Konwa i Bajgerova zwycięzcami XXVIII Bryksy Cross w Gościęciniefot. Birecki Photos

HomeSport

Konwa i Bajgerova zwycięzcami XXVIII Bryksy Cross w Gościęcinie

W Gościęcinie w dniach 20-21 listopada 2021 odbyły się dwudniowe zawody Bryksy Cross. To była już dwudziesta ósma edycja tego kultowego wyścigu, który w kalendarzu UCI w tym roku miał kategorię C2 będącą dodatkowym magnesem dla wielu zawodników, zwłaszcza z zagranicy. W efekcie na starcie w ciągu dwóch dni stanęło ponad 500 zawodników.

Dodatkowym magnesem dla zawodników był fakt, że trasa w Gościęcinie będzie za niespełna dwa miesiące areną Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym – odbędą się w dniach 8-9 stycznia 2022.

Sobota czyli dzieci, Masters i Amatorzy

W sobotę przede wszystkim rywalizowali zawodnicy kategorii dziecięcych, Masters oraz Amator. Co ciekawe ta ostatnia kategoria zgromadziła na starcie najwięcej osób – 42 osoby. Najliczniejszą kategorią z licencją był Masters II, gdzie wystartowało 25 zawodników, a we wszystkich kategoriach Masters razem na starcie stanęło w sumie 60 osób. Można tym samym chyba jednoznacznie stwierdzić, że amatorski cyclocross w kraju rozwija się naprawdę nieźle. Tym bardziej jeśli dodać do tego informację o dwóch kolejnych amatorskich wyścigach przełajowych, które w miniony weekend odbyły się w kraju – na warszawskiej Syrence CX na błoniach PGE Narodowego wystartowało blisko 70 osób, a z kolei na Stevens Cyclocross Cup w Rewalu kolejne 60 osób (na rowerach przełajowych).

Wracając do rywalizacji Masters to podium w poszczególnych kategoriach wyglądało następująco:

Niedziela czyli młodzież oraz w ramach UCI C2 juniorzy, U23 i elita

Na początek na dystansie jednego lub dwóch okrążeń rywalizowali zawodnicy oraz zawodniczki kategorii Żak i Młodzik. Po nich na trasę ruszyły Juniorki Młodsze:

1. Zofia Bluszcz – GK Viktoria Rybnik
  2. Tereza Cibulkova – Auto Skoda Mlada Boleslav
  3. Hanna Mazurkiewicz – Warszawski Klub Kolarski

W sumie w tym wyścigu wystartowały 22 zawodniczki, z czego 5 zostało zdublowanych, a jedna nie ukończyła wyścigu z powodu defektu.

Junior Młodszy to prawie zawsze najliczniej obsadzona kategoria. Tym razem na starcie stanęło 65 zawodników, z czego bez dubla na metę dojechało 35 osób, 22 osoby zostały zdublowane, a dwie nie ukończyły rywalizacji z powodu defektu.

1. Dawid Lewandowski – LKS POM Strzelce Krajeńskie
  2. Miłosz Marciniak – UKS Sportowiec Piła
  3. Tadeusz Bluszcz – GK Viktoria Rybnik

Pierwsza część niedzielnych wyścigów została zakończona dekoracją i rozpoczęła się rywalizacja w ramach kategorii zaliczanych do rangi wyścigu czyli UCI C2. Pierwsi na trasę ruszyli Juniorzy, w sumie 44 zawodników. Pierwszy na mecie zameldował się aktualny Mistrz Polski, Łukasz Juszczak, który ostatnio dwukrotnie startował za granicą – na przełajowych Mistrzostwach Europy oraz na Pucharze Świata w Taborze. O wygraną musiał walczyć do samego końca, ponieważ kolejni zawodnicy metę przekroczyli tylko kilka sekund później:

1. Łukasz Juszczak – UKS Koźminianka Koźminek
  2. Jakub Kuba – TJ Auto Skoda Mlada Boleslav
  3. Ksawier Garnek – RK Exclusive Doors MTB Team

Rywalizacja kobiet jak zwykle z racji umiarkowanej frekwencji oraz chęcią podnoszenia poziomu młodszych zawodniczek była połączeniem trzech kategorii – Juniorki, Orliczki i Elity.

Rywalizację po raz kolejny zdominowała Czeszka Nikola Bajgerova, ale nasze zawodniczki tak łatwo nie dały za wygraną. Co ciekawe na szerokim podium znalazły się przedstawicielki wszystkich kategorii oraz jednocześnie nasze reprezentantki z Mistrzostw Europy czy ostatnio na Pucharze Świata w Taborze.

Podium open wyglądało następująco:

1. Nikola Bajgerova – Force KCK Zlin
  2. Zuzanna Krzystała – Niezrzeszona
  3. Dominika Włodarczyk – MAT ATOM Developer Wrocław (U23)
  4. Malwina Mul – KLKS Azalia Brzóza Królewska (juniorka)
  5. Barbara Borowiecka – Giant Gorzów Liv

U23:

1. Dominika Włodarczyk – MAT ATOM Developer Wrocław (U23)
  2. Julia Zięba – LKK LUKS Sławno
  3. Magdalena Zawierta – WKK Wieruszów Wiśniewski MTB

Juniorka:

1. Malwina Mul – KLKS Azalia Brzóza Królewska
  2. Vanda Dlaskova – TJ Auto Skoda Mlada Boleslav
  3. Tatiana Gromada – Niezrzeszona

Ostatnim punktem programu drugiego dnia Bryksy Cross w Gościęcinie był wyścig orlików i elity mężczyzn, który zgodnie z oczekiwaniami został zdominowany przez Marka Konwę. Zawodnik UKS Krupiński Suszec od samego początku bardzo mocno zaatakował, jechał perfekcyjnie technicznie, nie popełniał błędów z każdym kilometrem i każdą rudną powiększając przewagę. W pierwszej części rywalizacji Bartek Mikler robił co mógł, żeby różnicą między nim a Konwą nie powiększyła się zbytnio. Jednak około połowy wyścigu zawodnika z Jarocina wyprzedził Orlik, Czech Jakub Riman i w tej kolejności dojechali na metę:

1. Marek Konwa – UKS Krupiński Suszec Konwa Bike
  2. Jakub Riman – TJ Auto Skoda Mlada Boleslav (U23)
  3. Bartosz Mikler – MLUKS Victoria Jarocin Accent

Niestety na podium kategorii U23 nie znalazł się żaden Polak, zostało zdominowane przez Czechów. Najwyżej sklasyfikowanym „naszym” orlikiem był Patryk Janiszewski, który open zajął 12. miejsce tracąc ponad 2 minuty do Rimana: