Mistrzostwa Polski XCC w Jeleniej Górze

HomeSport

Mistrzostwa Polski XCC w Jeleniej Górze

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Piątek 24 września 2021 to pierwszy z trzech dni rywalizacji w kolarstwie górskim w Jeleniej Górze – będzie short track, cross country w formule olimpijskiej oraz maraton MTB w ramach Bike Maraton, ale przede wszystkim w ramach cyklu UCI Marathon Series. Póki co skupmy się na tym co w piątek.

Short track to stosunkowo nowa odmiana kolarstwa górskiego, która w kalendarzu Pucharu Świata wypełniła lukę po Eliminatorze, ale też przede wszystkim dodała „pazura” rywalizacji. W wyścigach XCC stratuje 40 najwyżej sklasyfikowanych wg. rankingu UCI zawodników, a pierwszych 24 zawodników na mecie staje w pierwszych trzech liniach startowych na niedzielnym wyścigu XCO. Stąd też zawsze wyścigi XCC są mocno obsadzone – nie dość, że można za nie zgarnąć dużo punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, to dodatkowo zyskuje się dobre rozstawienie.

Rywalizacja jest bardzo dynamiczna i trwa między 20 a 25 minut.

Od tego roku XCC jeszcze bardziej awansowało, ponieważ UCI dopuściło organizację mistrzostw krajowych. W 2022 będzie jeszcze lepiej – XCC doczeka się osobnego rankingu Pucharu Świata, więc zawodnicy będą walczyć w dwóch Pucharach Światach jednocześnie – short tracku i cross country w formule olimpijskiej. Cały czas oczywiście punkty z XCC będą też doliczane do klasyfikacji Pucharu Świata MTB XCO.

Także w Polsce w tym roku rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w short tracku (XCC). Areną zmagań będzie skrócona runda w Parku Paulinum, gdzie dzień później zawodnicy będą rywalizować w wyścigu Jelenia Góra Trophy (UCI C1).

Do MP XCC zgłosiła się bardzo mocna i dość liczna krajowa stawka. Spodziewać się można bardzo zaciętej rywalizacji, nie mniej spektakularnej jak na MP XCO w Boguszowie-Gorcach.

W elicie kobiet na liście startowej 12 zawodniczek w tym oczywiście Maja Włoszczowska, która staje przed szansą zdobycia trzeciej już w tym roku koszulki z orłem (wcześniej wygrała MP XCO i MP XCM). Głównymi rywalkami będą na pewno Katarzyna Solus Miśkowicz, Paula Gorycka, Matylda Szczecińska czy – wracająca po kontuzji – Klaudia Czabok.

Wyścig elity kobiet o 17:15.

W elicie mężczyzn dużo dłuższa lista nazwisk, bo aż 30. Obecność swoją potwierdzili wszyscy zawodnicy JBG-2 CryoSpace (Zamroźniak, Łukasik, P.Brzózka, Nieboras, Kozak, Halejak, Michałek), jest także Barłomiej Wawak (Kross ORLEN), Filip Helta (SGR Specialized) czy Stanisław Nowak (KS Luboń Skomielna Biała). Nie brakuje też zawodników Warszawskiego Klubu Kolarskiego (Czabok, Ostaszewski, Kryński, Garczyk). Faworyci? Podobnie jak w elicie kobiet, stawiałbym na medalistów MP XCO – Wawaka, Zamroźniaka, Heltę oraz Krzyśka Łukasika, który przez defekt nie ukończył zawodów. Świetną dynamikę jazdy ma także Stanisław Nowak. Kto wie… Start wyścigu o 18:15, a niespełna pół godziny później dowiemy się jakie będzie roztrzygnięcie.

Zawody będą relacjonowane na żywo na kilku fp na facebook. M.in. na portalu kolarskim #mtbxcpl, a komentować będą Anna Szafraniec oraz piszący te słowa!

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0