Piękna, dwudziestoletnia historia Clif Pro Team dobiega końca

HomeSportDrużyny

Piękna, dwudziestoletnia historia Clif Pro Team dobiega końca

Informacja o tym, że 20. sezon Clif Pro Team (d. Luna Pro Team) będzie ostatnim dotarła do mnie z kilku różnych źródeł w tym samym czasie. Na początku stycznia Maghalie Rochette opublikowała w ramach Fever Talks rozmowę z Waldkiem Stepniowskim, której w zasadzie mógłbym poświęcić osobny wpis. Pod jej koniec pada właśnie stwierdzenie, że właściciel Clif Bar, Gary Erickson podjął decyzję o zakończeniu współpracy. Jednak forma tego zakończenia jest w pewnym sensie zaprzeczeniem tego, z czym rozwiązanie kontraktu większości nam się kojarzy. 20. sezon Clif Pro Team ma stać pod znakiem świętowania tak długiej współpracy, której ukoronowaniem ma być sezon 2021.

2021 Clif Pro Team

W sezonie 2021 drużyna będzie liczyła cztery zawodniczki – trzy doświadczone: Catharine Pendrel, Katerina Nash, Russel Finsterwald oraz młodszą, pochodząca z Argentyny Sofię Gomez Villafane. Celem nadrzędnym są przede wszystkim Igrzyska Olimpijskie, na które pojechać szansę mają Pendrel i Villafane. Dla Pendrel byłyby to czwarte Igrzyska z kolei, a 2021 rok powrotem do rywalizacji po ponad rocznej przerwie wynikającej z ciąży oraz rozwiązania, które jest spodziewane na początku lutego, na pół roku przed Igrzyskami. Jak sama mówi, to będzie ostatni profesjonalny sezon w jej wykonaniu, a biorąc pod uwagę okoliczności można mówić o na pewno sporym wyzwaniu dla samej Pendrel.

Luna Pro Team / Clif Pro Team

Dwie dekady drużyny to pasmo nieprzerwanych sukcesów. Pierwotną ideą było stworzenie kobiecego zespołu, który miałby dawać szansę rozwoju zawodniczkom, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Na przestrzeni dwudziestu lat w dorobku drużyny są dwa olimpijskie medale, trzy tęczowe koszulki oraz siedem zwycięstw w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W barwach drużyny jeździły m.in. Alison Dunlap, Marla Streb, Georgia Gould, Lea Davison, Maghalie Rochette, Eva Lechner, Haley Batten oraz Hannah Finchamp.

Jedną z przyczyn zakończenia tej pięknej 20. letniej historii jest fakt, że marka Clif nie jest już związana tylko z kolarstwem górskim, ale z całą rzeszą sportowców w różnych dyscyplinach (link).

Waldek Stepniowski

Managerem ekipy od samego początku jest pochodzący z Jeleniej Góry Waldek Stepniowski, który pod koniec stanu wojennego uciekł z Polski – najpierw do Austrii, a później do Stanów Zjednoczonych. Całą swoją historię, tego jak to się stało, że przerzucił się z piłki nożnej na kolarstwo, ucieczki, początków w USA oraz tego jak potoczyły się jego dalsze losy, opowiada w ponad godzinnej rozmowie z Maghalie Rochette, w podcaście Fever Talk. Bardzo polecam!

COMMENTS

DISQUS: 0