Lecomte demoluje, Flückiger ogrywa N1NO w Nals. Wawak jedenasty! | Marlene Südtirol Sunshine Race, Internazionali d’Italia Series, Nals, Włochyfot. Alice Russolo

HomeSportWyniki

Lecomte demoluje, Flückiger ogrywa N1NO w Nals. Wawak jedenasty! | Marlene Südtirol Sunshine Race, Internazionali d’Italia Series, Nals, Włochy

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Ponad 600 zawodników stanęło na starcie jubileuszowej 20. edycji Marlene Südtirol Sunshine Race we włoskim Nals. Był to trzeci wyścig w ramach Pucharu Włoch – Internazionali d’Italia Series. W elicie mężczyzn Mathias Flückiger (Thömus RN Swiss Bike) powtórzył swoje zwycięstwo z 2018 roku, z tą różnicą że wtedy obsada wyścigu była dużo skromniejsza. Reprezentujący barwy Kross ORLEN Bartek Wawak zajął 11. miejsce! W elicie kobiet koncertowo pojechała 21. letnia Mistrzyni Świata U23 Francuzka Leona Lecomte (Massi), ogrywając wiele zawodniczek elity, z Mistrzynią Świata Pauline Ferrand Prevot.

UCI Junior Series

Kolarska sobota w Nals rozpoczęła się od wyścigów juniorów zaliczanych do UCI Junior Series. W juniorkach wygrała Sara Corinovis (Four ES) przed Andreą Kravanja (Stevens Schubert) i Siną van Thiel (RSC Auto Brosch Kempten). W Juniorach najlepszy był Adrien Boichis (Passion VTT Venelles) przed Chrisem van Dijk (Talentned) i Tomem Schellekensem (Hobij Vittoria).

Pełne wyniki Marlene Südtirol Sunshine Race 2021 – juniorka

Pełne wyniki Marlene Südtirol Sunshine Race – junior

Elita i U23 kobiety

Od samego początku bardzo mocne tempo narzuciła Loana Lecomte. Jedyną zawodniczką, która była w stanie trzymać liderkę w zasięgu wzroku była Pauline Ferrand Prevot. Chwilę dalej jechała Sina Frei (Specialized Factory Racing). Po trzech z pięciu okrążeń Francuzka miała juz ponad minutę przewagi nad Mistrzynią Świata i prawie dwie minuty nad Szwajcarką. Dalej ze stratą ponad dwóch i pół minuty w grupie jechały Anne Terpstra (Ghost Factory Racing), Jolanda Neff (Trek Factory Racing), Mona Mitterwallner (Trek Vaude) oraz Kate Courtney (Scott SRAM).

Na mecie Lecomte zanotowała +1:44 przewagi nad Prevot i +2:05 nad trzecią tego dnia Mitterwallner. Było to wyjątkowe podium, bo stanęły na nim trzy mistrzynie świata w poszczególnych kategoriach – U23, elity i juniorkach.

Loana Lecomte tak skomentowała na gorąco swój start:

„Wspaniale było tu wygrać, ale nie spodziewałem się, że zrobię to w ten sposób. Czułam się dobrze, ale zdystansowanie rywali na takim poziomie to naprawdę dobry znak w perspektywie zbliżającego się Pucharu Świata. W zeszłym roku moje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata było ważne, ale każdy rok jest inny: dzisiejszy wynik ma dla mnie duże znaczenie. Nie ścigam się zbyt często we Włoszech, ale mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni.”

Mamy też kilka zdań od Mistrzyni Świata, Pauline Ferrand Prevot, która w tym sezonie wywalczyła pierwszy raz miejsce na podium:

„Nie jestem jeszcze w szczytowej formie, ale dziś czułam się dobrze, więc starałam się jechać jak najmocniej. Loana pojechała niesamowicie i jestem naprawdę z tego powodu szczęśliwa, to dobre zarówno dla niej i dla Francji: celem jest być drużyną, którą w Tokio powalczy o olimpijskie medale”.

Pełne wyniki – elita i U23 kobiet

Elita i U23 mężczyźni

Wyścig elity mężczyzn zgromadził na starcie ponad 240 zawodników, w tym w zasadzie wszystkich zawodników ze ścisłej czołówki rankingu UCI. Do kompletu zabrakło chyba tylko Mathieu van der Poel’a. Po ubiegłotygodniowym pojedynku Avancini – Schurter sporo osób spodziewało się, że wyścig w Nals będzie rewanżem między Brazylijczykiem i Szwajcarem. Nikt nie spodziewał się, że otwierający we Włoszech swój sezon Mathias Flückiger pogodzi wszystkich wygrywając rywalizację. Ale po kolei…

fot. Alice Russolo

Zgodnie z oczekiwaniami od samego startu poszedł ogień, który przeprowadził pierwszą selekcję i na czele jechało na początku 12, później 10, a od trzeciego okrążenia 8 zawodników. W grupie byli Henrique Avancini, Nino Schurter, Maxime Marotte, Jordan Sarrou, Mathias Flückiger, Titouan Carod, Filippo Colombo i Ondrej Cink. Na przedostatnim okrążeniu od grupy odpadł Avancini, a chwilę później także Sarrou oraz Carod. Została piątka zawodników.

Wyścig rozstrzygnął się na ostatnim podjeździe. Flückiger mocno poprawił, tylko Nino zdołał odpowiedzieć, ale przewaga była już zrobiona, a na zjeździe ciężko jest ugrać chociażby sekundę. Na metę Mathias Flückiger wjeżdża cztery sekundy przed Nino Schurterem. O trzecie miejsce walczą do końca Maxime Marotte i Ondrej Cink, ostatecznie to Francuz jest minimalnie szybszy.

Komentarz triumfatora Mathiasa Flückigera na mecie:

„Miło jest wygrać tutaj po raz kolejny. Lubię Nals, to bardzo naturalna trasa, z tym długim podjazdem, który mi bardzo odpowiada. To było mój pierwszy wyścig i z reguły początek sezonu ma zawsze pełen różnych problemów. Tym razem było odwrotnie. Dzisiejszy start to idealny sposób na przygotowanie się do Pucharu Świata”.

Do rywalizacji odniósł się także Nino Schurter:

„To był dobry, wymagający wyścig i mogę być zadowolony z dzisiejszego drugiego miejsca. Nogi dobrze się kręcą, Capoliveri i Nals to z technicznego punktu widzenia dwa bardzo różne wyścigi. Teraz czas skupić się na Pucharze Świata. W sierpniu wrócę do Włoch by w Val di Sole powalczyć o tęczową koszulkę.”

Świetny wyścig pojechał Bartek Wawak, który tracąc półtorej minuty zajął 11. miejsce. To jeden z lepszych wyników w jego sportowej karierze. Praktycznie od samego początku jechał w trzeciej grupce i gdyby nie chwilowy problem z wpięciem buta może byłby nawet Top10! Powtórzyła się historia z Turcji, gdzie za każdym razem Victor Koretzky był przed nim. Także w Nals.

Komentarz postartowy od Barta:

„Dzisiejszy wyścig kończę na 11 miejscu. Do zamknięcia TOP10 zabrakło paru metrów. Fajnie się znowu pościgać w takiej stawce. To był, można powiedzieć Puchar Świata, w końcu z pierwszej 30 rankingu byli obecni wszyscy, więc mogę być zadowolony. Brakuje mi jeszcze trochę pewności siebie, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Kolejny start za dwa tygodnie w Heubach.”

Pełne wyniki – elita mężczyzn

Wideo podsumowanie Marlene Südtirol Sunshine Race 2021:

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0