Skład Reprezentacji Polski | Mistrzostwa Europy CX, Drenthe, Holandia

HomeSportZapowiedzi

Skład Reprezentacji Polski | Mistrzostwa Europy CX, Drenthe, Holandia

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Już w najbliższy weekend w holenderskim Drenthe na Col du VAM rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy w kolarstwie przełajowym. Zawodnicy rywalizować będą w sześciu kategoriach, a na starcie stanie dziesiątka reprezentantów Polski. W elicie tytułów bronić będą Eli Iserbyt i Ceylin del Carmen Alvarado.


Choć kolarstwo przełajowe w Europie ma wieloletnie tradycje, to czempionat kontynentu dopiero od kilku lat rozgrywany jest także dla kategorii elita. Wcześniej rywalizowali tu tylko juniorzy i orlicy. Po włączeniu wyścigów elity prestiż oraz zainteresowanie samą imprezą istotnie wzrosło, przyciągając na start coraz to mocniejsze i bardziej rozpoznawalne nazwiska.

W przypadku Polski i tragicznej sytuacji finansowej w Polskim Związku Kolarskim kolarstwo przełajowe jest dyscypliną tylko i wyłącznie dla pasjonatów tej dyscypliny. Nie funkcjonuje kadra narodowa, nie ma szkolenia centralnego, a na większość, jak nie wszystkie, starty zagraniczne zawodnicy jeżdżą przede wszystkim za własne środki. Czasem uda się uzyskać dofinansowanie z Ministerstwa na wyjazd na Mistrzostwa Świata. Ale raczej nie w tym roku, kiedy to walka o tęczową koszulkę przenosi się do Fayatteville w Stanach Zjednoczonych.

O sytuacji kolarstwa przełajowego w kraju bardzo obszernie się wypowiedział swego czasu Przemek Gierczak, który od tego roku jest Selekcjonerem Młodzieżowej Kadry Narodowej MTB:

Wracając do meritum, w tegorocznych Mistrzostwach Europy w kolarstwie przełajowym na stracie stanie dziesiątka Polaków:

  • Elita – Barbara Borowiecka, Antonina Białek
  • U23 – Dominika Włodarczyk, Krzysztof Domin, Szymon Pomian
  • Junior – Ksawier Garnek, Łukasz Juszczak, Franciszek Kocur, Kacper Krupa
  • Juniorka – Malwina Mul

Jak łatwo zauważyć żaden z naszych zawodników elity nie zdecydował się na start w Mistrzostwach Europy. Prawdopodobnie jednak zobaczymy ich tydzień później na starcie Pucharu Świata w Taborze.

Jeśli chodzi o możliwość śledzenia rywalizacji, to w ramach ME CX transmitowane będą tylko wyścigi elity – w sobotę kobiet, a w niedzielę mężczyzn. Za każdym razem o 15:00. Oczywiście za pośrednictwem Eurosport Playera.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0