Maratony Kresowe po raz 10. na Pagórach Chełmskich!

HomeSport

Maratony Kresowe po raz 10. na Pagórach Chełmskich!

Już w najbliższą niedzielę Maratony Kresowe przejadą po raz dziesiąty przez Gminę Chełm. Trasa wyścigu należy do najciekawszych w cyklu. Jest malownicza, ale z solidną porcją tytułowych Pagórów. Gmina należy do najbardziej przyjaznych rowerzystom miejsc w Polsce Wschodniej. Wójt Wiesław Kociuba jest zapalonym rowerzystą i uczestnikiem Maratonów Kresowych.

Start i meta będą zlokalizowane w Janowie w Gminie Chełm. Miejsce sprawdziło się znakomicie w poprzednich latach. Meta ulokowana jest na wzniesieniu, więc siły zawodnicy muszą zachować na cały dystans. Teren wokół świetlicy gminnej zapewnia odpowiednią infrastrukturę na odpoczynek po wymagającym wyścigu. Obok jest mały amfiteatr, w którym odbędzie się ceremonia nagradzania najlepszych kolarzy.

Zawodnicy mają do wyboru pięć dystansów. Najbardziej popularny jest Peleton CST Półmaraton, który będzie liczył wprawdzie tylko 26 km, ale nie oznacza to, że będzie łatwo. Główny dystans Maraton pokona dwie rundy. Dla początkujących i kategorii Młodzik dedykowany jest ćwierćmaraton o nazwie FIT. Maratony Kresowe są imprezami dla wszystkich, więc nie może zabraknąć wyścigów dla dzieci. Wyścigom dla przedszkolaków Mikro Biciklo patronuje HurtowniaZabawek.pl. Dla dzieci w wieku 7 – 12 lat został przygotowany dystans Mini, który w Janowie będzie liczył 5,7km.

Zapisy na wyścig jeszcze trwają, ale już teraz wiadomo że na Maratonie Kresowym w Janowie zapowiada się bardzo gorąca rywalizacja. Zawodnicy z Lubelszczyzny i championi Maratonów Kresowych będą musieli stawić czoła ekipie CST 7R MTB Team, której liderem jest Dariusz Batek, czterokrotny mistrz Polski w Maratonie, srebrny medalista Mistrzostw Świata MTB z 2007 roku. Dla drużyny CST 7R będzie to debiut na Pagórach Chełmskich.

Udział w wyścigu zapowiedzieli także  m.in. Paweł Arciszewski (Stajnia Rowerowa Bike Team), medalista Mistrzostw Świata osób niesłyszących i Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl), którzy praktycznie zawsze kończą wyścigi na podium Open. Marius Pinaitis (Impuls Racing Team) z Wilna będzie musiał pokonać na wyścig prawie 600 km. Zawodnik z Litwy w sezonie 2018 trzy razy wygrywał Open, ale z trasą Janowie zmierzy się po raz pierwszy. Wśród zawodników z Lubelszczyzny do walki o czołowe lokaty powinni się włączyć Marcin Sieńko, 3. zawodnik Open w Janowie w ubiegłym sezonie oraz Andrzej Ulman z Przeworska.

Równie duże emocje będą dotyczyć klasyfikacji drużynowej Maratonu. Najsilniejszy team Maratonów Kresowych ubiegłego roku Mistral Grodno SA Radio Białystok, będzie musiał konkurować nie tylko z CST7R, ale także z Roztocze Cycling Team, Atol Bike Puławy i AGR Podlasie. Wyjątkowo mocny na swoim terenie będzie AZART Peleton Chełm, który ostatnio dodatkowo wzmocnił swój skład. Pomocna będzie dobra znajomość trasy, a jej autorem jest przecież kapitan drużyny Wiesław Wójtowicz.

Duże emocje będą towarzyszyły również pozostałym wyścigom. Peleton CST Półmaraton tradycyjnie jest najchętniej wybieranym wyścigiem przez zawodników, a więc i konkurencja jest bardzo duża. Żelazną Damą tego dystansu w sezonie 2020 jest Marzena Moniuszko Milsport Team. Wśród mężczyzn faworytem będzie Oliwier Machura (CST 7R MTB Team), o którym się mówi, że jest “nadzieją polskiego kolarstwa z Bytomia”. Jednak Dawid i Michał Bojarczakowie jak zawsze będą walczyć do końca. Kolarstwo jest nieprzewidywalne. O końcowym wyniku decyduje wiele czynników. O tym kto przejdzie do historii jako zwycięzca 10. edycji Maratonu Kresowego w Gminie Chełm przekonamy się już 2 sierpnia. Organizację wsparły: Urząd Gminy Chełm, sklepy rowerowe Peleton, firma CST, marka Primacol, HurtowniaZabawek.pl, Nadleśnictwo Chełm oraz Aqua East.

COMMENTS

DISQUS: 0