Frekwencyjny rekord na otwarcie SIXT Puchar Mazowsza MTB XC!

HomeSportZapowiedzi

Frekwencyjny rekord na otwarcie SIXT Puchar Mazowsza MTB XC!

Od wielu miesięcy rywalizacja sportowa ograniczona jest tylko do sportu zawodowego, a na kilka tygodni na przełomie marca i kwietnia zabroniona była nawet rywalizacja dzieci i młodzieży. Na sytuacji można powiedzieć korzysta wspomniany sport zawodowy, często niszowy albo mniej atrakcyjny od sportu masowego. Tak jest m.in. w „pojedynku” cross country (XCO) vs. maraton MTB (XCM). Inauguracyjny wyścig SIXT Puchar Mazowsza MTB XC na listach startowych ma ponad 500 nazwisk i tak jak rok temu może pochwalić się naprawdę rekordową frekwencją.

Pierwszy wyścig w ramach serii SIXT Puchar Mazowsza MTB XC odbędzie się Jabłonnie na jednej z dwóch rund cross country, które od zeszłego roku są „zalegalizowane” z inicjatywy dwójki zawodników Warszawskiego Klubu Kolarskiego – Karola Ostaszewskiego i Klaudii Czabok. Obie rundy – Jabłonna i Bukowiec są na stałe oznaczone przez co można na nich jeździć i trenować przez cały rok.

Runda w Jabłonnie została lekko zmodyfikowana na potrzeby sobotnich zawodów:

Na starcie prawie cała krajowa czołówka. Brakuje tylko trójki zawodników – Mai Włoszczowskiej (Kross ORLEN) i Kasi Solus Miśkowicz (KSM Trek Racing), które są na zgrupowaniu w Sierra Nevada, a w niedzielę zaliczą kontrolny start w Hiszpanii. Nie będzie także Bartka Wawaka (Kross ORLEN), który jak się przypadkowo okazało niedawno musiał bezobjawowo przejść Covid-19 ponieważ test wykonanym po starcie we Włoszech uzyskał wynik potwierdzający wysoką obecność przeciwciał.

W połączonym wyścigu kobiet wystartuje 11 juniorek, 8 orliczek i 12 zawodniczek elity. W tym samym wyścigu w odstępie czasowym pojedzie 62 Juniorów Młodszych i 34 zawodników Masters II. Po zliczeniu mamy ponad 130 zawodników na starcie. Drugim najliczniejszym wyścigiem będzie ten łączący 63 zawodników Masters I i 35 juniorów. Ostatnim wyścigiem dnia będzie połączona rywalizacja 32 Orlików i 45 zawodników elity.

W międzyczasie w konkurencjach technicznych oraz na rundzie rywalizować będą także Żaki

Wśród kobiet faworytką wydaje się Barbara Borowiecka. Pytanie jak po dwóch tygodniach od nieudanego startu w Krynicy Zdrój wygląda dyspozycja Aleksandry Podgórskiej. W klasyfikacji open namieszać mogą także orliczki – siostry Patrycja i Magda Zawierta czy Milena Drelak. Na liście startowej brakuje Matyldy Szczecińskiej, która dwa tygodnie temu wygrała wyścig inauguracyjny Pucharu Polski MTB XCO w Krynicy Zdrój oraz Gabrieli Wojtyły, która zajęła trzecie miejsce.

Wśród mężczyzn zdecydowanymi faworytami są zawodnicy JBG-2 CryoSpace – Krzysztof Łukasik, Jakub Zamroźniak i bracia Brzózka oraz zawodnicy SGR Specialized Filip Helta, Piotr Konwa i Karol Rożek. Zobaczymy też jak na swoim terenie pojadą zawodnicy WKK – Karol Ostaszewski(Elita) i Konrad Czabok(U23).

Wysoka, pięćsetosobowa frekwencja wymusiła na organizatorach zmianę programu zawodów i rozbicie wcześniej połączonych wyścigów na osobne:

 • 10:00 – 12:30 – Wentylki, Żak I i Żak II M/K (część I – sekcje techniczne)
 • 10:00 – Młodziczka, Młodzik, Juniorka Młodsza
 • 10:50 – dekoracja
 • 11:00 – Junior Młodszy, Masters II, Juniorka, Elita Kobiet, Kobiety Lejdis
 • 12:20 – dekoracja
 • 12:45 – Wentylki (część II – wyścig na mini pętli)
 • 13:00 – Żak I i Żak II (część II – wyścig na skróconej pętli)
 • 13:30 – dekoracja
 • 13:40 – Junior, Masters I
 • 15:00 – Elita M, Orlik
 • 16:30 – dekoracja

Pełna lista startowa SIXT Puchar Mazowsza MTB XC Jabłonna 2021

COMMENTS

DISQUS: 0