Startuje Puchar Polski MTB XCO | Wyścig o Perłę Polskich Uzdrowisk w Krynicy Zdrój

HomeSportZapowiedzi

Startuje Puchar Polski MTB XCO | Wyścig o Perłę Polskich Uzdrowisk w Krynicy Zdrój

Tegoroczny Puchar Polski MTB XCO czyli w kolarstwie górskim w olimpijskiej formule cross country zainaugurowany zostanie Wyścigiem o Perłę Polskich Uzdrowisk w Krynicy Zdrój. Po raz pierwszy w historii wszystkie wyścigi wpisane są do kalendarza UCI. Niektóre – jak ten w Krynicy Zdrój z kategorią UCI C3, a inne, jak chociażby Wałbrzych z kategorią UCI C1 czy Jelenia Góra, która od kilku lat ma kategorię UCI HC.


Pierwotnie tegoroczny cykl miał zacząć się już dwa tygodnie temu, 10 kwietnia, wyścigiem Mazovia Cup na warszawskiej Kazurze, ale tych niełatwych czasach spięcie budżetu nawet na poziomie stolicy i województwa mazowieckiego jak widać też jest wyzwaniem. Jednocześnie też trzeba odnotować inną zmianę w kalendarzu Pucharu Polski MTB XCO – wyścig w Myślenicach został przełożony z 22 maja na 14 sierpnia.

Wyścig o Perłę Polskich Uzdrowisk

Krynica Zdrój w Pucharze Polski MTB XCO jest po raz drugi. Zawody organizowane są przez Klub Kolarski Agnieszki Skalniak, zawodniczki aktywnie ścigającej się na szosie, wielokrotnej medalistki Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Sam klub działa od 2016 roku.

Tegoroczna trasa będzie mocno zmodyfikowana względem tej z ubiegłego roku. Czy gorsza czy lepsza, to się okaże. I nie mi to oceniać, dowiemy się od zawodników na mecie.

Niewątpliwie sporą atrakcją jest fakt, że start i meta zlokalizowane są na deptaku uzdrowiska, co – gdyby nie fakt, że zawody odbywają się poza sezonem wakacyjnym – mogłoby przykuć uwagę przechodniów i być magnesem dla sponsorów.

Wyścig w Krynicy Zdroju jest także pierwszą Eliminacją Olimpiady Młodzieży, czyli jednym z wyścigów kwalifikacyjnych do Mistrzostw Polski dla kategorii Junior Młodszy i Juniorka Młodsza.

Na listach startowych mamy w sumie ponad 300 nazwisk. Na pewno byłoby ich więcej, gdyby nie fakt, że równolegle w sobotę odbywa się Puchar Czech MTB XCO, a tamtejszy wyścig ma dużo wyższą niż Krynica Zdrój kategorię, bo UCI C1. W efekcie na lista startowych Wyścigu o Perłę Polskich Uzdrowisk mamy dosłownie pojedyncze nazwiska z zagranicy.

Tegoroczną nowością w Pucharze Polski MTB jest fakt, że zawodnicy kategorii Masters doczekali się klasyfikacji generalnej, która pozwoli uniknąć losowania przy rozstawieniu na Mistrzostwach Polski, które pod koniec lipca odbędą się ponownie w Boguszowie Gorcach.

Program

To właśnie zawodnicy kategorii Masters oraz Amator jako pierwsi ruszą na trasę w Krynicy Zdroju. Pierwszy wyścig zaplanowany jest na godzinę 8:45. O 10:30 na trasę wyjedzie najliczniejsza kategoria, czyli Junior Młodszy, gdzie na liście startowej mamy ponad 60 nazwisk. O 11:45 połączony wyścig kategorii Elita Kobiet, Juniorka i Juniorka Młodsza z frekwencją odpowiednio na poziomie 14, 10 i 16 zawodniczek. Z kolei wyścigi Elity Mężczyzn oraz Juniora rozpoczną się o 13:30, a na starcie zobaczymy 40 i 38 zawodników. Ostatnim punktem programu są wyścigi dzieci w kategoriach Młodzik (37 zawodników) i Młodziczka (25) o 15:30 oraz Żak (24) i Żakini (15) o 16:30.

Faworyci

Dla wielu zawodników wyścig w Krynicy Zdrój to pierwszy poważny sprawdzian po zimie. Chciałoby się, żeby na starcie stanął komplet polskich zawodników, tak by można zobaczyć było „kto i gdzie jest”. Niestety. Konkurencyjny wyścig w Czechach sprawił, że na Pucharze Polski MTB XCO póki co nie zobaczymy takich zawodników jak aktualny Mistrz Polski Bartłomiej Wawak, a także Filipa Helty oraz Aleksandry Podgórskiej. Podobnie w rywalizacji Juniorek, nie zobaczymy Natalii Grzegorzewskiej, która startować będzie w Bundeslidze MTB, gdzie wyścig jej kategorii zaliczany jest do UCI Junior Series.

Mimo nieobecności tych kilku nazwisk i tak należy się spodziewać ciekawych wyścigów:

  • w Juniorkach Kinga Żur w koszulce Mistrzyni Polski będzie na pewno odpierać ataki takich zawodniczek jak Katarzyna Praszczałek czy Tatiana Gromada,
  • w Juniorach nie zobaczymy koszulki Mistrza Polski, bo ubiegłoroczny triumfator czyli Filip Brzóska w tym sezonie jest już Orlikiem. Za to na pewno będziemy mieli ciekawy wyścig, na starcie prawie 40 zawodników, a wśród nich Brajan Świder, Mateusz Szyszko, Maksymilian Wiśniowski a także kilku pierwszorocznych Juniorów, którzy debiutują w starszej kategorii. Kto wie, może będziemy tu mieli nieoczywiste rozstrzygnięcie? Na starcie tu mamy dodatkowo kilku Czechów oraz Litwinów.
  • w Elicie Kobiet i Orliczkach ledwie 14 zawodniczek. Spodziewam się wyrównanej walki między Gabrielą Wojtyłą, Klaudią Czabok, Tosią Białek i Patrycją Zawiertą.
  • no i Elita Mężczyzn oraz Orlicy – bezsprzecznie faworytem tego wyścigu jest Krzysztof Łukasik, ale wcale nie wydaje się, żeby miał takie proste zadanie, bo na starcie także Karol Ostaszewski, Michał Topór, Stanisław Nowak, Piotr Kryński czy Konrad Czabok. Na liście startowej równo 40 nazwisk, ciekawe ilu zawodników czołówka oszczędzi i pozwoli ukończyć wyścig bez dubla ;)

Transmisja

Po raz kolejny łączę siły z Kamilem Dziedzicem z Mitutoyo AZS Wratislavia i będziemy starali się na kilka kamer pokazać Wam rywalizację w Krynicy Zdrój. W planach są trzy bloki transmisji, która dostępna będzie m.in. na fanpage portalu kolarskiego #mtbxcpl:

  • 8:45-11:30 – Masters / Amator / Junior Młodszy – link
  • 11:45-15:15 – Elita Kobiet / Juniorka / Juniorka Młodsza / Elita Mężczyzn / Junior – link
  • 15:30 – 17:00 – Młodzik / Młodziczka / Żak / Żakini – link

COMMENTS

DISQUS: 0