Szymon Godziek wystartuje w Red Bull Rampage 2021fot. Bartek Wolinski / Red Bull

HomeSport

Szymon Godziek wystartuje w Red Bull Rampage 2021

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Wielkimi krokami zbliżają się kultowe zawody Red Bull Rampage. W tegorocznej odsłonie najważniejszej imprezy w kolarstwa górskiego freeride po raz czwarty nasz kraj będzie reprezentował Szymon Godziek i rywalizował z największymi nazwiskami na niebezpiecznych zboczach „czerwonych gór” w Utah. Transmisje live tego wydarzenia będzie można oglądać 15.10.2021 r. na platformie Red Bull TV.


Szymon nadal jest jedynym Polakiem, który kiedykolwiek miał zaszczyt wystartować w tych najbardziej spektakularnych zawodach freeride’owych na świecie. W tym roku dostał automatyczne zaproszenie, dzięki szóstemu miejscu w ostatniej edycji. Zawodnik zdobył również nagrodę publiczności, zdobywając serca fanów drugim przejazdem, gdzie jako jedyny wykonał trick puszczenia rąk z saltem do przodu tzw. Frontflip nohander.

fot. Bartek Wolinski / Red Bull

„Przygotowania do Rampage’a ruszają pełną parą. Jestem na etapie budowania nowego roweru NS Bikes Fuzz, z którym chce wylądować na pustyni w Utah już 4 tygodnie przed zawodami. Chce się porządnie zaaklimatyzować i wjeździć w rower, żeby pokazać swoje 100% na zawodach. W Polsce nie mamy tego typu terenów, ale nie zamierzam nie wykorzystać tego co mamy. Postanowiłem, że w tym roku trening skoków z klifów zrobię już w Polsce … do wody. To pozwolili mi oswoić się ze spadaniem z dużych, około 10 metrowych klifów oraz pokaże, czy jestem w stanie nauczyć się rotacji na takim locie, a potem przenieść je na zbocza w Utah. Taki jest plan.” – opowiada Szymon.

Red Bull Rampage ma w sobie wiele aspektów, które sprawiają, że jest to wyjątkowe wydarzenie. Miejsce w którym odbędzie się freeride’owa fiesta do końca jest trzymane w tajemnicy przed zawodnikami i widzami. 10 dni przed finałami wszystko się zaczyna, gdy partycypanci pojawiają się na zboczu góry, gdzie organizator wyznacza teren zawodów, start i metę. To co się stanie w przejeździe każdego z jeźdźców pomiędzy startem, a metą zależy w 100% od zawodnika i jego teamu. 9 dni przed finałem teamy mogą zaczynać budowę swoich lini. Każdy z zawodników przyjeżdża do Utah z 2 kopaczami, którzy przez 8 dni ryją z riderami ich wymarzone trasy do walki o złoto. Jest to jedyny event rowerowy na świecie, gdzie zawodnicy prezentują swój przejazd na trasie wymyślonej i wykopanej przez siebie i team. Mogą do tego użyć jedynie narzędzi ręcznych. Od 2018 roku organizator dostarcza też w wężach wodę potrzebną do budowy, co bardzo pomaga w zagęszczaniu wybić i lądowań.

fot. Bartek Wolinski / Red Bull

„Red Bull Rampage to największy test swoich sił i umiejętności jaki miałem okazję doświadczyć. Mamy tylko 8 dni na przygotowanie swojej trasy do zawodów, więc kopiemy od rana do nocy, żeby ze wszystkim zdążyć. Dobrym sposobem jest dogadywanie się z innymi zawodnikami, żeby łączyć się w teamy na niektórych kluczowych, dużych klifach. Nadal nie wiem jak to będzie z moim teamem do kopania, bo wjazd do USA jest bardzo mocno utrudniony i pewnie to się nie zmieni do końca września. Przez pierwsze 4 dni kopania jeżdżenie na rowerze jest zabronione – to jest czas kiedy kopiemy od samego rana do końca dnia przez 4 dni non stop – jest to wykańczające. Następne 4 dni kopania riderzy mogą już testować swoją trasę, a diggerzy nadal kopią od rana do nocy, przeważnie nadal z pomocą ridera. Po takich 10 extremalnie ciężkich dniach człowiek wraca do rzeczywistości dużo silniejszy. Zapraszam wszystkich do kibicowania podczas oglądania transmisji na żywo w Red Bull TV 15 października.”

Lista startowa Red Bull Rampage 2021:

Zawodnicy z top 10 w Red Bull Rampage w 2019 roku:

 • Brandon Semenuk (CAN) – zwycięzca 2019 
 • Brett Rheeder (CAN)
 • Tom Van Steenbergen (CAN)
 • Brendan Fairclough (UK)
 • Tyler McCaul (USA) 
 • Szymon Godziek (POL) 
 • Ethan Nell (USA) 
 • Carson Storch (USA) 
 • Kyle Strait (USA) 
 • Vincent Tupin (FRA)

Zawodnicy z dzikimi kartami:

 • Andreu Lacondeguy (ESP) 
 • Brage Vestavik (NOR) 
 • Cam Zink (USA)
 • Jaxon Riddle (USA)
 • Kurt Sorge (CAN)

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0