Elita, U23, Junior(ka), Junior(ka) Młodszy/a | Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym, Zielona Góra | WYNIKIfot. Piotr Łabaziewicz

HomeSportWyniki

Elita, U23, Junior(ka), Junior(ka) Młodszy/a | Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym, Zielona Góra | WYNIKI

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Padający przez większość nocy oraz poranka deszcz praktycznie wyschniętą w sobotę trasę przywrócił przełajowy charakter. Było ślisko, bardzo błotniście i wymagało od zawodników nie lada technicznych umiejętności oraz sprytu. I odrobinę szczęścia. W żadnym z niedzielnych wyścigów nie było mowy o przypadkowych rozstrzygnięciach.


Juniorka Młodsza

Na moim kanale na YouTube są już relacje z piątkowych sztafet oraz sobotnie rywalizacji kategorii Masters i Amator oraz przebitki z wyścigów Żak i Młodzika. Za kilkanaście godzin będzie także materiał z niedzielnych wyścigów.

Wyścigi Juniorek Młodszych nie tylko rozpoczął się, ale – nomen omen – upłynął w całości w strugach padającego deszczu, co też niestety sprawiło, że wzdłuż trasy stali tylko najwytrwalsi kibice. Od samego początku tempo nadaje Anna Gaborska, która pewnie zmierza do mety po mistrzowski tytuł. Na drugim miejscu Agata Sekta, której strata jest na tyle duża, że nie może nawiązać walki o zwycięstwo. Przez większość wyścigu na trzecim miejscu jedzie Hanna Kozdraś, ale tuż za nim jest Emilia Bindacz, która ostatecznie wyprzedza zawodniczkę JKK i sięga po brązowy medal.

Juniorka Młodsza:

 1. Anna Gaborska – Szczeciński Klub Kolarski
 2. Agata Sekta – UKS Avatar
 3. Emilia Bindacz – Grupa Kolarska Viktoria Rybnik

Junior Młodszy

Wyścig Juniora Młodszego początkowo przebiega pod dyktando Krzysztofa Gduli, który prowadzi czteroosobową grupę w której jadą także Bartosz Łyżwa, Kacper Mizuro i Nikodem Gwóźdź. Na drugim okrążeniu grupa się szarpie, Kacper Mizuro wychodzi na prowadzenie i stopniowo powiększa przewagę nad rywalami. Bartosz Łyżwa i Krzysztof Gdula jadą bardzo równy wyścig, przez cały czas dzieli ich kilka, kilkanaście sekund, ale żaden z nich nie jest w stanie zmienić tej sytuacji. Kolejność na mecie ustalona jest w zasadzie na drugim z czterech okrążeń.

Junior Młodszy:

 1. Kacper Mizuro – Pho3nix Cycling Team
 2. Bartosz Łyżwa – UKS Avatar
 3. Krzysztof Gdula – Pho3nix Cycling Team

Junior

Wyścig kategorii Junior zgodnie z przewidywaniami to w zasadzie solowa jazda Brajana Świdra, który już po kilkuset metrach od startu robi przewagę nad resztą stawki. Defekt przedniego koła krzyżuje plany Ksawiera Garnka, który prawie od startu musi jechać do boksu technicznego spadając do trzeciej dziesiątki. Szybko się zbiera i odrabia straty. Drugie okrążenie kończy już na 11 miejscu, a po trzecim jest już drugi. Do samego końca mamy zaciętą walkę o trzecie miejsce, która toczy się między Mikołajem Kubicą, Kacprem Doppke, Franciszkiem Kocurem oraz Ksawerym Adaszakiem. Na ostatnim okrążeniu w grze o brązowy medal są już tylko Kubica i Doppke, rozstrzygnięta na korzyść zawodnika UKS Koźminianki Koźminek.

Z powodu choroby nie wystartował jeden z faworytów – Maciej Jarosławski.

Junior:

 1. Brajan Świder – Pho3nix Cycling Team
 2. Ksawier Garnek – UKS Krupiński Suszec Konwa Bike
 3. Mikołaj Kubica – UKS koźminianka Koźminek

Juniorka

Wyścig Juniorek odbywa się w tle rywalizacji elity kobiet i orliczek. Juniorki startują z minutowym opóźnieniem. Tempo od początku nadaje Alicja Matuła, która przez trzy z czterech okrążeń prowadzi, ale z niewielką stratą za nią podąża Tatiana Gromada. Niestety problemy z rowerem wymuszają na Alicji postoje oraz dodatkową wizytę w boksie. W tym czasie na prowadzenie wychodzi Tatiana Gromada, która zwycięską lokatę dowozi do mety. Na ostatnim okrążeniu Alicja ma kolejne problemy z rowerem. Na drugie miejsce wychodzi Zofia Krystkowiak, a dla zawodniczki Warszawskiego Klubu Kolarskiego zostaje najniższe miejsce na podium.

Juniorka:

 1. Tatiana Gromada – Pho3nix Cycling Team
 2. Zofia Krystkowiak – UKS Ratusz Maszewo
 3. Alicja Matuła – Warszawski Klub Kolarski

Elita kobiet i U23 (Orliczki)

Ciekawie rozpoczyna się wyścig elity kobiet i orliczek. Mocno do przodu rusza Malwina Mul. Dominika Włodarczyk dopiero kilka lokat dalej, chwilę później zalicza upadek. Prawie na końcu stawki jedzie Barbara Borowiecka, która spowolniona zostaje przez jedną zawodniczkę, która upada na sekcji z piachem. W połowie okrążenia mamy czteroosobową grupę, którą prowadzi Aleksandra Andrzejewska, dalej jedzie Zuzanna Krzystała oraz Dominika Włodarczyk i Malwina Mul. Pierwsze okrążenie ze stratą blisko pół minuty na 6. miejscu kończy Barbara Borowiecka. Dalej jadą m.in. Antonina Białek, Klaudia Czabok oraz Małgorzata Mazurek-Biel.

Już na drugim okrążeniu grupa się szarpie. Na prowadzenie wychodzi Dominika Włodarczyk, która z okrążenia na okrążenie powiększa przewagę nad rywalkami. Na drugim miejscu Zuzanna Krzystała, trzecia jedzie Malwina Mul. Debiutująca w kategorii U23 zawodniczka MAT Atom na czwartym okrążeniu musi kilkukrotnie się zatrzymać z powodu spadającego łańcucha. Kosztuje ją to dużo czasu, spada na dalsze lokaty, ale nie rezygnuje, jedzie dalej! W tym czasie o kolejne oczka awansuje Barbara Borowiecka, która jedzie na trzecim miejscu. W tej konfiguracji wyścig dobiega końca.

Dominika Włodarczyk broni tytułu wywalczonego rok wcześniej w Gościęcinie.

Wyścigu z powodu defektu nie kończy Tosia Białek, a z powodu kontuzji Kinga Zgorzelska oraz Anna Wiese.

Elita kobiety:

 1. Dominika Włodarczyk – MAT Atom Deweloper Wrocław
 2. Zuzanna Krzystała – Pho3nix Cycling Team
 3. Barbara Borowiecka – Appetiteforsport

U23 kobiety (Orliczki):

 1. Dominika Włodarczyk – MAT ATOM Deweloper Wrocław
 2. Malwina Mul – MAT ATOM Deweloper Wrocław
 3. Kinga Żur – KS Luboń Skomielna Biała

Elita mężczyzn i U23 (Orlicy)

Ostatnim wyścigiem – jak zwykle – jest łączona rywalizacja kategorii U23 i Elity Mężczyzn. Co roku jest sporo emocji i nadziei, że w końcu pojawi się zawodnik, który przerwie trwającą już kilkanaście lat dominację Marka Konwy. Jeszcze nie tym razem. W piaskownicę pierwszy wjeżdża Dawid Jona, ale Marek Konwa już kilkaset metrów po starcie wychodzi na prowadzenie i zaczyna budować wyraźną przewagę. Marek jedzie swój wyścig, a za jego plecami mamy zaciętą walkę o srebrny i brązowy medal.

Medale dwa, a wśród pretendentów m.in. Patryk Stosz, Szymon Pomian, Dawid Jona, Karol Ostaszewski, Kacper Szczepaniak, Bartosz Mikler czy Patryk Kostecki. Patryk Stosz na drugim okrążeniu odrywa się od grupy i zaczyna jechać swój wyścig o srebro. Niestety w strefie zmian popełnia błąd i zjeżdża z trasy, za co zostaje zdyskwalifikowany. Ponownie droga po srebro i brąz jest otwarta. Tu mamy zaciętą i bardzo wyrównaną walkę między Karolem Ostaszewskim, Kacprem Szczepaniakiem i Szymonem Pomianem. W drugiej części wyścigu Szczepaniak nie jest w stanie utrzymać tempa grupy i „zawisa” kilkanaście sekund za Pomianem i Ostaszewskim, którzy nieustannie się tasują. Na dwa okrążenia do końca Szymon Pomian buduje kilka sekund przewagi nad Karolem Ostaszewskim, jednak pod koniec rundy spada mu łańcuch i musi się zatrzymać. Kosztuje go to kilkanaście sekund. Karol Ostaszewski wychodzi na drugie miejsce, a szansę w tym upatruje Kacper Szczepaniak, który próbuje odebrać Pomianowi brązowy medal.

Marek Konwa zdobywa 11. tytuł Mistrza Polski (trzynasty wliczając dwie wygrane w U23). Na kolejnych zawodników na mecie musimy czekać blisko dwie minuty.

Srebrny medal dla Karola Ostaszewskiego, który w przełaje „wszedł” po raz pierwszym w tym sezonie, i to dopiero w listopadzie, zaliczając w zasadzie tylko kilka startów.

Podium uzupełnia Szymon Pomian, który jednocześnie też zostaje Mistrzem Polski w kategorii U23. Kolejni na metę wjeżdżają Kacper Szczepaniak, Bartosz Mikler i Krzysztof Łukasik.

Elita:

 1. Marek Konwa – UKS Krupiński Suszec Konwa Bike
 2. Karol Ostaszewski – JBG-2 CryoSpace
 3. Szymon Pomian – GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier (U23)

U23:

 1. Szymon Pomian – GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier
 2. Jakub Musialik – KK Tarnovia Tarnowo Podgórne
 3. Antoni Łuków – MGLKS Błękitni w Koziegłowach

Pełne wyniki – link

Na zakończenie dekoracji tradycyjnie już ogłoszona gospodarza kolejnego czempionatu – 87. Mistrzostwa Polski w kolarswie przełajowym odbędą się w Słubicach.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0