Czabok i Klimek wygrywają w finale Pucharu Polski MTB XCO | WYNIKI | JBG-2 Wiśniowiec MTB XCO Race UCI C3, Rybnik

HomeSportWyniki

Czabok i Klimek wygrywają w finale Pucharu Polski MTB XCO | WYNIKI | JBG-2 Wiśniowiec MTB XCO Race UCI C3, Rybnik

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Dwudniowym ściganiem w Rybniku zakończył się tegoroczny Puchar Polski w kolarstwie górskim. Ściganie w Parku Wiśniowiec nie wniosło wiele do klasyfikacji generalnej. Skład podium sobotnich wyścigów short track i bardzo zbliżony z tą różnicą, że o ile z dwoma zwycięstwami wraca Klaudia Czabok, o tyle w XCC najmocniejszy był Karol Ostaszewski, a w XCO – zdecydowanie zaskoczył wszystkich – pierwszoroczny orlik, pochodzący właśnie z Rybnika, Krzysztof Klimek!


Wszystko zaczęło się w sobotę po południu wyścigami short track. Do wyścigu dopuszczone były nie tylko zawodnicy elity, ale także orlicy i juniorzy.

W wyścigu kobiet tempo nadawała początkowo Natalia Grzegorzewska. Za jej plecami jechały Milena Drelaka oraz Czeszka Blanka Kubinova. Niestety na wjeździe na drugie okrążenie Czeszka zahacza o rower Mileny, obie zawodniczki upadają, Milena bardzo mocno, co wymaga interwencji ratowników medycznych. Mimo iż to na początku wyglądało bardzo groźnie, to jednak kończy się „tylko” na stłuczeniach. Obie zawodniczki jednak wycofują się z wyścigu.

Mocno i szybko jadą Klaudia Czabok oraz Kinga Żur. Na dwa okrążenia do końca zawodniczka WKK dojeżdża do prowadzącej Natalii Grzegorzewskiej. Tasują się i wydaje się, że wszystko rozstrzygnie się sprintem na metę. Jednak na ostatnim okrążeniu Klaudii Czabok udaje się oderwać od zawodniczki z Mitutoyo AZS Wratislavia i z przewagą ledwie 5 sekund przekracza linię mety. Podium uzupełnia Kinga Żur.

 1. Klaudia Czabok – Warszawski Klub Kolarski
 2. Natalia Grzegorzewska – Mitutoyo AZS Wratislavia
 3. Kinga Żur – Świętokrzyskie Cycling Academy

Pełne wyniki

W wyścigu mężczyzn stratuje blisko 20 zawodników, ale walka o pozycje na podium rozgrywa się między czterema zawodnikami, którzy szybko odjeżdżają od reszty stawki. To Karol Ostaszewski, Michał Topór i Krzysztof Klimek. Po chwili do tej trójki dojeżdża Piotr Kryński. Za nimi o kolejne miejsca na podium tasują się Wojciech Halejak, Kondrad Czabok i Jakub Kowalczyk.

Pod koniec wyścigu wydaje się, że to Michał Topór wyjdzie zwycięsko z tego pojedynku, bo na jednym z krótkich podjazdów błąd popełnia Karol, ale ostatnie okrążenie przynosi jednak kolejną zmianę. Karol wychodzi na prowadzenie i nie oddaje go już aż do mety. Po jej przekroczeniu upada na ziemię i potrzebuje dłuższej chwili by odzyskać równy oddech.

Za plecami tej dwójki mamy pojedynek o trzecie miejsce. Jadący przez większość wyścigu za Karolem i Michałem Krzysztof Klimek niestety nie wytrzymuje tempa rywali, z drugiej strony od tyłu dojeżdża do niego Piotrek Kryński, który na ostatnim okrążeniu wyprzedza go i to do niego należy najniższy stopień podium.

 1. Karol Ostaszewski – JBG-2 CryoSpace
 2. Michał Topór – NS Bikes Trezado
 3. Piotr Kryński – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wyniki

Wyścigi wszystkich kategorii Masters oraz Amator zostały połączone w jeden, choć oczywiście z zachowaniem minutowych odstępów między poszczególnymi kategoriami.

Na trasę pierwsi ruszyli zawodnicy Masters I, gdzie tam naprawdę mielismy z przodu pojedynek między Adamem Cieślarem i Mateuszem Wilgosem. Tu zdecydowaną przewagę miał zawodnik klubu gospdarzy, który doskonale znał trasę i pokonywał ją najpłynniej. Mimo wszystko Adam nie odpuszczał i po godzinie melduje się na drugim miejscu ze stratą ledwie 26 sekund do zawodnika GK Viktoria Rybnik.

Masters I:

 1. Mateusz Wielgos – GK Viktoria Rybnik
 2. Adam Cieślar – JBG-2 CryoSpace
 3. Arkadiusz Skałka – Niezrzeszony

W rywalizacji Masters II początkowo mocno z przodu, chyba niesiony trochę pewnością nabytą tydzień wcześniej na MP XCM, jedzie Grzegorz Maleszka. Niestety rozcina oponę i defekt zrzuca go na dalsze lokaty, ale kontynuuje wyścig i kończy ostatecznie na 7. miejscu. Z przodu o wygraną w tym samym czasie walczą Bogdan Czarnota i Remigiusz Ciok. Na początku prowadzi Bogdan, ale ostatecznie to Remek okazuje się mocniejszy. Przez większosć wyścigu na trzecim miejscu jedzie Dariusz Poroś, ale także on musi się mierzyć z defektem, a dokładniej rozciętą oponą. Niestety do boksu ma kawałek, w tym czasie wyprzedza go Czech i Darek musi niestety zadowolić się miejscem tuż za podium.

Masters II:

 1. Remigiusz Ciok – Remik Bike
 2. Bogdan Czarnota – Pho3nix Cycling Team
 3. Lukas Bukovsky – DK Bikershop Racing Team

W rywalizacj Masters Kobiety bardzo równy i ciekawy wyścig jadą Adrianna Broda i Marta Garnek, które na mecie dzieli tylko 9 sekund różnicy. Co ciekawe najszybszą zawodniczką tego dnia jest Agnieszka Mojżesz, która startuje w kategorii Amatorka ponieważ w Pucharze Polski niestety nie ma wyścigów kategorii Cyklosport.

Masters Kobiety:

 1. Adrianna Broda – Pressing Bike System Gromotka.
 2. Marta Garnek – UKS Dream Bike Bielawa
 3. Alicja Marciniec – Verge Sport

Pełne wyniki

Drugi dzień rywalizacji w Rybniku zaczyna się od wyścigu w kategorii Junior Młodszy, gdzie początkowo tempo nadaje David Friedel z Czech, ale już na drugim okrążeniu do przodu wychodzi Maciej Jarosławski, który jedzie bezbłędny wyścig na mecie meldując się z przewagą blisko minuty.

Podium uzupełnia Piotr Hankus, który przez spóźnienie na start rusza z ostatniego rzędu i musi przebijać się przez całą stawkę. Kto wie co by było, gdyby ruszył z pierwszej czy drugiej linii. Na mecie jednak z dużą pewnością siebie podkreśla, że w przyszłym sezonie chce rozdawać karty w kategorii.

Junior Młodszy:

 1. Maciej Jarosławski – Warszawski Klub Kolarski
 2. David Friedel – DH Bikeshop Racing Team
 3. Piotr Hankus – Pho3nix Cycling Team

Kolejny start to rywalizacja czterech kategorii – elity kobiet, orliczek, juniorek i juniorek młodszych. Pierwsze na trasę ruszają zawodniczki elity i orliczki, gdzie klasyfikacja liczona jest open. Bardzo szybko od reszty stawki odłącza się trójka – Klaudia Czabok, Gabriela Wojtyła i Zuzanna Krzystała. W pierwszej części wyścigu jadą razem, pilnując się nawzajem, ale z czasem odstępy między zawodniczkami się powiększają. Klaudia Czabok zdecydowanie przyspiesza, a może to rywalki słabną. Na mecie, po ponad 80 minutach wyścigu, melduje się z ponad minutową przewagą nad drugą Gabrielą Wojtyłą i trzecią Zuzanną Krzystałą, które dojeżdżają w odstępie raptem 8 sekund.

Elita kobiet:

 1. Klaudia Czabok – Warszawski Klub Kolarski
 2. Gabriela Wojtyła – Superior Zator
 3. Zuzanna Krzystała – Pho3nix Cycling Team

U23:

 1. Milena Drelak – RK Exclusive Doors MTB Team
 2. Julia Zięba – Świętokrzyskie Cycling Academy
 3. Sandra Maja – LUKS Rospondek Zyrowa

Juniorki

 1. Natalia Grzegorzewska – Mitutoyo AZS Wratislavia
 2. Tatiana Gromada – Pho3nix Cycling Team
 3. Kinga Żur – Świętokrzyskie Cycling Academy

Juniorka Młodsza:

 1. Kamila Klaus – Kamyk Radzymin MTB
 2. Zofia Bluszcz – RK Exclusive Doors MTB Team
 3. Hanna Kozdraś – JKK Jeleniogórski Klub Kolarski

O 12:30 na trasę rusza elita mężczyzn oraz juniorzy. Mamy tu trochę powtórkę z sobotniego short tracka, bo tak samo jak dzień wcześniej szybko odjeżdża czteroosobowa grupka w składzie Michał Topór, Karol Ostaszewski i Piotr Kryński. Tym razem to Krzysztof Klimek do nich dojeżdża. Na piątym miejscu samotnie przez większość wyścigu „wisi” Piotr Brzózka.

W drugiej połowie wyścigu Krzysztof Klimek przejmuje inicjatywę, wychodzi na prowadzenie i odjeżdża rywalom. Tego tempa nie jest w stanie utrzymać Karol Ostaszewski, który spada na czwarte miejsce. Michał Topór i Piotr Kryński próbują gonić Krzysztofa Klimka. W tym czasie Karol Ostaszewski wyraźnie słabnie, dojeżdża do niego Piotr Brzózka, by na ostatnie okrążenie z przewagą już kilku sekund wjechać na czwartym miejscu.

Wygrywa pierwszoroczny orlik Krzysztof Klimek, którego rezultat jest niewątpliwie sporym zaskoczeniem, ale przemawia za nim między innymi fakt, że pochodzi z Rybnika, jest wychowankiem GK Viktoria Rybnik no i przede wszystkim – zna rundę w Parku Wiśniowiec na pamięć. Na drugim i trzecim miejscu – podobnie jak w sobotę – Michał Topór oraz Piotr Kryński.

Elita:

 1. Krzysztof Klimek – RK Exclusive Doors MTB Team
 2. Michał Topór – NS Bikes Trezado
 3. Piotr Kryński – Warszawski Klub Kolarski

U23:

 1. Krzysztof Klimek – RK Exclusive Doors MTB Team
 2. Piotr Kryński – Warszawski Klub Kolarski
 3. Piotr Śliwiński – RK Exclusive Doors MTB Team

Junior:

 1. Brajan Świder – Pho3nix Cycling Team
 2. Mateusz Szyszko – Warszawski Klub Kolarski
 3. Patric Toman – Head Pro Opava

Ostatnimi wyścigami finałowej rundy Pucharu Polski MTB XCO w Rybniku była rywalizacja w najmłodszych kategoriach:

Młodzik:

 1. Maksymilian Matyasik – UKS Zawojak
 2. Krzysztof Gdula – Pho3nix Cycling Team
 3. Antoni Mrowiński – Kamyk Radzymin MTB Team

Młodziczka:

 1. Barbora Bukovska – DK Bikeshop Racing Team
 2. Karolina Poroś – Mitutoyo AZS Wratislavia
 3. Emilia Bindasz – GK Viktoria Rybnik

Żak:

 1. Ondrej Bukovsky – DK Bikeshop Racing Team
 2. Samuel Mucha – DK Bikeship Racing Team
 3. Ryszard Kurpiewski – Mitutoyo AZS Wratislavia

Żakini:

 1. Natalia Piróg – KS Deichmann SKSM MAT Sobótka
 2. Adela Kulifova – DK Bikeshop Racing Team
 3. Hana Kluckova – DK Bikeshop Racing Team

Po zakończeniu dekoracji ostatniego wyścigu przeprowadzono dekoracje zarówno dla w/w wyścigów oraz w klasyfikacji generalnej całego Pucharu Polski. O tej ostatniej w osobnym wpisie już za kilka dni…


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 1