Koniec Endomondo to koniec pewnej epoki

HomeSprzęt

Koniec Endomondo to koniec pewnej epoki

Endomondo zadebiutowało w 2007 roku, niedługo po tym jak na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze smartfony, czyli telefony wyposażone w systemy operacyjne umożliwiające instalowanie aplikacji oraz m.in. odbiorniki GPS. Jak sprawdziłem w swojej historii aplikacji, pierwszą swoją aktywność zapisałem tam w lipcu 2010 roku, a dopiero trzy lata później sięgnąłem po STRAVĘ, która na rynku była z kolei od 2009 roku.

W 2013 roku marka odzieżowa Under Armour kupiła aplikację MapMyFitness, a w 2015 roku do swojego portfolio za 475 mln dolarów dokupiła MyFitnessPal oraz Endomondo, za które z kolei zapłacono 85 mln dolarów.

Kilka dni temu Under Armour poinformował o sprzedaży MyFitnessPal za 375 mln dolarów czyli poniżej ceny zakupu. W komunikacie znalazło się też jedno lakoniczne zdanie o zamknięciu Endomondo. Po prostu.

CenaUżytkownicy:Cena:Użytkownicy:
MyFitnessPal475 mln $ (2015)80 mln375 mln $ (2020)200 mln
Endomondo85 mln $ (2015)20 mlnlikwidacjab.d.
MapMyFitness150 mln $ (2013)20 mlnutrzymanieb.d.

Under Armour swoje decyzje tłumaczy faktem, że ich produkty i ich odbiorca to przede wszystkim profesjonalni sportowcy oraz tzw. aspirujący amatorzy, a aplikacje MyFitnessPal oraz Endomondo skierowane są do początkujących czy też sporadycznie aktywnych osób, gdzie na tym polu, szczególnie na rynku amerykańskim, postępuje dominacja usług Apple.

Faktem jest, że Endomondo było do wszystkiego, a jak coś jest do wszystkiego to wiemy… Za pomocą aplikacji można było rejestrować niezliczoną liczbę aktywności, zarówno tych na świeżym powietrzu, jak i stacjonarnych. Jednocześnie też mimo upływu lat Endomondo pozostawało po prostu dzienniczkiem aktywności, a interfejs mimo upływu lat nie uległ chyba żadnym zmianom czy modyfikacjom, które mogłyby na przykład bardziej angażować użytkowników do korzystania z serwisu niż tylko do samej rejestracji aktywności.

Malejącą atrakcyjność i zainteresowanie Endomondo widać to także po np. Waszych preferencjach, które od kilku lat zbieramy w ankietach podsumowujących sezon. Jeszcze kilka lat temu Endomondo używało ponad połowa osób aktywnych na rowerze, a w ostatnim sezonie liczba spadła poniżej 1/3 ankietowanych.

Z mojej własnej perspektywy muszę przyznać, że biorąc pod uwagę fakt, że moje aktywności sprowadzają się w zasadzie do biegania oraz jazdy na rowerze to po głębszym wgryzieniu się w stravę gdzieś w 2014 roku, z Endomondo przestałem aktywnie korzystać. Co prawda dzięki automatycznej synchronizacji moje aktywności są cały czas tam wgrywane, ale nie zaglądam tam, bo nie mam po co. Gdyby nie informacja o zamknięciu Endomondo, to pewnie bym nawet tego nie zarejestrował…

Jak zachować albo przenieść dane z Endomondo?

Wsparcie aplikacji zostanie utrzymane do końca 2020 roku, natomiast do końca 31 marca 2021 zachowane zostaną dane. Dane można pobrać albo przenieść do jednej z kilku aplikacji. Wszystkie szczegóły krok po kroku opisane są pod tym adresem.

COMMENTS

DISQUS: 1