Czas na Grande Finale! Nie możesz tego przegapić!!! | Puchar Świata w kolarstwie górskim – Val di Sole, Włochyfot. Michele Mondini

HomeSportZapowiedzi

Czas na Grande Finale! Nie możesz tego przegapić!!! | Puchar Świata w kolarstwie górskim – Val di Sole, Włochy

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Od wielu miesięcy do mojej skrzynki mailowej trafiały kolejne zapowiedzi wielkiego finału tegoroczonego Pucharu Świata MTB, który rozegrany zostanie w rozpoczynający się weekend we włoskim Val di Sole. Jak teraz sprawdziłem, było to dokładnie DWADZIEŚCIA maili, w których organizatorzy za każdym razem odkrywali to kolejne karty związane z zawodami. Wisienką na torcie są rozstrzygnięcia z Mistrzostw Świata, bo wszyscy zdobywcy tęczowych koszulek stawią się w komplecie na starcie finałowej rundy Pucharu Świata. Zapowiada się naprawdę niesamowite wydarzenie i jestem przekonany, że nawet najlepsza, tym bardziej że ostatnia realizacja redbull.com, nie odda tego jakie tam będą emocje!


Short track (XCC) i four cross (4X)

Już piątkowy wieczór podkręci emocje, bo najpierw popołudniu zawodnicy będą rywalizować w finale zawodów short track, a o 20:45 na tor fourcrossowy ruszą zawodnicy w ramach przedostatniej rudny 4X Pro Tour.

W rywalizacji kobiet w short tracku na trasę w koszulce liderki ruszy Alessandra Keller i wydaje się, że tylko jakiś okrutny pech mógłby pozbawić ją wygranej w klasyfikacji generalnej. W tej chwili Szwajcarka ma 1300 pkt na koncie, a druga w tabeli Anne Terpstra o 116 pkt mniej. Wygrana w wyścigu short track premiowana jest 250 punktami. Niewiele mniej, bo 1180 pkt ma Rebecca McConnell. Matematyczną szansę na wygraną ma także Jolanda Neff, która w tej chwili na koncie ma 1099 pkt.

W rywalizacji mężczyzn pojedynek między Alanem Hatherly (1142 pkt) i Filippo Colombo (1080 pkt) o tytuł pierwszego, historycznego triumfatora Pucharu Świata XCC, który w tym sezonie rozgrywany jest po raz pierwszy. Na trzecim miejscu, z matematycznymi szansami na wygraną był Mathias Fluckiger, ale jak wiemy pozytywny wynik kontroli antydopingowej spowodował jego natychmiastowe zawieszenie.

Jedno jest pewne, zapowiadają się ogromne emocjonujące wyścigi, bo trzeba też pamiętać, że cały czas w bardzo dobrej dyspozycji, dosłownie wręcz mistrzowskiej są Pauline Ferrand Prevot, która wywalczyła tęczową koszulkę zarówno na short tracku, jak i na cross country oraz Nino Schurter, który zdobył dziesiąty w karierze tytuł Mistrza Świata w cross country. Zabraknie na starcie niestety Mistrza Świata w short tracku, Samuela Gaze, który na niedzielnym wyścigu cross country złamał obojczyk.

Sobota pod znakiem downhillu i 4X

Sobota w całości będzie należeć do kolarzy grawitacyjnych. W tęczowych koszulkach Mistrzów Świata zaprezentują się Jenna Hastings, Jordan Williams, Vali Höll i Loic Bruni. Wieczorem, o 20:45, odbędzie się finałowa runda 4X Pro Tour.

Cross country w niedzielę

Tradycyjnie już niedziela stoi pod znakiem olimpijskiej odmiany kolarstwa górskiego czyli cross country. Zaplanowane są cztery wyścigi, w każdej z kategorii wiekowych, gdzie otrzymamy ostateczne rozstrzygnięcia tegorocznego Pucharu Świata.

W kategorii U23 kobiet wygląda na to, że triumfatorka może być tylko jedna. W Val di Sole na starcie stanie w tęczowej koszulce Mistrzyni Świata – Line Burquier, która na koncie ma dokładnie 700 pkt i wygląda na to, że tylko DNF mógłby pokrzyżować jej plany na zwycięstwo. Jedyną zawodniczką, która może jej zagrozić jest Szwajcarka Noelle Buri.

W kategorii U23 mężczyzn absolutnie poza zasięgiem rywali jest Martin Kossmann Vidaurre, który wygrał siedem z ośmiu wyścigów w których startował w tym sezonie. Nad drugim Carterem Woods’em ma 350 pkt (!!!) przewagi, a wygrana w wyścigu premiowana jest „jedynie” 125 pkt.

W elicie kobiet nic nie jest rozstrzygnięte. Co prawda na prowadzeniu w tabeli jest Anne Terpstra z 1590 pkt na koncie. Dalej mamy Rebeccę McConnell – 1526 i Alessandrę Keller – 1502. Z matematycznymi szansami jest jeszcze Mona Mitterwallner, która ma 1372 pkt.

W elicie mężczyzn swoje zwycięstwo w klasyfikacji generalnej będzie chciał przypieczętować Nino Schurter, który ma 125 pkt przewagi nad Davidem Valero Serrano. 15 pkt mniej ma Luca Braidot. Z koeli Alan Hatherly ma 1320 pkt, a piąty Titouan Carod 1290.

Niedzielny wyścig cross country dla Nino Schurtera może mieć symboliczny przebieg ponieważ na pewno będzie chciał domknąć ten sezon zwycięstwem i zapisaniem się na zawsze w historii kolarstwa górskiego jako zawodnikiem z największą liczbą zwycięstw w wyścigach Pucharu Świata. Póki co ma ich na koncie tyle samo co Julien Absalon czyli 33.

W przypadku wyścigów elity trzeba pamiętać, że do klasyfikacji Pucharu Świata XCO liczą się także punkty z piątkowego wyścigu short track!

Polacy na starcie Pucharu Świata MTB – Val di Sole 2022

Część zawodników z Polski prosto z Les Gets przejechała do Włoch, by szlifować obycie z trasą w Val di Sole. Na starcie zobaczymy Paulę Gorycką, Aleksandrę Podgórkską, Matyldę Szczecińską i Gabrielę Wojtyłę oraz Filipa Heltę i Bartka Wawaka. Na „entry list” są także zawodnicy Świętokrzyskie Cycling Academy – Mateusz Nieboras i Julia Zięba.

Harmonogram oraz transmisja Pucharu Świata MTB – Val di Sole 2022

Piątek, 2 września:

 • 17:30 – short track (XCC) – elita kobiety – transmisja na redbull.com
 • 18:15 – short track (XCC) – elita mężczyźni – transmisja na redbull.com
 • 20:45 – 4X Pro Tour

Sobota, 3 września:

 • 9:45 – zjazd (DHI) – Juniorzy
 • 10:30 – zjazd (DHI) – Juniorki
 • 12:30 – zjazd (DHI) – Elita kobiety – transmisja na redbull.com
 • 13:30 – zjazd (DHI) – Elita mężczyźni – transmisja na redbull.com
 • 20:$5 – 4X Pro Tour

Niedziela, 4 września:

 • 8:30 – cross country (XCO) – U23 kobiety
 • 10:15 – cross country (XCO) – U23 mężczyźni
 • 12:20 – cross country (XCO) – Elita kobiety – transmisja na redbull.com
 • 14:50 – cross country (XCO) – Elita mężczyźni – transmisja na redbull.com

Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na dedykowanej podstronie w serwisie uci.org.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0