„Rusza Peleton” z kategorią UCI C2 czyli Puchar Polski MTB XCO w Białymstoku

HomeSportZapowiedzi

„Rusza Peleton” z kategorią UCI C2 czyli Puchar Polski MTB XCO w Białymstoku

Już w najbliższą niedzielę 23 maja w Białymstoku odbędzie Puchar Polski “Rusza Peleton” w olimpijskiej odmianie kolarstwa górskiego czyli formule cross country. Wyścig został wpisany do kalendarza światowego Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) z kategorią C2. Dla Juniora Młodszego (15-16 lat) wyścig będzie także eliminacją Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce w tegorocznym kalendarzu tej dyscypliny sportu.


W wyścigu wezmą udział najlepsi kolarze górscy z całej Polski we wszystkich kategoriach wiekowych Polskiego Związku Kolarskiego, od Żaków (11-12 lat) po Elitę. Przewidziany został także wyścig dla zawodników Masters i Amatorów. Poziom rywalizacji podniosą kolarze z sąsiednich państw: Niemiec, Czech, Litwy i Białorusi. Sędzią głównym zawodów będzie Nikola Jakovljević z Serbii.

Zawodnicy będą walczyć o sportowe trofea, gwarantowane regulaminem nagrody finansowe i rzeczowe, których pula przekracza 20 tys złotych. Dla kategorii Elita i Junior jeszcze cenniejsze od zdobyczy materialnych są punkty rankingowe UCI. Dla zawodników są one ważne, gdyż ich liczba decyduje o rozstawieniu na starcie najważniejszych imprez, takich jak Puchar Świata, czy imprezy rangi mistrzowskiej.

Areną zmagań będzie Las Pietrasze w Białymstoku. W przeszłości zwyciężali tutaj m.in. Maja Włoszczowska i Marek Galiński. Wyścigowa runda liczy około 4500 metrów długości. Jej autorem jest trener klubu UKS Wygoda Białystok Wiesław Grabek. Białystok nie leży w górach, ale trasa zawiera wszystkie elementy typowe dla cross country (XCO), takie jak strome podjazdy i zjazdy, dropy, czy “rock garden”. Na jednej rundzie kolarze będą mieli do pokonania około 170 metrów w górę i tyle samo w dół.

Do walki o czołowe lokaty powinni się włączyć zawodnicy z Białegostoku i Województwa Podlaskiego. Aktualnym mistrzem Polski w kategorii do lat 23 jest Piotr Kryński, który od tego sezonu jeździ w barwach Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Członkiem Kadry Narodowej MTB jest także Szymon Pomian. Obaj zawodnicy są wychowankami UKS Wygoda, choć obecnie reprezentują inne kluby. Z aktualnych podopiecznych trenera Wiesława Grabka na dobre miejsca stać Młodziczki Milenę Tarasewicz i Izabelę Rutkowską oraz Konrada Panglisza (U23), który na ubiegłorocznych mistrzostwach Polski zajął 5. miejsce w kategorii Junior. O podium w kategorii Młodziczek powinna walczyć także Nikola Gliniecka z Sokólskiego Klubu Kolarskiego “Sokół”.

Wyścig “Rusza Peleton” od niemal dwudziestu lat otwierał na początku kwietnia sezon w Polsce. XIX edycja była niestety dwukrotnie przekładana, stąd dość nietypowy termin pod koniec maja. Podmiotem odpowiedzialnym za organizację tegorocznego Pucharu Polski MTB XCO “Rusza Peleton” jest Fundacja ”Maratony Kresowe”, przy współpracy klubu kolarskiego UKS Wygoda Białystok oraz sponsora tytularnego Sklepów Rowerowych “Peleton”. Wyścig został dofinansowany z budżetu Miasta Białystok oraz przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Sponsorem nagród rzeczowych są marki APG, Fenwicks, Beto oraz Trezado.

Regulamin wyścigu, formularze rejestracyjne i więcej informacji znajdują się na stronie wyścigu: ruszapeleton.pl

COMMENTS

DISQUS: 0