Kata Blanka Vas powalczy w Tokio o olimpijski medal w cross country!

HomeSport

Kata Blanka Vas powalczy w Tokio o olimpijski medal w cross country!

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Węgierka Kata Blanka Vas mieszkająca od kilku lat w Belgii świetnie sobie radzi nie tylko na przełajowych trasach, gdzie jako zwieńczenie sezonu 2020/21 na Mistrzostwa Świata wywalczyła brązowy medal. Mogliśmy poznać ją także z dobrej strony jeśli chodzi o kolarstwo górskie, gdzie w październiku 2020 w Leogang wywalczyła srebrny medal Mistrzostwa Świata w cross country w kategorii U23 przegrywając o minutę z Francuzką Leoną Lecomte. Vas ostatnie trzy lata spędziła w kontynentalnej ekipie Doltcini – Van Eyck Sport – Proximus. Od 1 czerwca 2021 przez dwa lata będzie w barwach Team SD Worx, a pierwszym sportowym celem mają być Igrzyska Olimpijskie w Tokio, właśnie w kolarstwie górskim.

Danny Stam, menadżer Team SD Worx w komunikacie mówi, że chciałby aby ekipa była widoczna na trasach zawodów kolarskich przez okrągły rok. Dlatego też Kata Blanka Vas doskonale wpisuje się w strategię drużyny będąc bardzo mocną zawodniczką przełajową. W ubiegłym roku jako orliczka ukończyła Mistrzostwa Europy na szosie na szóstym miejscu pokazując swój potencjał także w tej odmianie kolarstwa, tym bardziej jeśli uwzględni się wiek Węgierki – urodzona we wrześniu 2001 roku nie ma jeszcze skończonych 20 lat! Oznacza to, że Team SD Workx będzie wspierał Vas w rozwoju we wszystkich trzech dyscyplinach kolarskich.

Tak Kata Blanka Vas komentuje swoje przejście do Team SD Workx:

„Drużyna daje mi swobodę łączenia wszystkich trzech dyscyplin. Nie wiem jeszcze, czy najbardziej odpowiada mi cyclocross, kolarstwo górskie czy szosa. Mam nadzieję, że odkryję to w nadchodzących latach. Pod tym względem Mathieu van der Poel jest dla mnie dobrym przykładem. Pokazuje, że do pewnego wieku można łączyć te trzy dyscypliny, a tym samym rozwijać się dalej i wkraczać do światowej czołówki kolarstwa. To dla mnie zaszczyt, że takie mistrzynie jak Anna van der Breggen i Chantal Blaak, a także wiele innych, będą wkrótce moimi koleżankami z drużyny.”

O planach na najbliższe miesiące:

„W marcu musiałam zmagać się z Covid-19, ale teraz czuję, że z tygodnia na tydzień wracają mi siły. W maju czeka mnie wyścig kwalifikacyjny na Węgrzech, po którym węgierski Związek dokona wyboru, kto pojedzie do Tokio. Mam nadzieję, że padnie na mnie. Później skupię się na cyclocrossie. Mam nadzieję, że w kolejnym sezonie będę mogła walczyć z elitą kobiet o miejsca na podium w Pucharach Świata.”

Kata Blanka Vas na Igrzyska Olimpijskich w Tokio wystartuje na rowerze Specialized.

Jan Morre, menadżer Doltcini – Van Ecyk Sports – Proximus:

„Oczywiście szkoda, że tak wielki talent opuszcza nasz zespół. Blanka została odkryta przez Marca Bracke, jeździła najpierw w Development Team, a wraz z wiekiem i rozwoje przeszła do Continental Team. Filozofią zespołu jest jednak dawanie młodym zawodnikom szansy na rozwój, a następnie przejście do jednego z najlepszych zespołów. Dlatego jesteśmy dumni, że Team SD Worx podpisał kontrakt z Katą Blanką Vas. Jest zawodniczką o wszechstronnym charakterze i jednym z największych talentów w kolarstwie kobiecym. Podobieństwa do Mathieu van der Poela są duże.”

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0