PROGRAM, FAWORYCI, TRANSMISJA | Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym 2022 – Gościęcin

HomeSportZapowiedzi

PROGRAM, FAWORYCI, TRANSMISJA | Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym 2022 – Gościęcin

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Po jedenastu latach Mistrzostwa Polski ponownie wracają do Gościęcina. W 2011 na podium w elicie kobiet stały Dorota Warczyk, Marzena Wasiuk i Magdalena Pyrgies, a w elicie mężczyzn Mariusz Gil, Marek Cichosz i Andrzej Kaiser. Część wymienionych zawodników zobaczymy już 8 stycznia na starcie, w kategoriach Masters. W niedzielę wyścigi kategorii juniorskich, młodzieżowych i elity.


Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym odbędą się po raz osiemdziesiąty piąty. Naprawdę kawał pięknej historii. Zawody przełajowe w Gościęcinie na mapie są już od 28 lat! Bryksy Cross, bo pod taką nazwą się odbywają, odnoszą się do rejonu obok Gościęcina, a sama runda poprowadzona jest na terenie starego sadu.

Tegoroczna edycja MP CX będzie rekordowa pod względem frekwencji. Lista startowa objemuje 642 nazwiska!

W sobotę na trasę ruszą najpierw Mastersi, później Amatorzy, a w drugiej części dnia odbędą się wyścigi kategorii dziecięcych – Żak, Żakini oraz Młodzik i Młodziczka.

Faworyci 1. dnia Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym 2022 – Gościęcin:

Masters I (10:50)- najmocniejszym faworytem wyścigu jest wielokrotny Mistrz Polski Elity, Mariusz Gil, który w tym roku wielokrotnie wygrywał już wyścigi Pucharu Polski. Trudno powiedzieć, czy którykolwiek z zawodników będzie w stanie zagrozić Mariuszowi. Na pewno skóry łatwo nie oddadzą Maksymilian Bieniasz, Tomasz Niedźwiecki czy Janusz Put. Na liście startowej ledwo 12 zawodników.

Masters II A (10:51) liczy 16 zawodników, a wśród nich m.in. Przemysław Baranowski, Szczepan Paszek, Marcin Mróz, Krzysztof Krzywy oraz powracający do przełajowego ścigania Radosław Rękawek.

Masters II B (10:51) to klasyczna grupa śmierci, w której kandydatów do podium jest zdecydowanie więcej niż stopni na nim. Wymienić trzeba przynajmniej Bogdana Czarnotę, Andrzeja Kaisera, Arka Jusińskiego, Rafał Chmiela, Andrzeja Michniaka.

Masters III A (10:00) – w Pucharze Polski kategorie A i B są połączone, a mocni dominatorzy tego sezonu są w kategorii B, więc w tu możemy spodziewać się niespodzianek.

Masters III B (10:00) – tu zdecydowanymi faworytami są Tomasz Jarząbek i Mariusz Kowalczyk. Na podium spodziewałbym się także Krzysztofa Gierczaka.

Masters IV A (10:01) – faworytem wydaje się Wojciech Bartolewski, a o podium powalczą prawdopodobnie także Grzegorz Repiński, Jacek Brzózka i Jan Zozuliński.

Masters IV B (10:01) – w tej kategorii dwóch odwiecznych rywali tasujących się między sobą – Waldemar Banasiński i Andrzej Misina. Niestety Waldemar Banasiński we Włoszakowicach złamał nogę i nie zobaczymy go na starcie. Na liście startowej 9 nazwisk.

Masters Kobiety (10:02) obejmuje sześć nazwisk, w tym Mistrzynię Polski z Gościęcina z 2011 roku Dorotę Warczyk.

O 11:50 na trasę ruszy najliczniejsza tego dnia grupa zawodników, czyli wyścig towarzyszący Amatorów podzielony na trzy kategorie wiekowe 18-34, 34-44, 45+. W sumie 131, w tym 9 zawodniczek. Wśród startujących bez licencji wielu znanych i rozpoznawalnych zawodników – Piotr Rakiewicz, Sławomir Pituch, Rafał Alchimowicz, Paweł Kupczak, Przemysław Rozwalka, Mikołaj Jurkowlaniec, Marcin Kawalec, Leszek Pyrka, Łukasz Helizanowicz,

W drugiej części dnia rywalizować będą Żaki, Żakinie, Młodzicy i Młodziczki.

Niedziela, drugi dzień Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym, rozpocznie się wyścigiem Juniorki Młodszej (10:45), później aż sześćdziesięciu siedmiu Juniorów Młodszych, co będzie najliczniej obsadzonym wyścigu. Pierwszy blok startowy kończy wyścig Juniorów (11:30).

Drugi blok startowy to dwa wyścigi – o 12:45 połączony wyścig open kategorii Elity kobiet i orliczek (U23), a minutę później na trasę ruszą Juniorki. O 13:45 ostatni wyścig Mistrzostw Polski – kategoria elita mężczyzn i orlików, liczona open.

Faworyci 2. dnia Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym 2022 – Gościęcin:

Juniorka Młodsza – Maja Józkowicz, Alicja Matuła, Zofia Bluszcz, Hanna Mazurkiewicz.

Junior Młodszy – Oskar Maśka, Dawid Lewandowski, Miłosz Marciniak, Ksawery Adaszak, Bartosz Łyżwa, Kacper Kohnke, Wiktor Czekay.

Junior – Kacper Garnek, Kacper Krupa, Brajan Świder, Bartosz Oleksiak, Łukasz Juszczak, Bartosz Wentland, Kacper Hoppa.

Juniorka – Malwina Mul, Tatiana Gromada, Kinga Żur

Elita kobiet i U23 open – tytułu broni Barbara Borowiecka, co stawia ją w pozycji faworytki wyścigu. Na pewno na mocną jazdę i walkę o zwycięstwo możemy liczyć ze strony Zuzanny Krzystały, Antoniny Białek. Trochę czarnym koniem wyścigu jest Gabriela Wojtyła, która praktycznie w tym sezonie nie startowała, ale jest zawodniczką na bardzo wysokim poziomie. Nie można nie wspomnieć o orliczkach – Dominice Włodarczyk oraz Magdzie Zawiercie, szczególnie ta pierwsza notowała w tym roku nie tylko wysokie lokaty, ale także wygrane.

Elita mężczyzn i U23 open – Marek Konwa jest multimedalistą i wielokrotnym Mistrzem Polski w kolarstwie górskim, jak i przełajowym. Jest mocnym faworytem. Na starcie zabraknie jednego z jego głównych rywali, Bartka Miklera, który zmaga się z problemami zdrowotnymi. Pod nieobecność Pana Tygrysa o podium powalczą na pewno Karol Michalski, Michał Paluta, Patryk Stosz, Paweł Bernas, Krzysztof Łukasik oraz debiutujący w kategorii Elita Stanisław Nowak. Wyścig jest połączony z kategorią U23, ale nie sądzę by którykolwiek z zawodników mógł wbić na podium elity. Na pewno wyróżniać się będą – Patryk Janiszewski, Krzysztof Domin, Jakub Musialik, Szymon Pomian i Piotr Mierzyński.

Pełna lista startowa 85. Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym

Aktualnych informacji szukajcie na fanpage organizatora – LKS Bryksjusz Gościęcin a także profilach mtbxcpl – na fanpage oraz instagramie.

Drugi dzień Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym będzie miał profesjonalną relację wideo z komentarzem Karola Dziambora, dostępną na YT – link.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0