Kolarski flesz / 06 / 02 / 2023

HomeFlesz

Kolarski flesz / 06 / 02 / 2023

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Starając się być na bieżąco szczególnie w temacie kolarstwa górskiego praktycznie codziennie przeglądam kilkadziesiąt nie tylko anglojęzycznych źródeł w internecie, gdzie natrafiam na informacje zarówno z obszarów biznesu, sprzętu, jak i sportu. Wiele z nich jest interesujących albo nawet bardzo interesujących, ale ograniczone zasoby nie pozwalają mi na robienie wpisów na temat każdej z nich. Dlatego też w mniej albo bardziej cyklicznej formie będę się z Wami dzielić tym co znalazłem w sieci.


Biznes i infrastruktura


Podwodny parking rowerowy w Amsterdamie

Tysiące miejsc parkingowych dla rowerów i ani jednego dla samochodu.

https://www.theverge.com/23572761/amsterdam-underwater-bike-garage-future-of-transport

Giant kupuje udziały w Stages

Akwizycje na rynku to coś absolutnie normalnego. Tym razem tajwański Giant kupuje blikso 1/3 udziałów w producencie pomiarów mocy – Stages.

https://www.bicycleretailer.com/industry-news/2023/01/27/giant-group-buys-33-stages-cycling-20-million-deal#.Y9jqKXaZO3A

93 km klimatyzowanej ścieżki rowerowej w Dubaju

Dobrze pamiętamy klimatyzowane otwarte stadiony na piłkarskie Mistrzostwa Świata w Katarze. Tym razem władze Dubaju, jednego z dwóch największych miast Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapowiedziały zbudowanie klimatyzowanego obwodnicy-tunelu o długości 93 km, w którym m.in. będzie ścieżka rowerowa.

https://road.cc/content/news/93km-air-conditioned-covered-cycleway-proposed-dubai-299063

Spadki w GoPro

Przychody GoPro w czwartym kwartale spadły o 18%, a w skali roku o 6%, co w pewnym sensie oddaje fakt nasycenia rynku produktem oraz brak realnych innowacji między kamerami GoPro ostatnich generacji. Do 2.25 miliona użytkowników (o 43%) udało się zwiększyć liczbę subskrypcji usług GoPro w chmurze.

https://www.bicycleretailer.com/industry-news/2023/02/02/gopro-revenue-down-18-q4-6-year

Rapha zamienia dług na akcje

Mimo doskonałej sprzedaży i dobrych wyników, które z tego powinny wynikać producent odzieży cały czas boryka z problemami finansowymi.

https://road.cc/content/news/rapha-refinances-says-it-outperformed-rivals-2022-299047

Marketing lokalnego sklepu czy serwisu

Trochę truizmów, ale trochę tego co widzimy także na polskim rynku, gdzie właściciele kolejnych sklepów rowerowych działają w kierunku budowania marki oraz społeczności wokół.

https://cyclingindustry.news/unearth-marketing-why-is-your-retail-store-truly-a-brand/

https://cyclingindustry.news/why-an-independent-media-house-is-your-new-local-bike-shop/

Obowiązek jazdy w kasku na Cyprze

Na Cyprze narastają kontrowersje wokół bezwzględnego obowiązku jazdy na rowerze w kasku, który wchodzi w życie w tym tygodniu w środę. Tym samym Cypr dołącza do takich krajów jak Australia, Nowa Zelandia czy Argentyna, gdzie obowiązuje podobne prawo.

https://road.cc/content/news/cyclists-cyprus-call-repeal-compulsory-helmet-law-299073

Rynek eBike w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy bez wzrostów

Mintel czyli jedna z brytyjskich sondażowni donosi, że przed wszystkim w obliczu rosnących kosztów życia na wyspach rynek rowerów wspomaganych elektrycznie po raz pierwszy w historii przestał rosnąć. W drugim roku pandemii obroty na rynku uległy podwojeniu, natomiast 2022 rok przynosi lekki spadek, choć jednocześnie trzeba pamiętać, że rynek w ciągu 5 lat (od 2017) uległo praktycznie potrojeniu z 55 tys. rowerów w 2017 roku do 155 tys. w 2022 roku (160 tys. w 2021).

https://cyclingindustry.news/mintel-confirms-ebike-market-taking-pause-in-cost-of-living-crisis/

Rosjanie i Białorusini dopuszczeni do imprez mistrzowskich

Przy okazji przełajowych Mistrzostw Świata tradycyjnie odbywa się kongres UCI. Jedną z decyzji jak się okazuje jest ponowne przyzwolenie dla reprezentantów Rosji oraz Białorusi do startu w kolarskich imprezach mistrzowskich, pod neutralną flagą. I to wszystko w sytuacji, kiedy mówi się o kolejnej potężnej rosyjskiej ofensywie na teren Ukrainy.

https://www.cyclingnews.com/news/uci-opens-door-for-russians-belarusians-to-compete-at-worlds-as-neutrals/

https://granfondodailynews.com/2023/02/06/uci-opens-door-for-russians-to-compete-at-gran-fondo-world-championships-in-2023/


Sprzęt


Ekoi wprowadza kamizelkę do treningu na trenażerach z wbudowanymi… wentylatorami.

Jedną ze słabych stron treningu na trenażerze w mieszkaniu jest brak ruchu powietrza czy też wentylacji. Można się oczywiście obstawić różnego rodzaju wiatrakami, ale nie ma idealnego rozwiązania. Z pomocą tu przychodzi francuski producent i jego kamizelka z wentylatorami.

https://road.cc/content/tech-news/ekoi-launches-new-indoor-training-vest-four-fans-299097

Mondraker Raze Alloy

Hiszpański producent Mondraker wprowadza aluminiowy odpowiednik ścieżkowca Raze.

https://www.mbr.co.uk/news/mondraker-release-alloy-version-of-the-raze-trail-bike-423649

ZWIFT

Trochę rozkminek na temat tego „uroków” trenowania na platformie ZWIFT. Dodatkowo w związku z kolarskimi Mistrzostwami Świata, które w tym roku odbyć się mają w Szkocji dodano 58 km map w tym regionie Wielkiej Brytanii.

https://www.bikeradar.com/features/opinion/6-things-ive-learned-zwift-racing/

https://bikerumor.com/zwift-unveils-scotland-expansion-58-km-new-map/

SRAM Flight Attendant

Elektroniczne sterowanie zawieszeniem od RockShox jest na rynku mniej więcej od roku. Wciąż jeszcze nie ma zbyt wielu recenzji a z tym rozwiązaniem kontakt cały czas miało wąskie grono użytkowników. Seryjnie montowane jest w elektrycznym Canyon Spectral:ON.

https://mbaction.com/sram-flight-attendant-review-first-class-electronic-suspension-or-turbulent-ride/

Gravel vs ścieżkowiec

Na przykładzie rowerów Canyon Lux oraz Canyon Grizl sprawdza, który rower jest szybszy na ścieżkach.

Rossignol Heretic

Mało powszechną informacją w Polsce jest fakt, że marka Rossignol od jakiegoś czasu jest w kolarstwie.

https://www.pinkbike.com/news/review-rossignol-heretic.html


Sport


Polskie kolarstwo na dnie

Bardzo mocny felieton Wolfganga Brylli ukazał się w serwisie rowery.org. Odnosi się do kondycji polskiego kolarstwa szosowego i niestety trudno w nim znaleźć choćby cień nadziei. Lektura obowiązkowa. A ja zastanawiam się jaki obraz dostalibyśmy, gdyby w podobny sposób pochylić się na kolarstwem górskim…

https://rowery.org/2023/02/04/felieton-polskie-kolarstwo-szorowanie-po-dnie

Przełajowy Puchar Świata w Londynie i … Nowym Jorku

UCI zachwycone tłumami na PŚ CX w Benidorm oraz na MŚ CX w Hoogerheide rozpoczęło dyskusję na temat organizacji jednej z rund w … Nowym Jorku! Póki co mamy nieoficjalne potwierdzenie kalendarza 2023-24 w którym ponownie zobaczymy Dublin, Benidorm i – wszystko na to wskazuje – w końcu Londyn.

https://www.velonews.com/news/cyclocross/uci-hails-huge-crowds-at-hoogerheide-cyclocross-worlds-hints-at-taking-world-cup-to-new-york/

Przewodnik po cyclocrossie dla kolarzy górskich

Choć myślę, że przeciętny czytelnik mtbxcpl o kolarstwie przełajowym wie dużo, to myślę, że warto rzucić okiem na przewodnik po cyclocrossie jaki przygotowała redakcja Pinkbike, tym bardziej, że jest też trochę o historii, ale także o tym dlaczego ktoś uprawiający kolarstwo górskie miałby zainteresować się przełajami.

https://www.pinkbike.com/news/a-mountain-bikers-guide-to-cyclocross.html

Bliźniaczki Holmgren z Kanady na podium przełajowych Mistrzostw Świata

Przełaje stoją zawodnikami z Belgii i Holandii. Czasem pojawi się ktoś mocny z Czech, Francji czy Szwajcarii. Jednak to cały czas stary kontynent. Trochę inną ścieżką cyclocross idzie w USA. W Kanadzie z kolei długo mieliśmy tylko Maghalie Rochette i nikogo więcej. A tu nagle siostry Holmgren, które w juniorach są najlepsze na świecie!

https://cyclingmagazine.ca/cyclocross/gold-and-silver-the-holmgren-twins-make-canadian-cross-history/

https://cyclingmagazine.ca/sections/news/why-this-cyclocross-worlds-is-more-than-important-than-ever-for-canadians/

Zmiany na scenie MTB (XCO i DHI) w Kanadzie

Trzymając się jeszcze wątku Kanady – na początku lutego UCI podało składy drużyn, w barwach których rywalizować będą zawodnicy na całym świecie. Po raz pierwszy na tej liście nie znalazła się Emily Batty.

https://cyclingmagazine.ca/mtb/2023-uci-team-list-canadian-race-scene/

Life Time dodaje imprezę XCO do kalendarza

Amerykańska firma znana z organizacji takich imprez jak Sea Otter czy Unbound Gravel dokłada do swojego kalendarza pierwszą imprezę w formule cross country, która będzie jednym z elementów październikowego Big Sugar Classic Cycling Festival obejmującego zarówno wydarzenia gravelowe, jak i duże expo.

https://www.velonews.com/news/mountain/life-time-announces-new-cross-country-mountain-bike-race-in-bentonville/

Trening pod dachem vs na zewnątrz

Jak zrównoważyć trening pod dachem z tym na zewnątrz

https://www.bikeradar.com/advice/fitness-and-training/indoor-vs-outdoor-cycle-training/

Zarobki zawodników w kolarstwie górskim

Gentelmani o pieniądzach nie rozmawiają, ale to jest temat, który od zawsze elektryzuje. Pinkbike jak co roku prezentuje wyniki badania, które przeprowadził wśród profesjonalnych zawodników uprawiających kolarstwo górskie.

https://www.pinkbike.com/news/how-much-do-professional-mountain-bikers-get-paid-pinkbikes-state-of-the-sport-survey-2023.html?trk=rss

Teoretyczny poradnik jazdy w terenie

https://www.mbr.co.uk/technique-2/how-to-ride-down-steep-descents-on-a-mountain-bike-423715

Sławek Łukasik przechodzi do Yeti

Po roku spędzonym w drużynie Canyon CLLTV nasz najlepszy zawodnik enduro przechodzi do Yeti Factory Team.

https://www.pinkbike.com/news/slawomir-lukasik-joins-yeti-factory-team-alongside-bex-baraona-and-richie-rude.html

Już tylko pół roku do Mistrzostw Świata w Glasgow

Pod pretekstem sześciu miesięcy jakie zostały do kolarskich Mistrzostw Świata w Szkocji, znany z Harregeo Pottera, most Glenfinnan został podświetlony w barwach tęczy UCI. Przy okazji poinformowano, że pierwsza pula biletów w ramach przedsprzedaży została już sprzedana. Regularna sprzedaż ruszy wkrótce.

https://www.wideopenmountainbike.com/2023/02/2023-uci-cycling-worlds-is-just-six-months-out


PodcastWideo


Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0