Stanowcze „NIE” dopingowi w amatorskim peletonie! – komentarze organizatorów i zawodników

HomeSport

Stanowcze „NIE” dopingowi w amatorskim peletonie! – komentarze organizatorów i zawodników

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Kilka dni temu Marek Bobakowski w serwisie Sportowe Fakty opublikował informację, w której ujawnił nazwiska dwóch zawodników elity przyłapanych na stosowaniu EPO w 2020 roku. Chodzi o kolarza torowego Adriana Teklińskiego oraz kolarza górskiego Jarosława Wołosiuka. Cały czas trwa postępowanie dyscyplinarne ich dotyczące, natomiast nie zdecydowali się na sprawdzenie próbki „B”, co w środowisku uznawane jest za formę przyznania się do winy.

Oba nazwiska krążyły w zamkniętych kręgach od kilku miesięcy, ale było brak formalnej możliwości ich opublikowania. Jeszcze w listopadzie do sprawy dopingu odniósł się Mateusz Rejch, który wielokrotnie rywalizował z Wołosiukiem:

Na reakcję środowiska kolarskiego nie trzeba było czekać długo. Organizatorzy u których Jarosław Wołosiuk startował w ubiegłym roku zajęli jednoznaczne stanowisko potępiające postawę zawodnika oraz jakikolwiek doping w sporcie. Jednocześnie też podkreślili, że zapisy ich regulaminów definitywnie przekreślają udział takich osób w organizowanych przez nich zawodach w przyszłości.

Adam Greczyło, organizator m.in. wyścigu etapowego LOTTO MTB Lotto Energy:

W związku z potwierdzeniem przez dyrektora Polskiej Agencji Antydopingowej stosowania dopingu przez Pana Jarosława Wołosiuka – zwycięzcy LOTTO MTB Energy 2020 oraz drugiego zawodnika dystansu MEGA LOTTO MTB Energy Maraton Olsztyn 2020 Energy Events jako organizator tych wydarzeń oświadcza, że nigdy nie akceptował, nie akceptuje i nie będzie akceptował w przyszłości stosowania dopingu w sporcie – stąd w regulaminach naszych zawodów zapis o dożywotnim zakazie startów w naszych zawodach dla osób ukaranych za stosowanie dopingu. Postępowanie Pana Jarosław Wołosiuka oceniamy jako naganne.

Z uwagi na fakt, że próbka od Pana Jarosława Wołosiuka została pobrana w sierpniu 2020 roku podczas Mistrzostw Polski w Mrągowie, nie daje nam to podstaw do zmiany klasyfikacji generalnej LOTTO MTB Energy 2020, które to zawody zostały rozegrane w czerwcu. Jeżeli natomiast chodzi o październikowe zawody LOTTO MTB Energy Maraton Olsztyn, w których Pan Jarosław Wołosiuk zajął drugie miejsce na dystansie MEGA informujemy, że po zakończeniu ewentualnej procedury odwoławczej i uprawomocnieniu się kary dla Pana Jarosława Wołosiuka wyniki na dystansie MEGA zostaną zweryfikowane, a Pan Jarosław Wołosiuk zostanie zdyskwalifikowany. Osoby zajmujące miejsca 3 i 4 w klasyfikacji dystansu MEGA zostaną przesunięte na miejsca 2 i 3 oraz oczywiście otrzymają nagrody za te miejsca.

Arkadiusz Cała, organizator Milko Mazury MTB oraz Mistrzostw Polski MTB XCO w Mrągowie:

Otrzymaliśmy informację, że podczas Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim Mrągowo 2020, które organizowaliśmy we współpracy z Polskim Związkiem Kolarskim, wykryto środki niedozwolone u Pana Jarosława Wołosiuka. Obecnie w POLADA trwa postępowanie o naruszeniu przepisów antydopingowych. Zawodnik został tymczasowo zawieszony oraz grożą mu 4 lata dyskwalifikacji. Potępiamy takie postępowanie i jesteśmy przeciwni praktykom stosowania dopingu. Nie zgadzamy się na oszukiwanie naszych zawodników oraz nas, organizatorów. Oceniamy takie postępowanie jako karygodne.

Informujemy, że zgodnie z Regulaminem Milko Mazury MTB, punkt 4: Warunki uczestnictwa: Uczestnikiem naszych wyścigów może być osoba, u której nigdy nie zostały wykryte środki uznane za zakazane przez Światową Agencję Antydopingową. Oznacza to dożywotni zakaz startu w Milko Mazury MTB dla osób, u których wykryto środki zakazane.

Do sprawy ponownie odniósł się także Mateusz Rejch, który w czerwcu 2020 roku rywalizował z Jarosławem Wołosiukiem podczas wyścigu etapowego LOTTO MTB Energy:

W związku z potwierdzeniem przez POLADA stosowania dopingu przez zawodnika Jarosława Wołosiuka, chciałbym podkreślić, że zdecydowanie potępiam jakąkolwiek formę dopingu w kolarstwie. Jako zawodnik, który w 2020 roku bezpośrednio rywalizował z p. Jarosławem Wołosiukiem podczas wyścigu etapowego MTB Energy, czuję się oszukany przez tego kolarza. Straty wizerunkowe, jakie ponieśli wszyscy rywalizujący z nim zawodnicy a przede wszystkim całe środowisko kolarskie są niepoliczalne. Apeluję do wszystkich obecnych w Polsce organizatorów amatorskich imprez sportowych o dożywotnie nie dopuszczanie do rywalizacji amatorskiej, osób, które zostały złapane na stosowaniu dopingu. Zachęcam wszystkich sponsorów wyżej wymienionego zawodnika o dochodzenie rekompensat z tytułu strat wizerunkowych na jakie zostali narażeni. Wszystkich zainteresowanych sponsoringiem w Polsce, zachęcam do takiej konstrukcji umów sponsorskich, która umożliwi Państwu późniejsze dochodzenie swoich praw w sytuacji udowodnienia dopingu przez Waszego zawodnika. Osobiście uważam, że największą tragedią w tej całej sytuacji jest zachęta ze strony takich zawodników jak p. Jarosław Wołosiuk do stosowania dopingu przez najmłodszych. Młody zawodnik może ulec pokusie kształtowania swojej kariery w oparciu o niedozwolone środki, aby uzyskać krótkotrwałą i zagrażającą życiu poprawę wydolności. Zwłaszcza, jeśli okazuje się, że tak niebezpieczne środki które manipulują morfologię krwi, bezpośrednio zagrażające życiu zawodnika, są stosowane w sporcie amatorskim. Gorąco apeluję do wszystkich organizatorów sportowych o zwiększenie kontroli dopingowych w sporcie profesjonalnym, a także o udział kontroli w zawodach amatorskich.

Bartosz Banach w czerwcu 2020 w klasyfikacji generalnej LOTTO MTB Energy przegrał z Jarosławem Wołosiukiem walkę o najwyższy stopień podium o przysłowiowy włos. Dla zawodnika z Gdańska sprawa dopingu jest czarno biała:

Doping to droga na skróty, która nigdy nie powinna mieć miejsce w sporcie. Tracimy na tym my zawodnicy, jak i organizatorzy. Rywalizacja traci na wiarygodności, ciężko przez to o wsparcie sponsorów i kibiców. Mam nadzieję że ta sytuacja ostrzeże zawodników przed stosowaniem dopingu. Nie tędy droga, tylko systematyczny i ciężki trening może doprowadzić do sukcesów. Mam nadzieję, że organizatorom uda się znaleźć pomysł na zastosowanie przepisów i działań pod hasłem „czysty sport”.

Zawodnik przyłapany na stosowaniu dopingu...

Wyniki

Loading ... Loading ...

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 3