ME XCR 2021, Novi Sad – Włosi najlepszą drużynąfot. mtbxcpl / Ola Sulikowska

HomeSportWyniki

ME XCR 2021, Novi Sad – Włosi najlepszą drużyną

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

W Serbii, nad Dunajem, w miejscowości Novi Sad w czwartek 12 sierpnia 2021 roku rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim, które przeprowadzone zostaną w trzech dyscyplinach – sztafecie drużynowej (XCR), eliminatorze (XCE) oraz formule olimpijskiej cross country (XCO). Pierwszego dnia kilkanaście reprezentacji z całej Europy powalczyło o tytuł najlepszego sześcioosobowego składu. Najmocniejszą ekipą okazali się Włosi, Polacy – mimo kilkunastoosobowego składu Reprezentacji Polski – po raz kolejny nie wystawili drużyny.


W całych Mistrzostwach Europy swój udział potwierdzili zawodnicy z 36 krajów. Blisko połowa, bo 17 reprezentacji wystawiło swoje składy w rywalizacji sztafet drużynowych. Tytułu z zeszłego roku bronili Szwajcarzy.

Bodajże od zeszłego roku obowiązują większe składy drużyn, bo aż sześcioosobowe obejmujące zawodników elity, U23 oraz juniorów i juniorki. Nie mniej jednak przepisy zostały tak skonstruowane, że w miejsce danej kategorii można wystawić zawodnika z młodszej kategorii. To świetna furtka do tego, żeby młodzi zawodnicy nabierali dodatkowego doświadczenia.

Z takiego założenia wyszła chyba całkiem spora liczba selekcjonerów poszczególnych federacji, bo na liście startowej sztafet drużynowych, na ponad setkę nazwisk, tych naprawdę znanych, z wysokimi pozycjami w rankingu UCI było może kilkanaście. Ponadto specyficzna trasa w Serbii, bardzo szybka i dynamiczna bardzo szybko pokazała, że rywalizacja będzie bardzo wyrównana, a różnice na mecie niewielkie.

Pewną sensacją wydawało się, że przez bodajże cztery z sześciu zmian na prowadzeniu czy pozycjach medalowych byli m.in. Szwedzi, Belgowie, Ukraińcy czy Słoweńcy, a faworyci wyścigu czyli Francuzi, Szwajcarzy czy Włosi jechali poza medalowymi pozycjami. Dopiero na przedostatnim okrążeniu doszło do zmiany, do pracy zabrali się mocno zawodnicy z ostatnich zmian z Włoch, Szwajcarii i Niemiec. Różnice na mecie były naprawdę niewielkie – 18 sekund między pierwszym i drugim miejscem oraz 16 sekund między drugim i trzecim.

Wyniki Mistrzostw Europy w kolarstwie górskim – sztafeta drużynowa (XCR):

  1. Włochy (Braidot, Agnostinacchio, Berta, Crtinovs, Tovo, Zanott) – 1:08:06
  2. Szwajcaria (Albin, Aebersold, Keller, Schneebeli, Huber, Balmer) – 1:08:23 / +0:18
  3. Niemcy (Kaiser, Grater, Benz, Lipp, Eibl, Schehl) – 1:08:40 / +0:34

Pełne wyniki

Program, listy startowe oraz szczegóły transmisji znajdują się w zapowiedzi Mistrzostw Europy.

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0