Mona Mitterwallner oraz Martin Vidaurre najlepszymi orlikami | MŚ MTB 2021, Val di Solefot. Daniele Molineris

HomeSportWyniki

W sobotnie przedpołudnie we włoskim Val di Sole rozegrane zostały wyścigi kategorii U23 kobiet oraz U23 mężczyzn czyli potocznie mówiąc orlików. Wcześniej w środę w sztafecie (podsumowanie) oraz wyścigach juniorskich karty rozdawali zawodnicy z Francji (podsumowanie). W short tracku pierwsze w historii tęczowe koszulki zdobyli Szwajcarka Sina Frei i Amerykanin Christopher Blevins (podsumowanie). Rywalizacja juniorek przebiegła pod dyktando Austriaczki Mony Mitterrwallner, a orlików Chilijczyka Martina Vidaurre.

Pierwsze na trasę ruszyły zawodniczki U23. Zgodnie z przewidywaniami cała rywalizacja przebiegła pod dyktando Austriaczki Mony Mitterwallner, choć na początku jeszcze jej koła próbowała utrzymać rodaczka, Laura Stigger. Z okrążenia na okrążenie jej przewaga rosła z kilkudziesięciu sekund do ponad dwóch minut na mecie.

Na trzecim miejscu początkowo jechała Niemka Ronja Eibl, na drugim okrążeniu jednak mocniej zaatakowała Dunka Caroline Bohe, która już do końca wyścigu zdołała utrzymać trzecie miejsce.

Warto odnotować, że czwarta zawodniczka wyścigu w Tokio, Węgierka Kata Blanka Vas ukończyła wyścig na piątym miejscu ze startą ponad 4 minut.

W wyścigu wystartowały dwie Polki – Matylda Szczecińska ukończyła rywalizację na 20. miejscu (+9:13), a Milena Drelak na 45 (+15:55)

Pełne wyniki

W rywalizacji U23 mężczyzn faworytami byli m.in. Amerykanin Riley Amos, Kanadyjczyk Carter Woods czy Szwajcar Joel Roth – zawodnicy których w tym sezonie oglądaliśmy m.in. na podium Pucharów Świata. Jednak Mistrzostwa Świata rządzą się swoimi prawami.

Od startu mocno ruszył Hiszpan Jofre Cullell Estape, ale jego koła pilnował m.in. Chilijczyk Martin Vidauree, który już na drugim okrążeniu wyszedł na prowadzenie i jadąc samotnie przez kolejne cztery rundy wywalczył tytuł Mistrza Świata i tęczową koszulkę.

Na drugim miejscu, także samotnie przez trzy ostatnie rundy jechał Włoch Juri Zanotti.

O trzecie miejsce do ostatniej rundy walczyli dwaj Szwajcarzy – Joel Roth i Luca Schaetti, jednak to ten pierwszy zachował więcej siły i wywalczył brązowy medal.

Polacy – Mateusz Nieboras startujący z numerem 69 zdołał się szybko przebić w okolice czwartek dziesiątki, by pojechać równy wyścig i ostatecznie skończyć na 39 miejscu ze stratą 7:34. Stanisław Nowak zajął 68. miejsce ze stratą jednego okrążenia.