Powtórki, skróty, wyniki… | Puchar Świata MTB XCO, Nove Mesto na Moravefot. Bartek Wolinski / Red Bull

HomeSportWyniki

Powtórki, skróty, wyniki… | Puchar Świata MTB XCO, Nove Mesto na Morave

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

W czeskim Novym Meste na Morave zakończyła się druga runda Pucharu Świata MTB XCO, która odbyła się przy bardzo kapryśnej, deszczowej pogodzie. Padający deszcz, zarówno przed, jak i w trakcie zawodów, podniósł i tak wysoko zawieszoną poprzeczkę oraz uczynił trasę jeszcze trudniejszą technicznie, momentami przełajową, bo z elementami biegania z rowerem. We wszystkich wyścigach zawodnicy zafundowali nam kibicom dużo emocji, doszło do długo wyczekiwanej konfrontacji między Nino Schurterem (Scott SRAM), Mathieu van der Poel’em (Alpecin Fenix) oraz Tomem Pidcockiem (Ineos Grenadiers), z której Brytyjczyk wyszedł nie tyle obronną ręką, co mówiąc wprost – zmiażdżył rywali. Nie wiele delikatniej z rywalkami obeszła się Loana Lecomte (Massi), która w tym roku nie przegrała ani jednego wyścigu. Najlepsze lokaty polskich zawodników rywalizujących w Czechach to fenomenalne 12. miejsce Bartka Wawaka (Kross ORLEN) oraz 15. miejsce Matyldy Szczecińskiej (Warszawski Klub Kolarski).


Piątkowy short track

Wszystko zaczęło się w piątek, a w zasadzie kilka dni wcześniej, kiedy w poprzednią niedzielę Tom Pidcock wykręcił piąty czas tym samym gwarantując sobie prawo startu w short tracku w Novym Meste na Morave. Najpierw rywalizacja kobiet przyniosła zwycięstwo na solo Haley Batten (Trinity Racing), a później mieliśmy przepiękny pojedynek do samego końca między Mathieu van der Poel’em i Tomem Pidcockiem. Więcej o przebiegu obu wyścigów w relacjach – XCC kobiety / XCC mężczyźni.

Co istotne, w rywalizacji kobiet Maja Włoszczowska zameldowała się na 14. miejscu, co dało jej drugi rząd na starcie niedzielnego cross country.

Poniżej skróty obu wyścigów XCC, a powtórka całości rywalizacji dostępna jest na redbull.com.

Sobota – UCI Junior Series oraz PŚ MTB XCO w kategoriach U23

Sobotni poranek należał do juniorów, którzy ścigali się w wyścigach towarzyszących, zaliczanych do UCI Junior Series. W przeciwieństwie to Albstadt, tym razem na starcie pojawiło się kilkoro Polaków. Pełne wyniki dostępne są pod tym adresem, natomiast wracając do naszych to pewne powody do zadowolenia mogą mieć Kinga Żur, Katarzyna Praszczałek oraz Krzysztof Klimek, którzy zajęli odpowiednio 31, 45 i 87 miejsce. Pozostali nasi zawodnicy zakończyli rywalizację z dublem.

Popołudnie należało do orlików i orliczek. Na trasę w pierwszej kolejności ruszyli zawodnicy U23 mężczyzn, którzy mieli już przez juniorów rozjeżdżoną, mokrą i śliską trasę. Do tego padający deszcz nie ułatwiał. Ponownie niepokonany był Carter Woods (Norco Factory Team XC), a najlepszym Polakiem został ponownie Stanisław Nowak (KS Luboń Skomielna Biała), który zajął 61. miejsce.

Jeśli orlicy rywalizowali w trudnych warunkach, to orliczki musiały mierzyć się z naprawdę ekstremalnymi warunkami. Mocna i pewna jazda dała zwycięstwo Monie Mitterwallner, ale do samego końca, w strugach intensywnego deszczu, musiała odpierać ataki Caroline Bohe. W tych samych trudnych warunkach świetnie odnalazła się Matylda Szczecińska, która istotnie poprawiła wynik z Albstadt meldując się w NMNM na 15. miejscu.

Sobotnie wyścigi nie były transmitowane przez Red Bull’a, ale za pośrednictwem VPN można było obejrzeć je na stronie czeskiej telewizji. Relacja z obu wyścigów: U23 mężczyzn / U23 kobiet.

Niedziela pod znakiem elity

Stawką niedzielnych wyścigów elity był nie tylko sam Puchar Świata, ale dla wielu zawodników była to także kwestia kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio albo – jak to miało miejsce w przypadku Toma Pidcocka – walka o prawo do wystawienia przez Wielką Brytanię chociażby jednego zawodnika.

fot. Bartek Wolinski / Red Bull

Rywalizacja elity kobiet ponownie przebiegła pod dyktando Francuzki Loany Lecomte. W walce o pozostałe stopnie podium mieliśmy spore rotacje i zwroty akcji. Ostatecznie padły łupem Haley Batten i Rebecci McConnell. Maja Włoszczowska nie ma tego dnia „nogi”, kończy dopiero na 27. miejscu.

Szczegółowy przebieg wyścigu i pełne wyniki w relacji, a powtórka dostępna na redbull.com

fot. Bartek Wolinski / Red Bull

Pokaz swoich możliwości zafundował nam Tom Pidcock, który na trzecim okrążeniu odpalił takie turbo, że na dystansie kilkuset metrów zrobił kilkunastosekundową przewagę nad Mathieu van der Poel’em, który nie miał „czym” odpowiedzieć. Trzecie miejsce należało do Jordana Sarrou. Po raz pierwszy w historii Pucharu Świata w Novym Meste na Morave Nino Schurter nie stanął na podium zawodów, zmuszony zadowolić się siódmym miejscem. Doskonałe 12. miejsce Barka Wawaka plasuje go w światowej czołówce cross country oraz na liście najlepszych wyników Polaków na zawodach tej rangi.

Szczegółowy przebieg wyścigu i pełne wyniki w relacji, a powtórka dostępna na redbull.com.

Skrót obu niedzielnych wyścigów cross country (XCO):

Pełne wyniki wszystkich wyścigów – Puchar Świata MTB XCO 2021 Nove Mesto na Morave / UCI Junior Series 2021 Nove Mesto na Morave

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0