Kto obroni tytuł, a kto sięgnie po tytuł Mistrza Polski MTB XCO?

HomeZapowiedzi

Kto obroni tytuł, a kto sięgnie po tytuł Mistrza Polski MTB XCO?

Dziś tj. w piątek 14 sierpnia 2020 ruszają Mistrzostwa Polski. Zaplanowane pierwotnie na połowę lipca odbywają się w nowym terminie oraz reżimie sanitarnym wynikającym z aktualnej sytuacji epidemicznej.

Gospodarzem Mistrzostw po raz trzeci z rzędu jest Mrągowo, a wnioskując z wczorajszej konferencji prasowej można odnieść wrażenie, że to nie jest ostatni raz. Urozmaiceniem jest na pewno fakt, że zawodnicy rywalizują co roku w innej lokalizacji, a nawet teraz wracając na Górę Czterech Wiatrów, będą się mierzyć ze zmodyfikowaną rundą.

W ubiegłym roku na rundzie zlokalizowanej w sąsiedztwie Mrongoville po tytuł Mistrza Polski w sztafecie sięgnęła ekipa Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team a poszczególnych kategoriach następujący zawodnicy:

  • elita – Maja Włoszczowska i Bartłomiej Wawak
  • U23 – Filip Helta i Gabriela Wojtyła
  • junior i juniorka – Piotr Kryński i Matylda Szczecińska
  • cyklosport – Bartłomiej Łysak i Anna Wajzer
  • masters I – Piotr Sułek
  • masters II – Bogdan Czarnota
  • masters III – Jacek Brzózka
  • masters IV – Jan Zozuliński
  • masters kobiety – Marta Garnek

W elicie nie spodziewałbym się niespodzianek, choć ten rok jest dziwny, a Bartek Wawak po odblokowaniu sportu ma na koncie tylko dwa starty, z czego jeden (Strabag MTB Cup) zakończony DNF. W wysokiej dyspozycji są zarówno Filip Helta, Krzysztof Łukasik, jak i Michał Topór.

W U23 mężczyzn spodziewam się dość zaciętej walki między kilkoma zawodnikami – Konradem Czabokiem, Łukaszem Helizanowiczem, Piotrem Kryński, Mateuszem Nieborasem, Karolem Ostaszewskim i Jarkiem Żurem.

Wśród kobiet już w zeszłym roku wydawało się, że może dojść do zmiany na szczycie, kiedy to podczas wyścigu Aleksandra Podgórska wyprzedziła Maję Włoszczowską ostetcznie jednak jej ustępując. Czy w tym roku będziemy mieli powtórkę tej sytuacji? Zobaczymy. W walce o podium liczyć będą także Klaudia Czabok (U23), Paula Gorycka, Katarzyna Solus Miśkowicz i Gabriela Wojtyła.

W tym roku tylko Matylda Szczecińska nie zmieniła kategorii wiekowej, jest drugoroczną juniorką a obrona tytułu będzie dla niej moim zdaniem formalnością, nie ma w kraju zawodniczki o tak wysokiej dyspozycji. W juniorach faworytem wydaje się Krzysztof Klimek. Będzie to też obok wyścigu Juniora Młodszego najliczniej obsadzony wyścig.

Co ważne, w tym roku finał EOOM który wyłania Mistrzów Polski w kategorii Junior Młodszy i Juniorka Młodsza odbędzie się w ramach Mistrzostw Polski w Mrągowie. Dotychczas te kategorie były wyścigiem towarzyszącym i rywalizowały o „Puchar Prezesa PZKol”.

W Cyklosport póki co na liście startowej nie ma ubiegłorocznego triumfatora, za to ja na faworyta typuję Michała Glanz, który przez wiele lat jeździł w barwach Warszawskiego Klubu Kolarskiego.

Masters I powoli aspiruje do tego by także o niej mówić „grupa śmierci”. Tytułu broni Piotr Sułek, ale na starcie także Paweł Baranek czy Przemysław Baranowski (tegoroczny MP CX).

Masters II to niezmiennie „grupa śmierci”, do której wpada coraz więcej zawodników, a że kategoria liczona jest na okres 10 lat, to łatwo nie jest. Tytułu bronić będzie Bogdan Czarnota, ale na pewno nie ułatwią mu tego Mirek Bieniasz, Remigiusz Ciok, Adrian Jusiński, Tomasz Pierwocha, czy Jarosław Wolcendorf. Na starcie zabraknie Michała Bogdziewicza, który kilka tygodni temu złamał obojczyk.

W masters III zgłoszonych raptem kilku zawodników, tu obrona tytułu przez Jacka Brzózkę wydaje się wysoce prawdopodobna. Tak samo w masters IV gdzie faworytem jest broniący koszulki z orłem Jan Zozuliński. W masters kobiety także stawiam na dotychczasową mistrzynię – Martę Garnek.

Listy startowe dostępne są pod linkami – sobota / niedziela.

COMMENTS

DISQUS: 0