Wyniki polskich zawodników w Albstadt | UCI Junior Series | Puchar Świata MTBfot. Bartek Woliński / Red Bull

HomeSportWyniki

Wyniki polskich zawodników w Albstadt | UCI Junior Series | Puchar Świata MTB

Europejskie edycje Pucharu Świata w kolarstwie górskim, zwłaszcza te odbywające się relatywnie blisko Polski, to doskonała okazja do sprawdzenia się dla naszych zawodników. Nic dziwnego więc, że na starcie w Albstadt stanęło kilkuanstu reprezentantów Polski. Z kolei za kilka dni w Novym Meste na Morave ma być ich jeszcze więcej. Przyjrzyjmy się póki co wynikom osiągniętym w Niemczech.


UCI Junior Series

Zacznijmy od rozgraniczenia – jeszcze kilka lat temu wyścigi kategorii Junior i Juniorka odbywały się jako integralna część Pucharu Świata MTB, ale uległo to zmianie. Zwiększona została liczba wyścigów UCI Junior Series, tym samym dając możliwość młodym zawodnikom startu w mocno obsadzonej stawce, więc jest to nie tylko sprawdzian dyspozycji, ale także szansa zdobycia punktów UCI.

Nie będzie tu żadną niespodzianką, że towarzyszące bezpośrednio kolejnym rundom Pucharu Świata MTB wyścigi UCI Junior Series mają na pewno dużo ciekawszą obsadę niż te odbywające się przy okazji innych zawodów. Wcale nie przesadzę jeśli napiszę, że obsada wszystkich wyścigów w Albstadt nie odbiegała od tej, jaką zobaczymy na Mistrzostwach Europy czy Świata.

Juniorki

Dlatego też trzecie miejsce wywalczone w Niemczech (a kolejne podium w tym sezonie) przez Natalię Grzegorzewską jest świetnym prognostykiem na ten sezon. A pewnie i kolejne.

Oprócz Natalii (#35) w wyścigu Juniorek startowała także Kinga Żur (#16), która zajęła 25. miejsce (+6:59). Co ciekawe Kinga startowała z numerem 16, czyli z drugiego rzędu, a Natalia z numerem 35 czyli bodajże piątego rzędu. W sumie 73 zawodniczki.

Pełne wyniki

Juniorzy

144 zawodników na starcie. Bardzo konkretny peleton. Wśród nich czterech Polaków. Niestety na początku kraksa, w której poszkodowani z tego co słyszałem byli Mateusz Szyszko oraz trochę poważniej Brajan Świder.

  • Mateusz Szyszko startując z numerem 39 (5 rząd) kończy wyścig na 25. miejscu ze stratą 4:19).
  • Brajan Świder startując z numerem 72 (10 rząd) kończy wyścig na 62. miejscu ze stratą 7:34
  • Maksymilian Wiśniowski z numerem 50 (7 rząd) kończy wyścig na 73. ze stratą 8:46
  • Filip Surdyk z numerem 104 (13 rząd) kończy wyścig na miejscu 85. ze stratą 9:33

Pełne wyniki

U23 – Orlicy i Orliczki

Wyścigi kategorii U23 zaliczane są już do Pucharu Świata. Tu niestety nie mamy czego za bardzo szukać. Pierwotnie w tej kategorii mieli wystartować Konrad Czabok oraz Krzysztof Domin – obaj byli zgłoszeni, ale ostatecznie żaden z nich nie pojechał do Niemiec.

Za to pojechała Matylda Szczecińska, która zajęła 18. miejsce ze stratą 6:24. Suche liczby. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w czubie stawki, a ostatecznie na podium stanęła Mistrzyni Świata Line Burquier, a tuż za nią Puck Pieterse.

Pełne wyniki

Elita kobiet

Na mecie piątkowego short tracka Pauline Ferrand Prevot pytała przed kamerą Rebecci McConnell „skąd wzięła takie mocne nogi?”. Nie dość, że w piątek wygrała wyścig short track, to na tyle zregenerowała się do niedzieli, że znowu to Australijka dyktowała tempo i demolowała całą stawkę. Niech świadczą o tym wielominutowe straty już w obrębie samego podium czy Top10.

Dlatego też nasze zawodniczki nie miały łatwego życia. A poszło im następująco:

Pełne wyniki

Elita mężczyzn

Jeśli Rebecca McConnell naciągała stawkę w elicie kobiet, to gorszy nie mógł być także Tom Pidcock, który ustawił wyścig na trzecim z sześciu okrążeń. Potem zostało mu już tylko utrzymanie przewagi, ale rywale za jego plecami nie próżnowali, więc dynamika wyścigu nie słabła.

Najlepiej – jak się już w zasadzie do tego przyzwyczailiśmy – pojechał Bartek Wawak (#15), który zajął 23. miejsce ze startą 3:17. Trzeba tu zaznaczyć, że Bartek w okresie wiosennym od lat zmaga się z alergiami, a intensywne pylenie w tym okresie połączone jeszcze z suchą pogodą nie ułatwiało mu życia.

Pozostałe lokaty Polaków:

Pełne wyniki

A za tydzień powtórka, choć na dużo bardziej interwałowej i technicznej trasie, czyli w Novym Meste na Morave.

COMMENTS

DISQUS: 0