Puchar Polski w Maratonie MTB rozpocznie się na Cyklokarpatach!

HomeSport

Puchar Polski w Maratonie MTB rozpocznie się na Cyklokarpatach!

23 sierpnia 2020 r. Maratony Rowerowe Cyklokarpaty zapraszają do Myślenic.

Pod koniec sierpnia szykuje się prawdziwe kolarskie święto: ostatnia wakacyjna edycja Cyklokarpat zawita na Pogórze Wielickie. Chociaż to jeszcze lato, to o upałach możemy raczej zapomnieć. I dobrze – tutejsze trasy nie należą do najłatwiejszych i nawet przy niższej temperaturze będzie gdzie się spocić ;)

Choć Myślenice bardziej kojarzą się z przebiegającą nieopodal “Zakopianką”, to może właśnie dzięki rozgrywanym w tym miejscu zawodom wielu uczestników oraz osób towarzyszących odkryje uroki tej pięknej miejscowości. Naprawdę warto tu zostać na dłużej!

Organizatorzy zadbali, aby każdy znalazł coś dla siebie: do wyboru są trzy dystanse oraz wyścig dla dzieci. Rekreacyjny dystans Family wyniesie 16,1 km przy 639 m przewyższeń, Hobby to 32,2 km i 1334 m różnicy wzniesień, zaś Mega liczyć będzie 47,2 km i 1990 m przewyższeń. To właśnie na tym, najdłuższym dystansie rozegra się rywalizacja w pierwszej tegorocznej edycji Pucharu Polski w maratonie MTB!

Puchar Polski startuje w tym sezonie tak późno z wiadomych względów – Cyklokarpaty rozpoczynają tę rywalizację, a kolejne przystanki zapowiedziane są: 5 września w Złotoryi (Bike Maraton), 27 września w Wiśle (Bike Atelier Maraton) i 10 października w Sobótce (Bike Maraton). Do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski liczyć się będą trzy najlepsze starty.

Po startach maratonu, w samo południe rozpocznie się rywalizacja najmłodszych w bezpłatnych zawodach rowerowych Cyklokarpaty Kids Race. To doskonała okazja do rozpoczęcia kolejnego etapu rowerowej przygody. Na terenie Plaży Trawiastej w Myślenicach przygotowane zostaną różniące się długością trasy, na których rywalizować będą mogły dzieci do 13 roku życia.

Start maratonu planowany jest w dzielnicy Zarabie, nieopodal dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Górę Chełm. Jest to znakomite miejsce zarówno jako początek zwiedzania miasta, jak i możliwość różnego rodzaju rekreacji. 

Niedaleko miasteczka zawodów nad rzeką Rabą znajduje się „Zamczysko” – ruiny wieży strażniczej z XII wieku, zbudowanej z łamanego piaskowca. Idąc zaś w kierunku centrum miasta ulicą Daszyńskiego zobaczyć można Studzienkę – późnobarokową Kapliczkę Matki Boskiej Śnieżnej. Wodzie z bijącego tu źródła już od wieków przypisywano uzdrawiające właściwości. 

Kawałek dalej po prawej stronie znajduje się Kościółek na Stradomiu z pierwszej połowy XV wieku, w którym zachował się gotycki, ostrołukowy portal oraz sporo barokowego wyposażenia. Można również odwiedzić myślenicki rynek:  co prawda pierwotna, drewniana zabudowa zastąpiona została murowanymi kamienicami, jednak najstarsza z nich – Rynek 27 – pochodzi z 1748 roku. 

SONY DSC

Nieopodal rynku wznosi się Kościół Parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z gotyckim prezbiterium i nawą. Warto zwrócić uwagę na XVII-wieczną kaplicę Matki Bożej, w której znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Przy ulicy Ogrodowej mieści się kryta pływalnia Aquarius, a w niej basen sportowy, rekreacyjny, jacuzzi i sauna. Jest to ciekawa propozycja na wakacyjne popołudnie, szczególnie w ramach obowiązkowej regeneracji po zawodach kolarskich. Nie jest to jednak jedyna możliwość kąpieli: jeśli pogoda, a zwłaszcza temperatura dopisze, można wybrać się wzdłuż rzeki Raby do Dolnego Jazu. Jest to wspaniały teren rekreacyjny na progach rzecznych, z czystą wodą i zielonym brzegiem.

Jak już się rzekło, maraton startować będzie tuż przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego, będącego częścią infrastruktury stacji narciarskiej Sport Arena Myślenice. Oprócz oczywistych walorów zimowych, miejsce to jest również bardzo atrakcyjne w sezonie letnim. Na górę Chełm można się dostać całoroczną, jednoosobową koleją krzesełkową. Tuż przy górnej stacji kolei znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękny widok na Myślenice oraz bliższe i dalsze pasma górskie, w tym nawet Gorce czy Tatry. 

Natomiast wielbicieli aktywnego wypoczynku powinny zainteresować w szczególności liczne trasy spacerowe, a także rowerowe, zgrupowane w ramach Cyklocentrum na Chełmie. Łącznie wyznaczono tu ponad 30 km tras o różnym stopniu trudności, w tym słynną downhillową, wykorzystywaną niegdyś podczas zawodów w ramach Pucharu Polski. Oczywiście kolej krzesełkowa jest przystosowana do wywożenia rowerów.

Czekamy na Was w Myślenicach!

Zgłoszenia: https://cyklokarpaty.pl/myslenice/

Projekt bezpłatne zawody rowerowe Cyklokarpaty Kids Race realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Maraton Rowerowy Cyklokarpaty współfinansowany jest ze środków Miasta i Gminy Myślenice.

COMMENTS

DISQUS: 0