Flueckiger najmocniejszy w elicie! | Puchar Świata MTB XCO, Leogang, Austriafot. Bartek Wolinski / Red Bull

HomeSport

Flueckiger najmocniejszy w elicie! | Puchar Świata MTB XCO, Leogang, Austria

Ostatnim wyścigiem trzeciej rundy Pucharu Świata MTB XCO w austriackim Leogang była rywalizacja elity mężczyzn. Pod nieobecność Mathieu van der Poel’a oraz Toma Pidcocka zwolniły się dwa miejsca na podium, więc na pewno każdy chciał się wykazać. Swoją wysoką dyspozycję w piątkowym short tracku potwierdzili m.in. Mathias Flueckiger oraz Ondrej Cink. W wyścigu na starcie stanęło też pięciu Polaków – Bartłomiej Wawak, Krzysztof Łukasik, Jakub Zamroźniak, Filip Helta i Michał Topór.


Zawodnicy elity mężczyzn mieli do pokonania rozbiegówkę oraz sześć pełnych okrążeń. W pierwszych trzech rzędach Top24 piątkowego short tracka, wśród nich Bartłomiej Wawak. Dopiero w czwartym rzędzie Nino Schurter. Od samego początku mocny atak i w zasadzie szybko formuje się pierwsza trójka – Mathias Flueckiger, Ondrej Cink i Anton Cooper. Przez pierwsze dwie rundy jadą we trzech. Na kolejnej Szwajcar oraz Czech odjeżdżają od Nowozelandczyka. Przez kolejne okrążenia jadą cały czas we dwóch testując się i szukając okazji do oderwania. Na dwa okrążenia do mety Cink nie dostaje bidonu na bufecie, co może być przyczyną tego, że zaczyna tracić kolejne metry i sekundy do Flueckigera. Na przedostatnim okrążeniu różnica wynosi około 10 sekund, by na mecie wyścigu wynieść 14 sekund. Ze stratą 45 sekund na metę wjeżdża Anton Cooper. Na szerokim podium Pucharu Świata mieszczą się jeszcze Thomas Griot i Vlad Dascalu.

Polacy. Mimo bardzo dobrej pozycji startowej Bartłomiej Wawak od startu traci kolejne lokaty, by ustabilizować się około 40 miejsca. Po dwóch okrążeniach do przodu przebijają się zawodnicy JBG-2 – Kuba Zamroźniak i Krzysztof Łukasik. Dalej jadą Filip Helta i Michał Topór. W pewnym momencie Bartek Wawak spada do szóstej dziesiątki i wyprzedza go Kuba Zamroźniak. Później jednak kolejność wraca do pierwotnej, a Zamroźniak „spływa” w klasyfikacji by ostatecznie nie ukończyć wyścigu. Prawdopodobnie jakiś defekt. Bartek Wawak też ma pecha, defekt koła, który kosztuje go cenne sekundy. W tym czasie wyprzedza go Krzysztof Łukasik.

Ostatecznie lokaty polskich zawodników na mecie wyglądają następująco:

  • Krzysztof Łukasik – miejsce 44 / +6:43
  • Bartłomiej Wawak – miejsce 49 / +6:56
  • Filip Helta – miejsce 68 / +9:37
  • Michał Topór – miejsce 96 / -2 okr
  • Jakub Zamroźniak – DNF

Kolejny wyścig Pucharu Świata MTB XCO we francuskim Les Gets w dniach 2-4 lipca 2021.

COMMENTS

DISQUS: 0