczej od lat jest to okazja dla młodszych, mniej doświadczonych zawodniczek i zawodników, żeby się ościgać przed wyścigami indywidualnymi.
Rywalizacja sztafet nie była transmitowana, więc jedyne na co mogliśmy liczyć, to informacje z social mediów oraz live timing, z którego jednoznacznie wynikało, że na ostatnich okrążeniach była bardzo zacięta walka między Francją i USA. Ostatecznie Christopher Blevins dowiózł trzysekundową przewagę nad Francuzami i tak oto, Stany Zjednoczone po raz pierwszy w historii sięgnęły po złoty medal w sztafetach.
Polska ekipa w składzie Karol Ostaszewski, Filip Surdyk, Gabriela Wojtyła, Natalia Grzegorzewska, Alicja Matuła oraz Maciej Jarosławski, zajęła 12. miejsce, tracąc w sumie prawie osiem minut.
W kolejnych dniach wyścigi indywidualne w cross country przeplatane będą z downhillem. W piątek dodatkowo rozegrane zostaną wyścigi short track (XCC) dla kategorii U23 i Elity, w których stawką jest także tęczowa koszulka.
Reprezentacja Polski
Na fali ostatnich doniesień na temat kondycji finansowej Polskiego Związku Kolarskiego, a w zasadzie jej braku oraz faktu, że nie ma środków na udział np. Kasi Niewiadomej w szosowych Mistrzostwach Świata, dość zaskakujące jest, że kilka zawodniczek i zawodników ostatnie tygodnie wraz z licznym zapleczem spędziło na zgrupowaniu wysokogórskim. Byli to m.in. Leszek Jaśkiewicz, Filip Surdyk, Maciej Jarosławski, Hanna Mazurkiewicz, Natalia Grzegorzewska oraz Alicja Matuła.
W Andorze w sumie wystartuje 15 zawodniczek i zawodników:
- Elita mężczyzn – Krzysztof Łukasik, Karol Ostaszewski
- Elita kobiet – Paula Gorycka, Gabriela Wojtyła
- U23 mężczyźni – Leszek Jaśkiewicz, Filip Surdyk, Brajan Świder,
- U23 kobiety – Natalia Grzegorzewska, Matylda Szczecińska, Kinga Żur
- Junior – Piotr Hankus, Maciej Jarosławski, Jakub Półchłopek
- Juniorka – Hanna Mazurkiewicz, Alicja Matuła
Nie można zapominać, że w Andorze rywalizują także zawodniczki i zawodnicy downhillowi. Tu nie ma absolutnie żadnego wsparcia ze strony Polskiego Związku Kolarskiego czy Ministerstwa, wszystko odbywa się w oparciu o środki własne. W sumie wystartuje szóstka „naszych”:
- Elita mężczyzn – Jan Pająk,
- Junior – Igor Franek, Mikołaj Gawronek, Kacper Sidło, Mikołaj Śliwka
- Juniorka – Amelia Dudek
Program i transmisje z Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim 2024 – Pal Arinsal, Andora
Tak jak napisałem na wstępie, Mistrzostwa Świata MTB 2024 jako takie trwają już od środy, natomiast dopiero od piątku rywalizacja będzie transmitowana. Nie wiem jak wygląda sytuacja na platformie Max, ale w oficjalnych dokumentach UCI wymieniane są kanały Eurosport oraz TVP Sport, a także ich internetowe wersje – Eurosport Player oraz sport.tvp.pl.
Dodatkowo do każdego z wyścigów mamy dostępny live timing – link
Środa, 28 sierpnia 2024:
- 11:00 – DHI – Juniorka – kwalifikacje
- 11:30 – DHI – Junior – kwalifikacje
- 13:30 – e-MTB – Elita kobiety
- 15:00 – e-MTB – Elita mężczyźni
- 17:00 – XCR – sztafeta drużynowa
Czwartek, 29 sierpnia 2024:
- 11:00 – DHI – Juniorka – finały
- 11:45 – DHI – Junior – finały
- 15:45 – DHI – Elita kobiety – kwalifikacje
- 16:20 – DHI – Elita mężczyźni – kwalifikacje
Piątek, 30 sierpnia 2024:
- 10:00 – XCO – Juniorka
- 12:00 – XCO – Junior
- 16:00 – XCC – U23 kobiety
- 16:45 – XCC – U23 mężczyźni
- 17:30 – XCC – Elita kobiety – transmisja od 17:20 na Player.pl – link
- 18:15 – XCC – Elita mężczyźni – transmisja od 18:05 na Player.pl – link
Sobota, 31 sierpnia 2024:
- 12:30 DHI – Elita kobiety – Finał – transmisja od 12:20 na Player.pl – link
- 14:00 DHI – Elita mężczyźni – Finał – transmisja od 14:30 na Player.pl – link
Niedziela, 1 września 2024:
- 9:00 – XCO – U23 kobiety
- 11:00 – XCO – U23 mężczyźni
- 13:30 – XCO – Elita kobiety – transmisja od 13:20 na Player.pl – link / od 13:25 na sport.tvp.pl – link
- 15:30 – XCO – Elita mężczyźni – transmisja od 15:00 na Player.pl – link / od 15:25 na sport.tvp.pl – link
Trasy Mistrzostw Świata w kolarstwie górskim 2024 – Pal Arinsal, Andora
Zarówno w zjeździe, jak i w cross country, trasy są znane i sprawdzone, bo były już areną rywalizacji w ramach Pucharu Świata. To, że trasy są naturalne i techniczne jest dość oczywiste, ale to, co podnosi poprzeczkę tak wysoko, to fakt położenia na ponad 2 tysiącach metrów nad poziomem morza. W efekcie startujący zawodnicy, żeby być w jak najlepszej dyspozycji spędzają na zbliżonej wysokości kilka poprzedzających tygodni start albo przyjeżdżają 2-3 dni przed startem.
Wracając do tras, w sieci jest dostępnych kilka onboard’ów. Ja wrzucam poniżej te oficjalne oraz dodatkowo nagrany przez Karola Ostaszewskiego czy Maciej Jarosławskiego:
COMMENTS