Przewodnik po przełajowych Mistrzostwach Świata 2022 – Fayetteville, USA – program, transmisja, listy startowe, faworyci

HomeSportZapowiedzi

Przewodnik po przełajowych Mistrzostwach Świata 2022 – Fayetteville, USA – program, transmisja, listy startowe, faworyci

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Po blisko dekadzie przełajowe Mistrzostwa Świata wracają za ocean. Tym razem rozegrane zostaną w stanie Arkansas, w miejscowości Fayetteville, gdzie w październiku odbyły się jeden z wyścigów przełajowego Pucharu Świata, a sama runda została sztucznie stworzona na potrzeby cyclocrossu. Z punktu widzenia europejskiego kibica zawody odbywające się za oceanem to fantastyczna sprawa, ponieważ wszystkie wyścigi odbywają się późnym popołudniem albo wieczorem czasu europejskiego. Jest to o tyle istotne, że wszystkie wyścigi będą transmitowane!


Runda Mistrzostw Świata w kolarstwie przełajowym 2022

Niezależnie od tego czy sztafeta czy wyścigi indywidualne, na każdego czeka taka sama trasa. Tak jak wspomniałem runda została sztucznie wybudowana, a pogoda wcale nie pomaga, żeby było bardziej przełajowo. W Fayetteville od dawna nie padało i nie zapowiada się. Jest sucho, szybko, a jednym z większych wyzwań są wysokie na 39 stopni schody:

Przełajowa sztafeta (CXR)

Wszystko zaczyna się już w piątek od testowego wyścigu sztafety. Wszystko niestety wywraca do głowy kolejna fala pandemii oraz obostrzenia z niej wynikające. Szereg zawodników, którzy mieli wystartować zarówno w sztafecie, jak i wyścigach indywidualnych z powodu pozytywnego wyniku zmuszeni zostać w domu. To z kolei przełożyło się na fakt, że pierwotne założenia o sześciosobowej sztafecie i tylko jednej per kraj stały się praktycznie niemożliwe do przeprowadzenia.

Bardzo szybko zdecydowano, że składy sztafet zostaną zmniejszone do czterech zawodników, a każdy z krajów będzie mógł wystawić po dwa składy. W efekcie na liście startowej mamy siedem składów – po dwa wystawiły USA, Kanada, a po jednym Belgia, Czechy oraz Włochy.

Lista startowa

Start wyścigu o godzinie 19:30 polskiego czasu. Na żywo na GCN oraz Eurosport Playerze.

Juniorki i Juniorzy

Absolutną faworytką jest tegoroczna Mistrzyni Europy, Brytyjka Zoe Backstedt. W grze o medale będą na pewno Leonie Bentveld, Katerina Hladikova, Lauren Molengraaf i jeszcze jedna Brytyjka Ella McLean-Howell.

W tym sezonie w Juniorach karty rozdaje Holender, David Haverdings, a jego głównymi rywalami będą Belgowie – Yordi Corsus, Aaron Docx i Viktor Vandenberghe.

Lista startowa

Orliczki i Orlicy U23

W wyścigu orliczek mamy trzy mocne kandydatki do podium, a to która sięgnie po tęczową koszulkę dopiero się okaże. Trudno tu o wskazanie. W grze będą na pewno Puck Pieterse, Shirin van Anroj i Fem van Empel. Kata Blanka Vas startuje w elicie, gdzie – teoretycznie – może być jej łatwiej o pozycję medalową.

Męska kategoria U23 jest totalnie zdominowana przez Belgów. Poczynając od Thibau Nysa, przez takich zawodników jak Mees Hendrikx, Emiel Versrynge. Ale mamy także Holendrów takich jak Ryan Kamp i Pim Ronhaar. No i Brytyjczyk, który doskonale radzi sobie zarówno w kolarstwie górskim, jak i przełajowym. Tu zapowiada się bardzo zacięty i wyrównany wyścig.

Lista startowa

Elita kobiet i Elita mężczyzn

Z rywalizacji elity kobiet przez COVID wyłączone zostały już m.in. Annemarie Worst i Denise Betsema. Faworytkami do tytułu są Marianne Vos, Lucinda Brand, Ceylin del Carmen Alvarado oraz startująca w elicie Kata Blanka Vas. Nie można nie wspomnieć o Sanne Cant, choć to jest zawodniczka, która zdecydowanie czuje się w trudnych warunkach, a nie na suchej i szybkiej trasie.

Z kolei w wyścigu mężczyzn nie zobaczymy Wout van Aerta, który przygotowuje się do wiosennych klasyków, kontuzjowanego Mathieu van der Poel’a oraz stestowanego pozytywnie Quintana Hermansa. Nie oznacza to wcale łatwiejszej drogi po zwycięstwo dla nikogo, wręcz przeciwnie, może obyć się bez dominacji a rozstrzygnięcie przyniosą dopiero ostatnie metry. Ostatnie wyścigi pokazały, że na bardzo równym poziomie są w tej chwili Eli Iserbyt, Tom Pidock, Laurens Sweeck, Toon Aerts.

Lista startowa

Program Mistrzostw Świata w kolarstwie przełajowym 2022 – Fayetteville, Arkanasa, USA:

Piątek, 28 stycznia 2022:

19:30 – Sztafeta – wyścig testowy, bez dekoracji i wręczania medali oraz tytułu Mistrza Świata

Sobota, 29 stycznia 2022:

18:00 – kategoria Juniorka
20:00 – kategoria Orlik (U23)
21:30 – kategoria Elita kobiet

Niedziela, 30 stycznia 2022:

18:00 – kategoria Junior
20:00 – kategoria Orliczka (U23)
21:30 – kategoria Elita mężczyzn

Transmisja Mistrzostw Świata w kolarstwie przełajowym 2022

Jak już wyżej wspomniałem, wszystkie wyścigi będą transmitowane przez GCN i Eurosport Playerze. Wyścigi elity z polskim komentarzem będą także dostępne w Eurosport 2.

https://www.eurosportplayer.com/videos/eurosport/world-championships-2181324

Transmisje z wyścigów elity będą dostępne także na TVP Sport – elita kobiet, elita mężczyzn.

Live timing


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0