Wyniki – 18-19 grudnia 2021

HomeSportWyniki

Wyniki – 18-19 grudnia 2021

Podwójny przełajowy Puchar Świata rozgrzewał emocje kibiców w miniony weekend. Dzięki długiej, bo ponad 2 godzinnej relacji w Eurosport, komentowanej przez Jeremy’ego Powersa i Marty’ego McDonaldsa, można było naprawdę mocno wczuć się w temat. Dodatkowo zainteresowanie wyścigami w Rucphen i Namur podkręcał fakt startu zawodników z Polski, a z kolei w Austrii i Hiszpanii kolejne lokaty na podium zaliczyli Marek Konwa i Barbara Borowiecka. W kraju rozegrane zostały dwa kolejne przełajowe Puchary Polski (Cybinka i Słubice) oraz Stevens Cyclocross Cup w Pile i Syrenka CX w warszawskim Powsinie.


Kontuzjowany Mathieu van der Poel

Miniony weekend miał być inauguracją sezonu przełajowego dla zawodnika Alpecin Fenix, Holendra Mathieu van der Poel’a. Niestety wcześniej na jednym z treningów doznał on kontuzji kolana, która wymusiła zmianę planów i przesunięcie otwarcia o tydzień, na 26 grudnia 2021, kiedy to zaplanowany jest Puchar Świata w Dendemonde.

Wout van Aert na zgrupowaniu

Na starcie nie zobaczyliśmy także Belga, który w tym czasie przebywał na zgrupowaniu ze swoją drużyną, Jumbo Visma. Wszystko wskazuje na to, że „wielka trójka” czyli MVDP, WvA i Pidcock pojawią się już za tydzień w belgijskim Dendemonde.

Zwycięstwa Marianne Vos i Toma Pidcocka w Rucphen

Bardzo ciekawe i wyrównane były wyścigi holenderskim Rucphen, a same rozstrzygnięcia przyszły dopiero na ostatnich metrach. Zarówno wyścig kobiet, jak i mężczyzn rozstrzygnął się na ostatniej prostej do mety. O ile Vos po prostu wygrała sprint z Lucindą Brand, o tyle Eli Iserbyt na pewno wiele razy oglądał powtórkę momentu, kiedy razem z Pidcockiem po raz ostatni pokonywali przeszkody i jakim sposobem Brytyjczyk zrobił to szybciej od Belga, co pozwoliło mu wyjść na prowadzenie, którego nie oddał już do położonej kilkaset metrów mety.

W przypadku wyścigów Pucharu Świata jest to rywalizacja połączonych kategorii elity i U23. W wyścigu kobiet startowała nasza orliczka, Dominika Włodarczyk, która zajęła 39. miejsce (+5:46).

Malwina Mul tuż za podium!

Równolegle z Pucharem Świata w Rucphen odbyły się wyścigi towarzyszące dla kategorii juniorskich (UCI C2). Niewiele zabrakło do podium naszej zawodniczce, melduje się na 5. miejscu tracąc do 13 sekund do najszybszej tego dnia Silije Bader i 6 sekund do trzeciej zawodniczki.

W wyścigu juniorów startował Łukasz Juszczak, który nie ukończył rywalizacji.

Pełne wyniki

Lucinda Brand i Michael Vanthourenhout zwyciężają w Namur

Przełajowa trasa w Namur należy do ścisłej czołówki klasyków, to jedna z najtrudniejszych tras w przełajowym świecie. Prawie zawsze jest dużo błota, a przejazd trawersem każdego roku dla wszystkich zawodników jest nie lada wyzwaniem. Do Belgii nie przyjechała Marianne Vos, ale całe podium i tak należało do Holenderek. O swojej wysokiej dyspozycji po raz kolejny przypomina Mistrzyni Świata Lucinda Brand. Zaraz za nią na metę wjeżdża Denise Betsema. Walkę o trzecie miejsce stoczyły jedne z najmłodszych zawodniczek w peletonie – 19. letnie Puck Pieterse i Fem van Empel.

Wyścig elity mężczyzn to bardzo ładna solowa akcja Michaela Vanthournevouta, za którego plecami w solidnym błocie toczył się pojedynek między Pidcockiem, Iserbytem, Aertsem czy Hermansem. Ostatecznie drugi melduje się Brytyjczyk, a trzeci Belg, zawodnik Baloise Trek Lions, Toon Aerts.

Zwycięstwo Vanthourenhouta to nie tylko pierwsza w karierze wygrana w Namur, ale jak sam przyznał na mecie, prawdopodobnie największy sukces w sportowej karierze.

Oba wyścigi Pucharu Świata – zarówno w Rucphen, jak i Namur można ponownie obejrzeć na Eurosport Playerze.

Polacy daleko w Namur

Dużo mocniejsza stawka, poziom trudności samej trasy nie spotykany prawie nie nigdzie powodują, że nasi reprezentanci mają zdecydowanie gorszy dzień. Do tego dochodzi zmęczenie z soboty. Wyścigi juniorskie w Namur zaliczane są do Pucharu Świata, obsada jest bardzo mocna. Łukasz Juszczak kończy jako ostatni sklasyfikowany zawodnik na 61. miejscu, przejeżdża dwa z czterech okrążeń. Wyścig Juniorek wygrywa Zoe Backstedt, a Malwina Mul melduje się na na 21. miejsce ze stratą 5:47. Dominika Włodarczyk podobnie jak Łukasz Łuszczak sklasyfikowana pod koniec stawki (miejsce 60) ze stratą dwóch okrążeń.

Pełne wyniki

Marek Konwa wygrywa w Austrii

Obraną ścieżką podąża Marek Konwa, który w miniony weekend za cel obrał sobie zawody przełajowe w Austrii (UCI C2). Nie tylko wystartował w punktowanym wyścigu, w międzynarodowej obsadzie, ale przede wszystkim wygrał ten wyścig z przewagą ponad 40 sekund nad dwoma Belgami. W stawce byli także Czesi, Niemcy czy Austriacy.

W wyścigu wystartował także Patryk Kostecki, który zajął 11. miejsce ze stratą 3:29. W wyścigu elity kobiet wystartowało ledwo 11 osób. Wśród nich była Małgorzata Mazurek, która zajęła 5 miejsce ze stratą 2:07 do Czeszki Nikoli Bajgerovej.

Pełne wyniki

Barbara Borowiecka na podium w Hiszpanii

Zawodniczka Giant Gorzów Liv kontynuuje swoje przygotowania w Hiszpanii w ramach których startuje w kolejnych zawodach przełajowych w Hiszpanii. Tym razem padło na zawody UCI C2 w miejscowości Tarancon nieopodal Madrytu. Jest jedną z kilku zawodniczek z zagranicy, w kilkudziesięcioosbowym peletonie dominują Hiszpanki. Polce udaje się wywalczyć trzecie miejsce na podium.

Pełne wyniki

Puchar Polski w kolarstwie przełajowym w Cybince dla Miklera i Białek

Cybinka to w praktyce Bieganów, gospodarz Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym sprzed kilku lat. Trasa bardzo szybka, a w elicie mężczyzn wszystko rozstrzyga się na finiszu i to dosłownie o grubość opony wygrywa Bartek Mikler przed Patrykiem Stoszem. Podium dopełnia Michał Paluta.

Podobne rozstrzygnięcie także w elicie kobiet, gdzie na kresce wygrywa Antonina Białek przed Zuzanną Krzystałą. Trzecia open jest jednocześnie pierwsza juniorka Tatiana Gromada, która na metę przyjeżdża ze stratą ponad 4 minut.

Również na kresce rozstrzyga się wyścig Masters II, gdzie Rafał Chmiel wygrywa przed Andrzejem Kaiserem. Trzeci Mirosław Bieniasz.

W Masters I z kilkoma sekundami przewagi wygrywa Mariusz Gil, za nim na metę wjeżdżają Maksymilian Bieniasz i Przemysław Baranowski.

W Juniorach Młodszych wygrywa Ksawery Adaszak, w Juniorkach Młodszych Alicja Matuła, a w Juniorach Mikołaj Kubica.

Pełne wyniki

Puchar Polski w Słubicach dla Miklera i Krzystały

Dzień później, w niedzielę, zawodnicy musieli się zmierzyć z – jak się okazało – jedną z najcięższych rund przełajowych w kraju. Zróżnicowane podłoże, interwałowy charakter, długie podjazdy. Mocno wpłynęło to na wyniki w poszczególnych kategoriach. Poza elitą, gdzie pewnie wygrał Bartosz Mikler przyjeżdżając na metę ponad pół minuty przed Michałem Palutą i aż półtorej minuty przed trzecim tego dnia Patrykiem Stoszem.

W wyścigu kobiet, który w Słubicach jest jeszcze słabiej obsadzony niż dzień wcześniej, w sześcioosobowej stawce, pewnie wygrywa Zuzanna Krzystała. Druga na mecie open juniorka, Tatiana Gromada, trzecia Małgorzata Krawczyk.

W Masters I ponownie wygrywa Mariusz Gil, tym razem z pewną przewagą liczącą prawie dwie minuty nad Marcinem Widerem i ponad dwiema minutami nad Przemysławem Baranowskim.

W Masters II wygrywa Andrzej Kaiser. Dziesięć sekund za nim Mirosław Bieniasz, a blisko minutową stratę notuje trzeci tego dnia Bogdan Czarnota.

W Juniorze Młodszym wygrywa Dawid Lewandowski, w Juniorkach Młodszych ponownie Alicja Matuła, a w Juniorach Ksawier Garnek.

Stevens Cyclocross Cup w Pile dla Miłosza Zwierskiego

Piła to przedostatni przystanek przełajowego cyklu zawodów Stevens Cyclocross Cup. Przed zawodnikami i organizatorami została finałowa edycja zaplanowana na 2 stycznia. W tym cyklu rywalizują zawodnicy od Żaka do Mastersa. W wyścigu głównym wygrywa Miłosz Zwierski przed Krzysztofem Krzywym i Jakubem Decem.

Pełne wyniki

Syrenka CX na nowej przełajowej rundzie w Powsinie

Organizatorom treningów, ustawek oraz wyścigów przełajowych Syrenka CX udało się nawiązać współpracę z Biurem Sportu m.st. Warszawy, czego efektem było uzyskanie zgody dla przeprowadzenie zawodów w nowym miejscu na przełajowej mapie Warszawy – Parku Kultury w Powsinie. Na terenie parku na co dzień obowiązuje zakaz poruszania rowerami, co wynika z bardzo dużej liczby pieszych i spacerowiczów. Tym razem wyjątkowo zakaz został zniesiony a runda zostało poprowadzona m.in. głównymi alejkami parku. Teren oferuje także wszystkie elementy typowej rundy przełajowej – podjazdy, zjazdy, schody. Dodatkowo o warunki na trasie zadbała aura – najpierw odwilż, a w trakcie wyścigu przelotne opady deszczu ze śniegiem.

Wystartowało blisko 70 osób, a podium wyglądało następująco:

  1. Konrad Panglisz – UKS Wygoda Białystok
  2. Leszek Pyrka – Na Osi MyBike Team
  3. Paweł Kupczak
  1. Milena Tarasewicz – UKS Wygoda Białystok
  2. Zuzanna Marecka – UKS Wygoda Białystok
  3. Kinga Zgorzelska – MUW on Bike

COMMENTS

DISQUS: 0